Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Her genç kız belli bir yaşa geldikten sonra adet dönemini yaşamaktadır. Adet dönemi bir çok kadının korkulu rüyası , kâbusu haline gelmiş olmaktadır. Bunun sebebi ise adet dönemlerinin oldukça fazla sancılı , ağrılı ve acı verici olmuş olmasıdır. Tabi bu durum her kadın için aynı değildir. Ancak bazı kişiler için ciddi anlamda tahammül edilebilecek bir durum değildir.

Bu adet ağrısı ve adet sancısı, kanamanın normal sınırlar içerisinde kalmış olmasını sağlamak amacı ile ortaya çıkmış olan rahim kasılmalarının bireylere ağrı ve sızı olarak yansıması neticesi ve sonucunda olmakta ve oluşmaktadır. Bu tür sancılar, sızılar ve ağrılar kadınların ve genç kızların günlük yaşamını normal bir şekilde geçirmesini engelleyip etkilememesi için bir çok basit ağrı kesiciler ve bunların yanı sıra bunlar ile birlikte doktorun önerdiği iğne ve serumlarda kullanabilmektedirler.

Bu ağrı ve sancılar bir şekilde kontrol altına alınabilirken bazen bazı ağrı kesiciler bu sancı ve ağrılara maalesef iyi gelmeyebilir ve etki etmeyebilmektedir. Regl ağrısı yani adet döneminde oluşan ağrı ve sızılar , birincil ve ikincil olarak da ikiye ayrılmaktadır. Bu ikiye ayrılan sancılardan birincil adet sancıları normal şiddette olan ve herhangi bir tıbbi sağlık koşuluna da bağlı olmuş olmadan adet dönemi ( regl ) sırasında ya da bu adet döneminin öncesinde yaşanmış olan şiddetli sancılardır.

İkincil olan adet sancıları ise günlük hayatı ve günlük yaşamın oldukça fazla ve kötü etkilendiği , hastanelerin kadın hastalıkları bölümünün neredeyse yüzde 10’unu ( % 10 ) oluşturan şikâyetlerden ve rahatsızlıklardan olan, çok sızılı, ağrılı , şiddetli ve sürekli hissedilen ağrılar olarak bilinmektedir.

Adet Sancısı Nedenleri

Kadınların ve genç kızların adet dönemlerinde yaşadıkları bazı adet sancıları ve ağrıları değişiklik göstermektedir. Bu dönemlerde bu adet ağrıları ve sancıları bazen şiddetli olmakta bazen ise hafif bir sızı olarak hissetmektedirler. Ancak yaşanan bu adet ağrılarının yani rahim kasılmalarının bilinen sebebi rahim içi tabakasının vücuttan atılarak yenilenmesi esnasında , sırasında oluşmuş olan kanama miktarını en az seviye de tutmaktır.

Prostaglandin maddesi , bu kasılmalar esnasında , sırasında rahimde bölgesel olarak salgılanmaktadır. Bu maddenin aşırı bir derece de fazla ya da oldukça az salgılanması bu adet ağrıları ve adet sancılarının oluşmasının asıl sebebidir. Prostaglandin salgısı özellikle yumurtlamalı bir adet döngüsünde gerçekleşebilmektedir.

Bu sebep ile adet (regl) olmadan kısa bir dönem ve kısa bir süre önce başlayan ve kanama bittikten sonra tümüyle, tamamen biten ve kaybolan adet sancısı bir önce ki adet döngüsünde yumurtlama olduğunun en belirgin , en güvenilir belirtilerinden biri olarak bilinmekte ve karşımıza çıkmaktadır.

Adet Sancısı Belirtileri

Adet ağrısı , adet sancısı ya da bir başka değiş ile regl ağrısı genellikle adet dönemine girmeden , adet görmeden önceki yirmi dört ( 24 ) saat içerisinde başlamaktadır ve bu âdetin başlaması ile beraber şiddetli bir ya da kısa süreli olarak artan ya da hafifleyen ağrılar , sancılar ve sızılar görülmektedir. Bu duruma ek olarak birtakım diğer belirtiler de adet ağrısına, adet sancısına etki edebilmektedir.

  • Bel ağrısı
  • Sırt ağrısı
  • Baş ağrısı
  • Mide bulantısı 
  • Bacakların ve yakların belli iç yüzünde hassasiyet

gibi durumlar da olabilir. Ayrıca aynı zamanda , ağrı eşiğinin de normalden düşük hissedilmesi, adet dönemi öncesi ve sırasında acıya karşı duyarlılık hissini ve ağrı eşiğini arttırabilmektedir.

Adet Sancısı Nasıl Geçer?

Adet döneminde en çok sorulan soru regl ağrısına ne iyi gelir? Ağrıların birincil veya altında yatan başka bir probleme bağlı olup olmadığını anlamak için detaylı bir muayene yapılmalıdır. Herhangi bir enfeksiyon ya da kist gibi bir durumu ayırt etmek için kan ve idrar tetkikleri ile ultrason incelemesi çoğu zaman gerekli olmaktadır. Adet sancıları oluşmasını önlemek mümkün değildir. Ancak ağrının şiddetine göre yapılabilecek birtakım tedavi yöntemleri bulunabilmektedir.

Bazı ağrılar ve sancılar orta şiddetli ağrılar olarak tabir edilip nitelendirilir. Bu orta şiddette olmuş olan ağrı ve sancılar için bölgesel ılık havlu uygulanabilir ağrının hissedildiği bölgeye ya da sıcak bir duş iyi gelebilir ve alınabilir. Fakat bu iki uygulamayı da yaparken , uygularken kesinlikle karna ve sırta direkt olarak ısı uygulanması sakıncalı bir durumdur bu nedenle bu şekilde bir uygulama yapmaktan kaçınmalısınız.

İyi beslenmek , B vitamini açısından oldukça zengin olan yiyecekler tüketmek ,belli başlı kuru yemiş tüketerek vücutta ki yağ miktarını artırmak ve bu gibi yöntemleri de uygulamak ağrıları hafifletecek yöntemlerden bir kaça tanesidir. Aynı zamanda ağrı , sızı ve sancıların yoğun olduğu bölgeye yapılacak masaj ya da düzenli egzersiz yapılmış olması da oldukça etkili bir yöntem ve tedavi şeklidir.

Çok şiddetli ağrılar için ise jinekolojik muayene yapılmalı ve gereken ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.

Adet Sancısına Ne İyi Gelir Bitkisel Çözüm

Adet ağrısı ve adet sancısının en önemli tedavisi arasında yukarıda da belirttiğimiz gibi ısıtma ve sıcaklık gibi yöntemler gösterilmektedir. Bunun yanı sıra adet sancısına evde yapılabilecek diğer tedavi metotlarını da şu şekilde sıralamamız mümkün olabilir :

Zencefil : Zencefil adet sancısı için etkin şekilde tarih boyunca medeniyetler tarafından kullanılmaktadır. Zencefil adet ağrısına neden olan prostaglandinlerin seviyelerinin düşürülmesinde önemli bir rol oynar. Ayrıca adet öncesi sendromu ile ilişkili yorgunlukta mücadele ve düzensiz döngü sorunlarının üstesinden gelir.

Zencefil çayı hazırlayarak limon veya bal karıştırarak günde 3 bardak içmeniz sorunu büyük ölçüde ortadan kaldırabilir.

Fesleğen : Fesleğen regl ağrısı ve krampları azaltmada çok etkili bir başka bitkidir. Bitki kafeik asit içerdiğinden dolayı alerjik ve ağrı unsurlarına neden olan ve bunların bir sonucu adet sancısının ortadan kalkmasını sağlar.

Fesleğeni bir bardak suda kaynatın ve bardağın ağzını kapatarak 15-20 dakika boyunca demlenmeye bırakın. Günde bir bardak için. Adet sancılarına iyi gelecektir.

Tarçın : Tarçın adet sancısını rahatlatan antispazmodik , anticlotting ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca tarçın diyet lifi, kalsiyum, demir ve mangan kaynağıdır.
Sıcak bir bardak su içine bir çay kaşığı koyarak iyice karıştırın ve kaynatın. Soğuduktan sonra bir miktar bal karıştırabilirsiniz. Günde 2-3 bardak için. Adet sancılarını iyi gelecektir.

Rezene : Rezene, spazm fitoöstrojenik ve anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı sırayla kramp , kas ağrıları ve adet sancılarına iyi gelmektedir.
Bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı rezene tohumu koyun ve 5 dakika ateşte kaynatın. Soğuduktan sonra bir çay kaşığı bal ekleyin ve günde 2-3 kere tüketin. Rezene çayı adet sancılarını giderecektir.

Şeker Kamışı Pekmezi : Adet sancı ve krampları için diğer bir etkili seçenektir. Kalsiyum , demir, potasyum, magnezyum, manganez , B6 vitamini ve selenyum açısından zengin olan şeker kamışı pekmezi , kan pıhtılaşmasını azaltarak rahim duvarları kaslarını yatıştırmaya yardımcı olur. Böylece adet sırasında kramp azaltır.

Papatya Çayı : Papatya çayı adet sancılarını gidermenin yanında papatya çayı rahimi dinlendiren anti-inflamatuar ve antispazmodik özellikleri vardır.

Bir demliğe yarım poşet kurumuş papatya çayını dökün ve 15 dakika boyunca kaynatın. İçmeden önce bal veya limon karıştırabilirsiniz.
Papatya çayı aynı zamanda adet dönemindeki sinirlilik halini ve diğer psikolojik sendromları azalttığı da söylenir.

Maydanoz : Maydanoz adet sürecini uyarıcı ve adet sancılarını gidermede son derece etkili olan iki bileşik olan apiol ve myristicin içerir. Ayrıca , düzensiz adet döngülerini düzenlemeye yardımcı olur.
Bir bardak suya bir miktar maydanoz koyun ve 5 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra tüketin. Adet sancılarının en aza indirmek için gün içinde en az 2 bardak veya fincan tüketin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir