1960’lar Modası

Modada dönemler çok önemlidir. Çünkü moda sürekli tekrar eder. Daha önce 1950’lerin modasını yazmıştım. Bu yazımda ise 1960’lardan bahsedeceğim.Bu dönemden bahsedince aklıma ilk gelen isimler yabancı olarak Audrey Hepburn bizde ise Belgin Doruk.. Bu iki ismi incelediğimde hem tarz olarak hemde tip olarak çok benzettim. İkisi de çok güzel bayanlar.”1960’larda neler modaydı?” hepsinden bahsedeceğim.

1960’lar Saç Modelleri

Saç modellerinde hafiften de olsa 50’lerin esintileri var. Saçlar genellikle kısa yada omuz hizasında kesimlerle kullanılmış.Kaşın bir yada iki parmak üstünde kahküllü kısa saçlar popüler. Çoğunlukla küt kesimler kullanılmış olmasına rağmen bazı yerlerinde çok kısa erkek saçına yakın kesimlerde kullanılmış.Üst kısmında geriye doğru krepelenmiş ve sadece uçları dışa doğru fönlenmiş saçlar çok kullanılmış. Bu tip saç modelleri kalın taçlarla yada kalın saç bantlarıyla süslenmiş.

Bunun yanı sıra yandan ayrılmış arkası kabarık topuz modelleri de oldukça popüler. Birde saç faulleri kısa bırakılan saç kesimleri uygulanmış ve bu fauller yanağa yapıştırılarak kullanılmış. Saç renklerine gelince doğallıktan vazgeçilmemiş sarı tonları,kahve tonları ve siyah en çok kullanılan renklerden. Kızıl tonları tercih edilmemiş.

1960’ların Saç Modelleri

1960’lar Makyajı

60’lardaki makyajlar genellikle abartılı göz makyajlarından oluşuyor. 50’lerde dudaklar ön plandayken bu dönemde gözler ön planda. Kırmızı ruj yerine pembe alt tonlu nude rujlar ve çok açık renk rujlar tercih edilmiş.Gözler o kadar koyu ki herşeyden fazla fazla kullanılmış. Gözlerin katlanma yerine kalınca göz kalemiyle çizgi çekilip,koyu kahve yada siyah farla bolca gölgelendirme yapılmış. Göz içlerine beyaz kalem sürülüp gözlerin daha büyük gözükmesi sağlanmış.Olmazsa olmazı takma kirpikler hem üst hemde alt kirpiklere takılmış.. Takma kirpikler oldukça dolgun seçilmiş.1960’ların bayanları iri gözlü olmayı seviyorlar. Allık kullanmayı tercih etmemişler.

İşte 60’lar makyajları..

1960’lar Giyim Tarzı ve Aksesuarları

50’lere nazaran 60’ların bayanları daha zayıf ve ince yapılılar. Giyimlerinde de düz kesim bele oturmayan elbiseler ve bluzlar tercih etmişler. Diz hizasında yada diz üstünde etek boyları kullanılmış.İnce pileli etekler ve düz önden kalın pileli etekler tercih edilmiş. Kolsuz,yakası kapalı,bisiklet yada balıkçı yaka üstler kullanılmış. Bebe yakaların en çok kullanıldığı dönem.Büyük desenler ve küçük desenler kullanılmış. Baştan aşağı tek renk giyinmek oldukça popüler. Panço tarzı kabanlar en çok kullanılanlar arasında.Gömlek elbiselerle yada jilelerle liseli havasında bir moda hakim.

Aksesuarlar;

 • Alçak topuklu ve rugan ayakkabılar oldukça popüler.
 • Sivri burun ince,minicik topuklu yada kalın,küt,en fazla 5 cm topuklu ayakkabılar tercih edilmiş.
 • Bu dönemde diz altı çoraplar çok kullanılmış.
 • 50’lerde eldivenler kısayken 60’larda dirseğe kadar yada daha uzun eldivenler kullanılmış.
 • Çantalar 50’lerdeki gibi kısa saplı,küçük el çantaları..
 • Küçük eşarp takmak ve kahkülleri çıkarmak çok popüler.
 • Şapkalar yine olmazsa olmazlar arasında.
 • Büyük,vidalı,tek renk özellikle de beyaz renkteki yuvarlak küpeler çok moda.
 • Güneş gözlüğü takmak çok popüler ve değişik çerçeveli gözlükler kullanılmış.
 • Genellikle siyah ve beyaz,kalın çerçeveli, kedi gözünü andıran küçük güneş gözlükleri en çok tercih edilenler arasında.
 • Mayolarda ise 50’lerin etkisi devam ediyor.

1960’lar Tarzını Kullanan Ünlüler

Günümüzde de en çok tercih edilen tarzlardan biri.Birçok ünlü imajını yenilerken 60’ları tercih ediyor.Makyajını biraz daha günümüze uyarlayarak kullanıyorlar.Bu tarzı en çok yakıştırdığım başlıca ünlüler..

ADELE;

LANA DEL REY;

GÖKSEL;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*