Adet Sancısı Nasıl Geçer Ne İyi Gelir?

Adet sancısı kadınların ergenlik dönemlerinden başlayarak menopoz dönemine kadar süregelen bir serüven. Genelde adet dönemleri normal seyrinde giderken bazı durumlarda sancılı ve ağrılı olmaktadır.

Adet dönemi sancılı olduğunda kadınlar bu dönemi rahat atlatabilmek için çeşitli yöntemlere baş vurmaktadır. Adet sancısına ne iyi gelir arayışında tutunda, adet sancısı bitkisel çözüm, doğal çözüm ve adet sancısına iyi gelen egzersizler en çok tercih edilen yöntemler arasındadır.

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet sancısına iyi gelen şeyler nelerdir, daha rahat bir regl dönemi geçirmek için yöntemleri paylaşıyoruz. İşte adet sancısına ne iyi gelir en etkili yöntemler.

Sıcak Kompres

Adet sancılarının arttığı dönemlerde karın bölgesine sıcak kompres yapın. Sıcak kompres uygulaması karın bölgesindeki kan akışını hızlandırır ve ağrıları hafifletir. Bunun için evinizde sıcak su torbası bulundurun ve sancıların arttığı dönemlerde masaj yapar gibi sıcak uygulama yapın.

Spor Yapın

Düzenli olarak yapılan spor ve egzersizler ağrı eşiğinizin yükselmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca karın kaslarınızın güçlü olması ağrı ve sancılara karşı direncinizi artırır. Bunun için düzenli yürüyüş, yüzme, koşu gibi aktiviteleri yapmanız önerilir. Adet sancısı için evde uygulayacağınız kolay hareketler bu dönemi kolay atlatmanız için yardımcı olacaktır.

Rezene Çayı

Rezene çayının en önemli özelliği rahim kaslarının gevşemesini sağlayarak adet sancılarınızın hafiflemesini sağlar. Adet sancısına rezene çayı günde 2 defa içilerek çözüm bulmak mümkün. 

Papatya Çayı

Adet sancısına papatya çayı rahatlatıcı etkisiyle çözüm olmaktadır. Ayrıca uyku problemlerinin giderilmesinde papatya çayı yardımcı olur. Adet ağrıları için kullanıldığında hafifletici özelliğiyle bu dönemi rahat atlanmanızı sağlar.

Maydanoz

Maydanoz adet düzensizliğine karşı çok etkilidir. Adet döngünüzü maydanoz kullanarak düzenleyebilir ve ağrıları azaltabilirsiniz. Adet sancısı için maydanoz sıcak suda kaynatılarak suyu içilir.

Keten Tohumu

Etken maddesi ve asitli içeriği ile keten tohumu hormon dengenizin normalleşmesine yardımcı olur. Regl sancısı ve ağrısı nasıl geçer diyenler için keten tohumu kullanımı doğal yöntemlerden bir tanesidir.

Tarçın

Kadınların adet dönemlerinde sıkça kullandıkları bitkisel yöntemlerden bir tanesi de tarçındır. Tarçın adet sancılarının hafiflemesinde etkili bir baharattır. Adet sancısı için tarçın sıcak suda kaynatılarak elde edilen su günde 2 bardak içilmelidir.

Düzenli Beslenme

Regl dönemlerinde bazı vitamin ve mineraller sancıların azaltılmasında sizlere yardımcı olabilir. Tüketeceğiniz taze meyve sebzeler bu dönemde etkili olacaktır. Adet dönemlerinde kahve ,çay, asitli içecekler ve alkol tüketiminden uzak durmak gerekir. Ayrıca sigara dumanı oksijen miktarını azaltacağı için sigara tüketimini bu dönemde azaltın veya kullanmayın.

Zencefil

Prostaglandin seviyesi adet döneminde artış göstererek ağrı oluşmasına neden olur. Zencefil prostaglandinlerin azalmasına yardımcı olur. Toz zencefil balla karıştırılarak suda kaynatılır ve tüketilir.

Ilık Duş Alın

Ilık duş rahatlatıcı etki sağlayarak ağrılarınızın azalmasına ve rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır.

Karabaş Otu Çayı

Adet sancısına karabaş otu çayı için; bir tutam karabaş otu  2 bardak suya ekleyerek kaynatılır. Elde edilen karabaş otu çayı günde 2 fincan kadar içilir.

Ilık Süt

Ilık süt içerisine bal ve pekmez ekleyerek içmen adet sancıları için başka bir yöntem olarak uygulanabilir.

Adet Sancısı Nasıl Geçer?

Adet sancısı nasıl geçer bunun için etkili yöntemler bulunmaktadır. Genelde doğal ve bitkisel yollar tercih edilmektedir. Adet sancısını ne keser, nasıl geçer yöntemler nelerdir.

Doğal Yöntemler

Adet sancısına doğal yöntemler uygulayarak çözüm sağlanmaktadır. Adet sancısı için en etkili doğal yöntemler sıcak kompres, düzenli beslenme, spor ve egzersizler, yoga, düzenli uyku, alkol ve sigara tüketimi benzeri durumlara dikkat edildiği taktirde bu dönemin rahat geçirilmesi sağlanabilir.

Bitkisel Yöntemler

Adet sancısı bitkisel yöntemler uygulandığında hafifletilebilir. Özellikle maydanoz adet düzensizliği ve sancısına iyi gelmektedir. Ayrıca tarçın, zencefil, keten tohumu kullanılarak adet sancısına çözüm bulmak mümkün.

Bitkisel Çaylar

Adet sancısı için bitkisel çay kullanımı hem doğal hem de sağlıklı bir çözümdür. Adet sancısı için en çok kullanılan bitkisel çaylar ise şöyle.

  • Karabaş otu çayı
  • Papatya çayı
  • Rezene çayı
  • Zencefil çayı
  • Safran çayı
  • Böğürtlen çayı
  • Civanperçemi çayı

Adet sancısı nasıl geçer ne iyi gelir en etkili yöntemleri sizler için paylaştık. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir