Akne ve Sivilcelerle Mücadele Yolları

Yapılan araştırmalara göre en yaygın cilt sorunları arasında akne ve sivilce oluşumu ilk sırada yer alıyor. Sizde cildinizde sık sık akne oluşmasından şikayetçiyseniz ve sivilce izleri gibi cilt sorunlarından kurtulmayı arzuluyorsanız, bu yazımızı okuyarak akneler hakkında bilgi edinebileceğiniz gibi aknelerle nasıl mücadele edebileceğinizi de öğrenebilirsiniz.

Akne Nedir?

Ciltte gözeneklerin üzerine yerleşen, kırmızı renkli ve kabarık bir özelliğe sahip olan akneler kimi zaman içinde iltihap da olabilen sivilcelerdir. Akneler genellikle yüzde, sırtta, omuz başlarında ve göğsün V bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Her sivilce akne olmayıp folikülit adı verilen kıl dönmeleri de akne gibi görünebilmektedir.

Sivilce Neden Oluşur?

Deride bulunan yağ bezlerinin salgıladığı yağ, yağ bezi kanalları tarafından deri yüzeyine atılmaktadır. Ölü hücrelerde bu yağ salgısıyla birlikte aynı kanallar tarafından atılmaktadır. Ergenlik döneminde hormonlarda meydana gelen değişimlerle birlikte yağ bezleri daha fazla yağ salgılamaya ve ölü hücrelerin yapışkanlığı ve yoğunluğunun da artması sivilce sebepleri arasındadır. Artan yağ ve hücre kütlesi sebebiyle yağ bezi kanalları tıkanır ve böylece akneler oluşur.

Evde Sivilce Tedavisi

Sivilce sorununuz varsa ve sivilce nasıl geçer sorusuna yanıt arıyorsanız evde sivilce tedavisi uygulayabilirsiniz. Akne tedavisi için yüzünüzü günde iki kez cildinizi tahriş etmeyecek ve çok fazla kurumasına sebep olmayacak bir temizleyici ile yıkamalı ve ılık su ile durulamalısınız. Ciltten makyajın gece yatmadan önce mutlaka silinmesi de akne tedavisinde önem taşımaktadır. Deriye köpük, jöle ve saç spreyi gibi ürünlerin temas etmesi de akne oluşumuna yol açabileceğinden bu konuda hassasiyet gösterilmelidir. 

Evde sivilce tedavisi yapmayı düşünüyorsanız egzersiz yaparken makyajsız olmaya dikkat etmelisiniz. Zira ter sebebiyle makyaj gözenekleri tıkayabilir ve sivilce oluşumuna neden olabilir.

Sivilce İzlerinin Tedavisi

Akne ve sivilce izlerinin tedavisinde uygulanan birkaç yöntem mevcuttur. Bunlardan biri kimyasal peeling uygulamasıdır. Meyve asitleri kullanılarak yapılan bu tedavi ile cilt üstündeki ölü deri tabakasında ayrışma meydana gelmekte ve ciltteki gözenekler sıkılaştığı gibi düzensiz görünüm de giderilmektedir. 

Sivilce izleri için yapılan bir diğer tedavi ise dermaroller tedavisidir. Bu cihaz ile yapılan uygulama sonucu yeni bağ dokusu sentezi oluşmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. En yaygın cilt sorunlarından olan sivilce izlerinin tedavisinde kullanılan diğer yöntemler arasında ise mikrodermabrazyon, PRP tedavisi, lazer tedavisi, radyofrekans tedavisi ve dolgu enjeksiyonunu sayabiliriz.

Sivilce İzlerini Giderici Yüz Maskesi

Özellikle yaz aylarında nem ve aşırı terleme sonucu ciltte daha fazla sivilce oluşabilmektedir. Bu sivilcelerden dolayı yüzünüzde oluşan izlerden kurtulmak istiyorsanız sizlerle paylaşacağımız son derece basit bir yüz maskesini uygulayabilirsiniz.

Gereken Malzemeler:

  • 2 yemek kaşığı limon suyu
  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 1 tutam Hint safranı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Sivilce maskesini hazırlamak için tüm malzemeleri bir kasenin içine koyarak iyice karıştırın. Bir makyaj pamuğu yardımıyla cildinizde sivilce izi olan yerlere hazırladığınız cilt maskesini sürün ve yarım saat bekleyin. Daha sonra ılık su ile yıkayarak cildinizi temizleyin.  Arta kalan yüz maskesini buzdolabında 1 hafta saklayabilirsiniz.

Sivilceler İçin Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Cildinizde oluşan sivilcelerden ya da kızarıklıklardan şikayetçiyseniz Hindistan cevizi yağı maskesiyle bu şikayetlerinizden rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Bu yüz maskesi sayesinde aynı zamanda cildinizde bulunan ve akne oluşumuna yol açan bakteriler de sizin için sorun olmaktan çıkacak.

Hindistan Cevizi Yağı Maskesi Nasıl Yapılır?

Gereken Malzemeler:

  • Hindistan cevizi yağı
  • Çay ağacı yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Çukur bir kasenin içine 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını ve birkaç damla çay ağacı yağını koyun ve iyice karıştırın. Gece yatmadan önce hazırladığınız cilt maskesini az bir miktar yüzünüzü sürün ve birkaç dakika masaj yapın. Bu yüz maskesini sabaha kadar yüzünüzde tutun ve kalktığınızda suyla yıkayarak temizleyin. Hindistan cevizi yağı ve çay ağacı yağı kullanarak yaptığınız ve en etkili yüz maskeleri arasında gösterilen bu maske geceden sabaha kadar cildinizin onarılmasına katkıda bulunacaktır.

Sivilce izlerinizden kurtulmak için yüz maskeleri uygulamanın yanı sıra peeling yapmayı da ihmal etmeyin. Peeling sayesinde cildin üst katmanını temizleyebilir ve sivilce izinin renginin açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sivilce maskesi sayesinde sadece akne izlerinden kurtulmakla kalmayıp sağlıklı bir şekilde parıldayan bir cilde sahip olabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*