Adet Sancısı Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi? Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet Sancısı Nedir?

Pek çok kadın adet dönemlerini ağrılı ve sancılı geçirmektedir. Sancının şiddeti kişiden kişiye göre değişebildiği gibi, hiç ağrı ya da sancı olmaması da mümkündür. Adet sancıları normal olarak karşılanmaktadır. Bunun nedeni, oluşan sancının rahim içindeki kasılmalar nedeniyle gelişmesidir. Adet dönemi süresince oluşan kasılmalar, kan akışı geçici olarak azaldığında daha da güçlenmektedir ve bu da, sancıya yol açmaktadır.

Oluşan kasılmaların amacı, her ay rahmin astarlanmasını ve sonrasında kanamayla kaybolmasını sağlamaktır. Bu da, kadın üreme sağlığı ve doğurganlık için oldukça önemlidir. Bazı kadınlar bu süreç nedeniyle daha fazla adet sancısı hissedebilmektedir. Diğer yandan, anormal sancılar, kanamalar ya da beraberinde gelişen diğer belirtiler, tespit edilmesi gereken tıbbi bir sağlık sorununu da işaret edebilmektedir. 

Periyodik olarak devam eden adet sancıları ve krampları tıbbi olarak dismenore şeklinde adlandırılmaktadır. Birincil ve ikincil dismenore olarak gruplandırılmaktadır. Birincil dismenore, rahim astarında çok fazla prostaglandin üretilmesi sonucu kasılmaların artması durumudur. Bu çoğu zaman hormonal bir dengesizliğe bağlı olarak oluşmaktadır. İkincil dismenore ise, rahim miyomları, pelvik enfeksiyonlar ve yumurtalık kistleri gibi nedenler sonucu ortaya çıkabilmektedir.

Adet sancısı genellikle adet ile birlikte başlamaktadır, ancak bazı kadınlarda adetin başlamasından birkaç gün önce de ortaya çıkabilmektedir. Adetin başlangıcındaki ilk 24 saat içinde daha şiddetli olan adet sancısı, 2-3 gün sonra hafiflemekte ve sonra geçmektedir. Bu ağrı kadınlar tarafından kramp, zonklama, donuk ya da sürekli bir ağrı olarak tanımlanmaktadır. 

Adet Sancısı Belirtileri

Adet sancısı nasıl anlaşılır? Adet sancısı başlangıcı, genellikle adetin başlamasından hemen önce ya da adetin başlamasıyla birlikte ortaya çıkmaktadır. Dismenore belirtileri kişiden kişiye göre değişebilmektedir. En sık görülen belirtileri ise şunlardır:

 • Alt karnın bölgesinde gelişen ağrı ve kramp
 • Bel ağrısı
 • Bacaklara yayılan ağrı
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • İshal
 • Yorgunluk
 • Zayıflık
 • Bayılma
 • Baş ağrısı

Dismenore belirtileri gibi dursa da, bazen bu belirtiler diğer tıbbi sorunların bir habercisi de olabilmektedir.

Adet Sancısı Nedenleri

Adet sancısı neden olur? Adet sancısının nedenleri iki gruba ayrılmaktadır. İlki, birincil dismenore olarak adlandırılmaktadır ve sebebi de, vücuttaki prostaglandin isimli kimyasal dengesizliği nedeniyle rahim içinde anormal kasılmalara yol açmasıdır.

Diğer grup ise ikincil dismenore olarak tanımlanmaktadır. Bu durum pek çok tıbbi nedenden kaynaklabilmektedir. Nedenleri ise şunlar olabilmektedir:

 • Endometriozis
 • Rahim fibroidleri (miyomları)
 • Pelvik inflamatuar hastalık
 • Pelvik boşlukta meydana gelen enfeksiyonlar, tümörler veya polipler
 • Anormal gebelik (düşük ya dış gebelik) 

Adet Sancısı Tedavisi

Adet sancısı nasıl geçer? Adet sancısı genellikle normal olarak karşılanmaktadır ve istirahat ya da evde tedavi yöntemleriyle hafifletilebilmektedir. Altta yatan diğer tıbbi durumlar için cerrahi yöntemlere kadar uzanan pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Adet sancısı şu şekillerde tedavi edilebilmektedir:

 • Ağrıyı azaltmak için steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar veya prostaglandin inhibitörleri
 • Oral kontraseptifler (ovülasyon inhibitörleri)
 • Progesteron (hormon tedavisi)
 • Diyet değişiklikleri (proteini arttırmak, şeker ve kafein tüketimini azaltmak gibi)
 • Vitamin takviyeleri
 • Düzenli egzersiz
 • Göbek bölgesine ısıtma yastığı uygulama
 • Sıcak banyo veya duş
 • Karın masajı
 • Endometrial ablasyon (rahim tabakasının tahrip edilmesi)
 • Endometriyal rezeksiyon (rahim tabakasının çıkarılması)
 • Histerektomi (rahmin cerrahi olarak çıkarılması) 

Adet Sancısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Adet sancısı tanısı ve tedavisi için kadın sağlığı ve hastalıklarını inceleyen jinekoloji bölümüne başvurulmaktadır. 

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet Sancısı Bitkisel Tedavisi

NaneAdet sancısı ile ilişkili olan pek çok belirti de ortaya çıkabilmektedir. Mide rahatsızlıkları, hazımsızlık, mide bulantısı ve kusma bu belirtiler arasında bulunmaktadır. Bu durumda, en etkili bitki ise kesinlikle nanedir. Hem mide problemlerini hafifletmekte hem de ağrıyı sakinleştirebilmektedir.

ZencefilZencefil, adet sancılarını hafifletebilmektedir, fakat bundan daha özel olarak, sancıya neden olan prostaglandin düzeylerini kontrol altına alabilmektedir. Aynı zamanda, yorgunlukla mücadele etmeye de yardımcı olabilmektedir.

FesleğenFesleğen, adet sancıları ve kramplarını hafifletmek için etkili olabilen oldukça güçlü bir bitkidir. Doğal bir analjeziktir ve bu nedenle de, deyim yerindeyse sancıyla savaşabilmektedir.

TarçınTarçın, adet sancısını hafifletmeye yardımcı olabilecek antispazmodik, antikanser ve antiinflamatuar özelliklere sahip bir baharattır. Aynı zamanda, lif, kalsiyum, demir ve manganez için de mükemmel bir kaynaktır.

RezeneAntispazmodik, fitoestrojenik ve antiinflamatuar özelliklere sahip olan rezene bitkisi, rahim içindeki kasların gevşemesine yardımcı olmakta, ağrı, sancı ve krampları hafifletmektedir.

MaydanozMaydanoz bitkisi, apiol ve miristisin içermektedir. Bunlar, adet döngüsünü uyarmakta ve sancıları hafifletebilmektedir. Bu nedenle, maydanoz hem adet düzensizliklerini hem de ağrılarını ortadan kaldırmak için etkili olabilmektedir.

Keten tohumuAdet sancılarını hafifletmeye yardımcı olabilen bir diğer bitkisel tedavi yöntemi ise keten tohumudur. Sahip olduğu esansiyel yağ asitleri nedeniyle, progesteron üretimini stabilize etmeye yardımcı olmaktadır. Rahim fonksiyonunu düzenlemekte ve doğurganlıkla ilgili problemleri tedavi etmektedir.

Papatya çayıGevşetici özellikleri bulunan papatya çayı, rahim duvarlarının gevşemesine yardımcı olabilmektedir. Aynı zamanda, hem antispazmodik hem de antiinflamatuar olduğu için sancıya neden olan pek çok problemle mücadele edebilmektedir.

Yeşil çayYeşil çay, kateşin isimli flavonoidler barındırmaktadır. Bu da onu hem doğal bir antioksidan hem de ağrı ve iltihap hafifleticisi haline getirmektedir. Güçlü bir analjezik olarak da görülmektedir.

LimonLimonda bulunan antiinflamatuar özellikler, adet sancılarından kurtulmaya yardımcı olabilmektedir. Diğer yandan, adet sırasında kaybedilen kanın onarılması için gerekli olan demiri içermektedir. Üreme ve bağışıklık sistemi için benzersiz olan C vitamini açısından da iyi bir kaynaktır.

Adet Sancısı Evde Tedavi Yöntemleri

SıcaklıkSıcaklık, kasılmalar nedeniyle sancıya neden olan kaslar üzerinde rahatlatıcı bir etki yaratmaktadır. Bu nedenle, ağrı ve krampları hafifletmek için sıklıkla kullanılan yöntemlerden biridir. Yapılan pek çok araştırmaya göre, en az ağrı kesiciler kadar etkili olabilmektedir. Adet sancılarını hafifletmek için karın bölgesine ısıtma yastığı veya sıcak su torbası koyabilir ya da sıcak bir duş alabilirsiniz.

Epsom tuzuEpsom tuzu temelde magnezyum sülfattan oluşmaktadır. Magnezyum sülfatın ise antiinflamatuar özellikleri bulunmaktadır. Aynı zamanda, güçlü bir ağrı kesici de olabilen epsom tuzu, sancıların, ağrıların ve krampların hafifletilmesine yardımcı olabilmektedir.

Turşu suyu: Turşu yüksek oranda sodyum içermektedir. Bu nedenle adet sancılarını hafifletmek için oldukça etkili olabilmektedir. Egzersiz sonrasında meydana gelen krampları ve kas ağrılarını hafifletmesi için kullanılan turşu suyu, adet ağrılarıyla da mücadele edebilmektedir.

YoğurtHem kalsiyum hem de D vitamini açısından iyi bir kaynak olan yoğurt, bu nedenle adet sancılarını hafifletebilmekte ve pek çok menstrüasyon problemiyle mücadele etmeye yardımcı olabilmektedir.

D vitaminiD vitamini, adet sancılarına yol açan prostaglandin üretimini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Bu nedenle de, adet sancılarını ve kramplarını hafifletme yeteneği bulunmaktadır. D vitaminini almak için balık, peynir, yumurta sarısı, portakal suyu ve mısır gevreği gibi yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

PekmezAdet sancısına yardımcı olabilecek bir diğer evde tedavi yöntemi ise pekmezdir. Pekmez, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, manganez, B6 vitamini ve selenyum açısından oldukça zengindir. Oldukça besleyici olmasıyla birlikte, kanın pıhtılaşmasını önlemekte ve rahim duvarlarında bulunan kasları yumuşatmaktadır. Neticede de, adet sancıları ve diğer belirtileri için benzersiz bir çare olmaktadır.

İlgili Aramalar

 • şiddetli adet sancısı neden olur
 • adet sancısı için ne yapılmalı
 • adet sancısı nasıl geçer evde
 • adet sancısı ne iyi gelir
 • adet sancısı neden olur ve nasıl geçer
 • adet sancısı olmaması normal mi
 • adet sancısı belirtileri
 • adet döneminde sırt ağrısı neden olur
Adet Sancısı Nedenleri

Adet Sancısı Nedenleri

Adet sancısı neden olur? Adet dönemlerinin sancılı geçmesi ya da krampların yaşanması durumu dismenore olarak adlandırılmaktadır. Bu sancılar, rahimdeki kasılmalardan yani rahmin gerilip sonrasında rahatlamasından kaynaklanmaktadır. Prostaglandin isimli özel kimyasallar rahim astarında açığa çıkmaktadır. Sonrasında da serbest bırakılmaktadır. Bu süreçte kasılmaların şiddeti artmakta ve bu da, ağrıya, sancıya, mide bulantısına, ishale ve baş dönmesine yol açmaktadır.

Dismenore nedenine bağlı olarak iki gruba ayrılmaktadır ve şu şekilde açıklanmaktadır:

Birincil Dismenore

Birincil dismenore olarak tanımlanan adet sancısı, bel ve karın ya da pelviste gelişmektedir. Baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, ishal, bacaklarda ağrı gibi çeşitli belirtilere yol açmaktadır.

Primer dismenore yani birincil dismenore, menstrüel değişikliklerin ve prostaglandin salınımının bir sonucu olarak gelişmektedir. Genellikle, adetin başlamasıyla birlikte başlamakta ve giderek hafiflemektedir. Bu tür bir ağrı tipi çocuk sahibi olduktan sonra da gelişebilmektedir, ancak bazı kadınlarda bütün üreme yılları boyunca yaşanmaya devam etmektedir. 

Bazı kadınlar birincil dismenore geliştirme riskini artırabilen faktörlere sahip olabilmektedir. Bu risk faktörleri şunlardır:

 • Erken yaşta adetin başlaması (12 yaşından küçük kızlar)
 • Hiç hamile kalmamış olmak
 • Ağır ve uzun süren adet dönemleri geçirmek
 • Sigara içmek
 • Aile öyküsüne sahip olmak
 • Aşırı kilolu olmak ya da obezite
 • Demir eksikliği 

İkincil Dismenore

İkincil dismenore ise, menstürasyona ek olarak başka bir neden sebebiyle ağrılı dönemler yaşamaktır. Bu durum genellikle çok daha uzun süreler boyunca devam eden daha şiddetli bir adet sancısı tipidir. İkincil dismenore nedenleri şöyle sıralanabilmektedir: 

 • Endometriozis

Endometriozis, rahmin içi dışında, pelvisin belirli bölgelerinde meydana gelen, endometrial hücrelerin varlığına yol açan ve kadınlarda yaygın olarak yaşanan bir durumdur. Endometriotik lezyonlar yumurtalıkta, fallop tüplerinde, rahim dışında, bağırsaklarda, mesanede ve peritonda (abdominal organları saran zar) meydana gelebilmektedir.

Rahmin dışında bulunan endometriyal doku, vücutta oluşan hormonal değişikliklere karşı reaksiyon göstermektedir. Bu da, pelvisin iltihaplanmasına, şişmesine ve kanamasına yol açmaktadır. Endometriozis pelviste skar dokusunun meydana gelmesine neden olabilmektedir. Sonuç olarak da, adet dönemleri oldukça sancılı geçmektedir. 

 • Rahim Fibroidi (Rahim Miyomu)

Fibroidler yani miyomlar, rahimde ortaya çıkan ve kanserli olmayan tümörlerdir. Kas tabakası nedeniyle gelişmektedir. Rahim fibroidi, oldukça sancılı geçen adet dönemlerine ve pelvik ağrıya neden olabilmektedir. Ayrıca, düşüklerin meydana gelmesine ve kısırlığı yol açma riski de bulunmaktadır. Gelişmiş olan rahim fibroidinin boyutu, sayısı ve bulunduğu yer de belirtilerin seyrini değiştirebilmektedir.

 • İntrauterin Cihaz (Spiral)

Rahim boşluğuna yerleştirilen spiral isimli cihaz, yaygın olarak kullanılan bir doğum kontrol yöntemidir. Takılmasından sonraki ilk birkaç ayda adet ağrıları gelişebilmektedir. Oluşan bu ağrı pelvik bölgesini de etkileyebilmektedir. Sonrasında genellikle, ağrı azalmaktadır. Bununla birlikte, bazı kişilerde cihazın çıkarılması gerekebilmektedir.

 • Pelvik İnflamatuar Hastalık

Rahmin ve fallop tüplerinin iltihaplanmasına yol açan bir yumurtalık enfeksiyonudur ve genellikle de, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaynaklanmaktadır. En sık görülen nedenleri arasında klamidya ve gonore enfeksiyonları bulunmaktadır. Bunlar pelvisin inflamatuar bir reaksiyon göstermesine yol açabilmektedir. Sancılı adet dönemleri ve pelvik ağrısı ile sonuçlanabilen pelvik inflamatuar hastalığı, kısırlık riskini de artırabilmektedir. 

Adet Sancısı Nedir?

Pek çok kadın adet dönemlerini ağrılı ve sancılı geçirmektedir.  Dismenore olarak adlandırılan bu durum çoğu zaman normal karşılanmaktadır. Adet sancısının nedeni, oluşan ağrının rahim içindeki kasılmalar nedeniyle gelişmesidir. Adet dönemi süresince oluşan kasılmalar, kan akışı geçici olarak azaldığında daha da güçlenmektedir ve bu da, ağrıya yol açmaktadır. 

Adet Sancısı Belirtileri

Adet sancısı nasıl anlaşılır? Adet sancısı başlangıcı, genellikle adetin başlamasından hemen önce ya da adetin başlamasıyla birlikte ortaya çıkmaktadır. En başta gelen ortak belirtisi alt karnın bölgesinde gelişen ağrı, sancı ve kramp olan dismenorenin belirtileri kişiden kişiye göre değişebilmektedir.

Adet Sancısı Tedavisi

Adet sancısı nasıl geçer? Adet sancısı genellikle normal olarak karşılanmaktadır ve istirahat ya da evde tedavi yöntemleriyle hafifletilebilmektedir. Bununla birlikte, altta yatan diğer tıbbi durumlar için cerrahi yöntemlere kadar uzanan pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Adet Sancısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Adet sancısı tanısı ve tedavisi için kadın sağlığı ve hastalıklarını inceleyen jinekoloji bölümüne başvurulmaktadır. 

İlgili Aramalar

 • şiddetli adet sancısı neden olur
 • adet sancısı için ne yapılmalı
 • şiddetli adet sancısı nasıl geçer
 • adet sancısı neden olur ve nasıl geçer
 • adet sancısı ne iyi gelir
 • adet sancısı belirtileri
 • adet sancım çok şiddetli ne yapmalıyım
 • adet sancısı olmaması normal mi
Adet Sancısı Belirtileri

Adet Sancısı Belirtileri

Adet sancısının ana belirtisi, alt karın bölgesinde oluşan yoğun kramp ağrılarıdır. Çoğu kadında, ilk menstrüasyonu başlandığı birkaç ay boyunca ağrı yaşanmamaktadır. Adet sancısı başlangıcı, genellikle adet dönemlerinin başlamasından 6-12 ay sonra ortaya çıkmaktadır.

Adet sancısı nasıl anlaşılır? Adet sancısı şu şekillerde hissedilebilmektedir:

 • Adet sancısı, karın bölgesinden bele ya da bacakların üst kısmına yayılabilmektedir.
 • Genellikle, adet kanamasıyla birlikte başlamaktadır. Bununla birlikte, bir gün öncede gelişebilmektedir.
 • Adet sancısı genellikle, 12-24 saat kadar sürmektedir, ancak bazı durumlarda 2-3 gün boyunca devam edebilmektedir.
 • Adet sancısı her adet döneminde olabilmektedir. Bazı dönemlerde ağrı diğer dönemlere oranla daha şiddetli yaşanabilmektedir.
 • Kadın yaşlandıkça veya bebek sahibi olduktan sonra daha az şiddetli adet sancısı hissetme eğilimindedir. 

Adet sancısına ek olarak ortaya çıkabilecek diğer belirtiler ise şunlardır:

 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • Baygınlık
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Hasta hissetmek
 • Mide bulantısı
 • Şişkinlik
 • İshal
 • Duygusal veya rahatsız hissetmek 

Birincil Dismenore Belirtileri

Birincil dismenore belirtileri adet sancısı belirtilerine ek olarak ortaya çıkabilen belirtilerdir ve genellikle de şunları içermektedir:

 • Yüksek sıcaklık (ateş)
 • Vajinal akıntı
 • Aniden şiddetlene karın ağrısı
 • Cinsel ilişki sırasında acı çekme
 • Dönemler arasında ortaya çıkan vajinal kanama
 • Cinsel ilişkiden sonra oluşan vajinal kanama

Yukarıda sıralanmış olan belirtilerin birinin ya da birkaçının gelişmesi durumunda, bir doktora başvurulmalıdır. 

İkincil Dismenore Belirtileri

İkincil dismenore yaşandığında, ana belirtisi yine adet dönemlerinde ortaya çıkan, alt karın bölgesinde oluşan kramp ağrısıdır. İkincil dismenorenin ayırt edici belirtisi, oluşan ağrının normal olarak karşılanan adet ağrılarına (hafif ağrılı dönemler) oranla daha uzun süre yaşanması ve daha ağrılı olmasıdır.

İkinci dismenore durumunda, adet sancıları çok daha şiddetli olmakta ve adet günleri normale oranla (3-5 gün) daha uzun sürmektedir. Bazı kadınlarda ağrı, adetin başlamasından birkaç gün önce başlamakta ve adet dönemi boyunca devam etmektedir. Bu, birincil dismenorede oldukça nadir görülen bir durumdur. 

Ortaya çıkabilecek ikinci dismenore belirtileri ise şöyle sıralanmaktadır:

 • Adet dönemi düzensizliği
 • Dönemler arasında meydana gelen kanamalar
 • Dönemler arası meydana gelen ağrılar
 • Kanama olmadan önce hissedilen, kanamayla birlikte şiddetlenen ağrı
 • Vajinal akıntı
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı yaşama
 • Rektumda hissedilen ağrı

Bu belirtilerin gelişmesi durumunda da, mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir. 

Adet Sancısı Doğurganlığı Etkiler Mi?

Adet sancılarının ya da dismenorenin kısırlığa yol açıp açmadığı akıllarda beliren bir sorudur. Yapılan çalışmalara göre, dismenore doğurganlığı etkilememektedir. Diğer yandan, dismenore geliştiren kadınların dörtte biri ikincil dismenoreye sahiptir. Bu da, adet sancılarının altında yatan başka tıbbi bir sorun olduğu anlamına gelmektedir. Nedenlerden bazıları olan pelvik inflamatuar hastalık ve yumurtalık kistleri tedavi edilmediği takdirde, kısırlığa yol açabilmektedir. 

Adet Sancısı Nedir?

Pek çok kadın adet dönemlerini ağrılı ve sancılı geçirmektedir.  Dismenore olarak adlandırılan bu durum çoğu zaman normal karşılanmaktadır. Adet sancısının nedeni, oluşan ağrının rahim içindeki kasılmalar nedeniyle gelişmesidir. Adet dönemi süresince oluşan kasılmalar, kan akışı geçici olarak azaldığında daha da güçlenmektedir ve bu da, ağrıya yol açmaktadır.

Adet Sancısı Nedenleri

Adet sancısı neden olur? Adet sancısı nedenleri kendi içinde iki gruba ayrılmaktadır. Birincil dismenorede, vücuttaki prostaglandin isimli kimyasalın dengesizlik nedeniyle rahim içinde anormal kasılmalar meydana gelmektedir. İkincil dismenore ise endometriozis, rahim miyomları, pelvik inflamatuar hastalık, tümörler, polipler ve anormal gebelikler gibi pek çok durumdan kaynaklanabilmektedir.

Adet Sancısı Tedavisi

Adet sancısı nasıl geçer? Adet sancısı genellikle normal olarak karşılanmaktadır ve istirahat ya da evde tedavi yöntemleriyle hafifletilebilmektedir. Altta yatan diğer tıbbi durumlar için cerrahi yöntemlere kadar uzanan pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Adet Sancısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Adet sancısı tanısı ve tedavisi için kadın sağlığı ve hastalıklarını inceleyen jinekoloji bölümüne başvurulmaktadır. 

İlgili Aramalar

 • adet sancısı nedenleri
 • şiddetli adet sancısı nasıl geçer
 • adet sancısı nerelere vurur
 • adet sancım çok şiddetli ne yapmalıyım
 • adet sancısı olmaması normal mi
 • adet sancısı neden olur ve nasıl geçer
 • adet sancısından bayılmak
 • adet sancısının erken başlaması
Adet Sancısı Tedavisi

Adet Sancısı Tedavisi

Adet sancısı nasıl geçer? Adet sancısı genellikle normal olarak karşılanmaktadır ve istirahat ya da evde tedavi yöntemleriyle hafifletilebilmektedir. Altta yatan diğer tıbbi durumlar için cerrahi yöntemlere kadar uzanan pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Adet sancısı için uygulanan tedavi genellikle, bu durumun birincil dismenore ya da ikinci dismenore olup olmadığına bağlı olarak değişebilmektedir. Genel olarak, şu şekilde açıklanabilmektedir:

Birincil Dismenore Tedavisi

Birincil dismenore için uygulanan tedavi oluşan adet sancısını hafifletmeyi amaçlamaktadır. Bu şekilde, adet sancısından muzdarip olan hasta, gündelik hayata daha kolay adapte olabilmekte ve günlük faaliyetlerini yerine getirebilmektedir. Ortak evde tedavi yöntemleri arasında ise sıcak banyolar, ısıtma pedleri ve egzersiz bulunmaktadır.

Basit tedavi yöntemlerinin olumlu sonuçlar vermemesi durumunda, ilaç tedavisine ihtiyaç duyulabilmektedir. İlaç tedavileri ise genellikle, birincil dismenoreye yol açan sürecin baskılanmasını veya menstrüasyon sırasında mevcut olan endometrial hücrelerin sayısını azaltmayı hedeflemektedir.

İlaç Tedavisi

Birincil dismenore için başlangıç tedavisi olarak genellikle steroidal olmayan antiinflamatuar ilaçlar veya hormonal kontrasepsiyon ilaçlar kullanılmaktadır.

 • Steroid Olmayan Antiinflamatuar İlaçlar

Basit analjezikler, birincil dismenore nedeniyle oluşan adet sancısını hafifletmek için uzun zamandır kullanılan bir yöntem olmasıyla bilinmektedir. Birincil dismenore sentezini yani prostoglandin üretimini baskılamaya da yardımcı olan bu ilaçlar, özellikle ergenlikte tercih edilmektedir.

Asetaminofen, ibuprofen ve naproksen en sık kullanılan ilaçlar arasında bulunmaktadır. Uzun süreli olarak kullanılması uygun olmayan bu ilaçlar geçici olarak adet sancısını hafifletmektedir. 

 • Hormonal Kontrasepsiyon

Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar genellikle adet sancısının hafifletilmesinde etkili olabilmektedir. Diğer yandan, bu tedavi yönteminin başarısız olduğu hastalar da bulunabilmektedir. Bu durumda, kullanılan bir diğer yöntem ise hormonal kontrasepsiyondur.

Hormonal kontraseptifler, rahim astarında üzerilen prostoglandin seviyelerini azaltmak ve kasılmaların şiddetini hafifletmektedir. Aynı zamanda, endometriyal bezlerin akvitesini kısıtlayarak endometrozis gelişimi önlemektedir.

Kullanılan hormonal kontrasepsiyon yöntemleri arasında, doğum kontrol hapları ve kontraseptif halka (spiral) gibi yöntemler bulunmaktadır. Bu konuda doktorunuzdan daha detaylı bit bilgi alabilirsiniz. 

Diğer Yöntemler

Birincil dismenore tanısı, herhangi bir iç obstrüksiyon yani tıkanıklık sonucu gelişmediği takdirde konmaktadır. Bu nedenle, uygulanabilecek tüm tedavi yöntemleri genellikle belirtileri hafifletmeyi amaçlamaktadır. Kişinin hayatına devam etmesini engellemeyen bu duruma yardımcı olabilecek diğer faydalı yöntemler şunlar olabilmektedir:

 • Stresli durumlardan kaçının
 • Sıcak bir banyo yapın ya da sıcak bir kompres kullanın
 • Uzun ve yavaş tempolu yürüyüşleri tercih edin
 • Yağlı gıdalardan kaçının
 • Yoga gibi meditasyon yöntemlerini deneyin 

İkincil Dismenore Tedavisi

İkincil dismenore tedavisini ağrı kesici ilaçlar, hormon tedavisi ve altta yatan durumlar için uygulanabilecek cerrahi yöntemler içermektedir.

 • İlaç Tedavisi

İbuprofen gibi iltihap önleyici ilaçlar, rahimde gelişen ve ilgili olarak oluşan herhangi bir sancı söz konusu olduğunda, iltihabı tedavi etmek için kullanılabilmektedir. Bu tür antiinflamatuar ilaçlar ağrının şiddetini hafifletmeye yardımcı olmaktadır, fakat ağrı kesici ilaç tedavisi ikincil dismenore durumunda yeterince etkili olmayabilmektedir. Bu durumda diğer bir seçenek ise, östrojen ve progestin hormonu kontrolünü sağlayan doğum kontrol haplarıdır. Bunlar, hormonları düzenlemeye ve oluşan dengesizlikleri azaltmayı sağlamaktadır.

 • Cerrahi Yöntemler

İkincil dismenore nedenleri arasında bulunan endometriozis ve rahim miyomları durumunda ise, aşırı doku büyümesini ve tümörleri düzeltmek için cerrahi yöntemler gerekli görülmektedir. 

Uterin Arter Embolizasyonu (Ameliyatsız Miyom Tedavisi)Ameliyatsız yani diğer bir adıyla ayakta tedavi yöntemi olan uterin arter embolizasyonu, rahim fibroidlerinin ya da miyomlarının büyümesini durdurmak için uterus kan damarlarını küçük parçacıklar ile bloke etmeyi içermektedir.

Rahim Miyomlarının AlınmasıUygulanabilecek bu cerrahi yöntem, miyomun konumuna bağlı olarak vajina veya karın yolunda yapılan küçük bir insizyon (kesi) ile gerçekleştirilmektedir. Böylece miyom alınabilmektedir.

Endometriozis AmeliyatıBu genellikle kısa vadeli olarak ağrıyı hafifletmektedir, ancak ne yazık ki, endometriozis durumunun tekrarlanması engellenememektedir. Dokunun yeniden büyümesi hormonal tedavi yöntemleriyle geciktirilmektedir.

Pelvis veya karın bölgesinde aşırı endometrial doku büyümesini gidermek içinse cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Rahimin ciddi hasar görmesi durumunda, son bir çare olarak histerektomi yapılabilmektedir. 

Histerektomi: Rahmin tamamen çıkarılması tipik olarak sadece son çare olarak gerçekleştirilmektedir.

Adet Sancısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Adet sancısı tanısı ve tedavisi için kadın sağlığı ve hastalıklarını inceleyen jinekoloji bölümüne başvurulmaktadır. 

Adet Sancısı Nedir?

Pek çok kadın adet dönemlerini ağrılı ve sancılı geçirmektedir.  Dismenore olarak adlandırılan bu durum çoğu zaman normal karşılanmaktadır. Adet sancısının nedeni, oluşan ağrının rahim içindeki kasılmalar nedeniyle gelişmesidir. Adet dönemi süresince oluşan kasılmalar, kan akışı geçici olarak azaldığında daha da güçlenmektedir ve bu da, ağrıya yol açmaktadır.

Adet Sancısı Belirtileri

Adet sancısı nasıl anlaşılır? Adet sancısı başlangıcı, genellikle adetin başlamasından hemen önce ya da adetin başlamasıyla birlikte ortaya çıkmaktadır. En başta gelen ortak belirtisi alt karnın bölgesinde gelişen ağrı, sancı ve kramp olan dismenorenin belirtileri kişiden kişiye göre değişebilmektedir.

Adet Sancısı Nedenleri

Adet sancısı neden olur? Adet sancısı nedenleri kendi içinde iki gruba ayrılmaktadır. Birincil dismenorede, vücuttaki prostaglandin isimli kimyasalın dengesizlik nedeniyle rahim içinde anormal kasılmalar meydana gelmektedir. İkincil dismenore ise endometriozis, rahim miyomları, pelvik inflamatuar hastalık, tümörler, polipler ve anormal gebelikler gibi pek çok durumdan kaynaklanabilmektedir.

İlgili Aramalar

 • adet sancısı için ne yapılmalı
 • adet sancısı belirtileri
 • adet sancısı nedenleri
 • adet sancım çok şiddetli ne yapmalıyım
 • adet sancısı neden olur ve nasıl geçer
 • adet sancısını en hızlı ne geçirir
 • adet sancısı ne iyi gelir
 • şiddetli adet sancısı neden olur
Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Birçok kadının kâbusu haline gelen adet dönemleri oldukça sancılı ve acı verici olabilmektedir. Bu adet sancısı, kanamanın normal sınırlarda kalmasını sağlamak amacıyla ortaya çıkan rahim kasılmalarının bireylere ağrı olarak yansıması sonucu oluşmaktadır. Bu tür ağrılar kadınların günlük yaşamını etkilememesi için basit ağrı kesiciler ile de kontrol altına alınabilirken bazen ağrı kesiciler de etki etmeyebilmektedir. Regl ağrısı birincil ve ikincil olarak ikiye ayrılmaktadır.

Birincil adet sancıları normal şiddette ve herhangi bir sağlık koşuluna bağlı olmadan adet dönemi sırasında veya öncesinde yaşanan sancılardır. İkincil adet sancıları ise günlük yaşamın oldukça kötü etkilendiği, hastanelerin kadın hastalıkları bölümünün yüzde 10’unu oluşturan şikâyetlerden olan, çok şiddetli ve sürekli hissedilen ağrılardır.

Adet Sancısının Nedenleri

Kadınların bazen şiddetli bazen ise hafif olarak hissettikleri bu ağrıların yani rahim kasılmalarının sebebi rahim içi tabakasının atılarak yenilenmesi sırasında oluşan kanama miktarını en az seviyede tutmaktır. Prostaglandin maddesi, bu kasılmalar sırasında rahimde bölgesel olarak salgılanmaktadır. Bu maddenin aşırı derecede fazla veya oldukça az salgılanması adet sancılarının oluşma sebebidir. Prostaglandin salgısı özellikle yumurtlamalı bir adet döngüsünde gerçekleşebilmektedir. Bu yüzden adet olmadan kısa süre önce başlayan ve kanama bittikten sonra tümüyle kaybolan adet sancısı bir önceki adet döngüsünde yumurtlama olduğunun en güvenilir belirtilerinden biridir.

Adet Sancısının Belirtileri

Regl ağrısı genellikle adet görmeden önceki 24 saat içinde başlamaktadır ve âdetin başlamasıyla beraber şiddetli veya kısa süreli olarak artar veya hafifler. Buna ek olarak birtakım diğer belirtiler de adet sancısına etki edebilmektedir. Sırt ağrısı, baş ağrısı, bulantı, bacakların iç yüzünde hassasiyet olabilir. Ayrıca, ağrı eşiğinin de normalden düşük hissedilmesi, adet dönemi öncesi ve sırasında acıya karşı duyarlılığı arttırabilmektedir.

Adet Sancısının Tedavisi

Adet döneminde en çok sorulan soru regl ağrısına ne iyi gelir? Ağrıların birincil veya altında yatan başka bir probleme bağlı olup olmadığını anlamak için detaylı bir muayene yapılmalıdır. Herhangi bir enfeksiyon ya da kist gibi bir durumu ayırt etmek için kan ve idrar tetkikleri ile ultrason incelemesi çoğu zaman gerekli olmaktadır. Adet sancıları oluşmasını önlemek mümkün değildir. Ancak ağrının şiddetine göre yapılabilecek birtakım tedavi yöntemleri bulunabilmektedir.

Orta şiddetli ağrılar için bölgesel ılık havlu uygulanabilir veya sıcak bir duş alınabilir. Ancak bunu yaparken kesinlikle karna direkt olarak ısı uygulanmamalıdır. İyi beslenme, B vitamini zengin yiyecekler tüketme, kuru yemiş tüketerek yağ miktarını artırma gibi yöntemler de ağrıları hafifletecek yöntemlerdendir. Aynı zamanda bölgeye yapılacak masaj veya düzenli egzersiz yapılması da oldukça etkili bir tedavi şeklidir.

Çok şiddetli ağrılar için ise jinekolojik muayene yapılmalı ve gereken ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.

Adet sancısının en önemli tedavisi arasında yukarıda belirttiğimiz gibi ısıtma ve sıcaklık gösterilmektedir. Bunun yanında evde yapılabilecek diğer tedavi metodlarını şu şekilde sıralamamız mümkün:

ZencefilZencefil adet sancısı için etkin şekilde tarih boyunca medeniyetler tarafından kullanılmaktadır. Zencefil adet ağrısına neden olan prostaglandinlerin seviyelerinin düşürülmesinde önemli bir rol oynar. Ayrıca adet öncesi sendromu ile ilişkili yorgunlukta mücadele ve düzensiz döngü sorunlarının üstesinden gelir.

Zencefil çayı hazırlayarak limon veya bal karıştırarak günde 3 bardak içmeniz sorunu büyük ölçüde ortadan kaldırabilir.

FesleğenFesleğen regl ağrısı ve krampları azaltmada çok etkili bir başka bitkidir. Bitki kafeik asit içerdiğinden dolayı alerjik ve ağrı unsurlarına neden olan ve bunların bir sonucu adet sancısının ortadan kalkmasını sağlar.

Fesleğeni bir bardak suda kaynatın ve bardağın ağzını kaparatak 15-20 dakika demlenmeye bırakın. Günde bir bardak için. Adet sancılarına iyi gelecektir.

TarçınTarçın adet sancısını rahatlatan antispazmodik, anticlotting ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca tarçın diyet lifi, kalsiyum, demir ve mangan kaynağıdır.

Sıcak bir bardak su içine bir çay kaşığı koyarak iyice karıştırın ve kaynatın. Soğuduktan sonra bir miktar bal karıştırabilirsiniz. Günde 2-3 bardak için. Adet sancılarını iyi gelecektir.

RezeneRezene, spazm fitoöstrojenik ve anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı sırayla kramp, kas ağrıları ve adet sancılarına iyi gelmektedir.

Bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı rezene tohumu koyun ve 5 dakika ateşte kaynatın.  Soğuduktan sonra bir çay kaşığı bal ekleyin ve günde 2-3 kere tüketin. Rezene çayı adet sancılarını giderecektir.

Şeker Kamışı PekmeziAdet sancı ve krampları için diğer bir etkili seçenektir. Kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, manganez, B6 vitamini ve selenyum açısından zengin olan şeker kamışı pekmezi, kan pıhtılaşmasını azaltarak rahim duvarları kaslarını yatıştırmaya yardımcı olur. Böylece adet sırasında kramp azaltır.

Papatya Çayı: Papatya çayı adet sancılarını gidermenin yanında papatya çayı rahimi dinlendiren anti-inflamatuar ve antispazmodik özellikleri vardır.

Bir demliğe yarım poşet kurumuş papatya çayını dökün ve 15 dakika boyunca kaynatın. İçmeden önce bal veya limon karıştırabilirsiniz.

Papatya çayı aynı zamanda adet dönemindeki sinirlilik halini ve diğer psikolojik sendromları azalttığı söylenir.

MaydonozMaydanoz adet sürecini uyarıcı ve adet sancılarını gidermede son derece etkili olan iki bileşik olan apiol ve myristicin içerir. Ayrıca düzensiz adet döngülerini düzenlemeye yardımcı olur.

Bir bardak suya bir miktar maydonoz koyun ve 5 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra tüketin. Adet sancılarının en aza indirmek için günde en az 2 bardak veya fincan tüketin.

İlgili Aramalar

 • adet sancısına ne iyi gelir ekşi
 • adet sancısına ne iyi gelir bitkisel çözüm
 • adet sancısına ne iyi gelir ilaç
 • adet sancısına ne iyi gelir kadınlar kulübü
 • adet sancısına ne iyi gelir saraçoğlu
 • adet sancısına ne iyi gelir evde çözüm
 • adet sancısına ne iyi gelir feridun kunak
 • adet sancısına iyi gelen egzersizler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir