Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

Anne sütü vermek, emzirmek anne ile bebek arasında kurulan en içten bağdır. Kanıtlanan tıbbi faydalarına ek olarak anne ile bebeğe olan duygusal bağları da vardır. Bu sebeple bazı anneler fazlasıyla etkilenerek sütünün az olmasından endişelenirler. Bu yazıda yapılan araştırmalardan yola çıkarak anne sütünü arttırmanın yollarını sizinle paylaşacağız. Anne sütüyle beslenen bebeklerin bağışıklık sistemi ek besin tüketen bebeklerden daha dirençli olduğunu unutmamak gerekir.

Anne Sütünün Önemi

Yeni doğan bebekler için en faydalı besin kaynağı elbette anne sütüdür. Anne sütünde bulunan vitaminler herhangi bir besinde bulunamaz. Buna dayanarak yeni doğan bebeklere anne sütünden başka bir besin vermemelisiniz. Bilindiği üzere anne sütünün bebeğe faydası büyüktür.

Anne Sütünün Faydaları

 • En önemli faydası ise, doğumun ardından salgılandığı için bebeğinizin bağırsaklarının iç yüzeyini çevreleyerek mikropların bırakacağı etkiyi önlemesidir. Bu yüzden doğumun ardından anne sütü ile beslenen bebeklerin anne sütü içemeyen bebeklere kıyasla daha az hastalanır. Yeni doğmuş bebekler en az 6 ay anne sütüyle beslenmelidir. Vücudun temel yapı taşlarını oluşturan karbonhidrat, protein ve yağlar anne sütünde yeteri kadar bulunmaktadır.
 • Yeni doğan bebekler anne sütüyle beslendiği takdirde bu yapı taşlarını yeteri kadar almış olacaktır. Anne sütü diğer tüm süt ürünlerinden fazla besin değerine sahiptir. İçerisinde bulunan provitamin ve enzimler inek sütüne kıyasla, bağırsaklarda daha kolay emilir. Buna bağlı olarak anne sütü alan tüm yeni doğan bebeklerde kansızlık neredeyse hiç görülmez.
 • Yeni doğan bebeklerde süt ürünlerinin alerji yapma riski yüksekken anne sütünde böyle bir ihtimal söz konusu olamaz. Bebeklerin ilk haftalarında mikroplara karşı dirençleri düşüktür ve anne sütü bu direnci arttırır.

Anne sütü bebeği enfeksiyon kapmaktan korumak için içerisinde antikörler ve likositler bulundurur. Anneler bebeklerini ne kadar sık emzirirse süt bezlerinde artış gözlemlenir. Anne sütünü yeteri kadar emen yeni doğan bebekler geceleri daha rahat uyku çeker, sık sık idrar yapar ve düzenli bir şekilde kilo almaya başlar. Bebeğiniz rutin besin ihtiyacını aldıktan sonra rahatça uyuyor ise gelişiminde herhangi bir problem yok demektir. Demek ki anne sütünü yeteri kadar alıyor.

Anne Sütünün Yetmediği Nasıl Anlaşılır?

Ancak bebeğiniz alması gereken kiloları alamıyor, idrarını daha uzun aralıklarla yapıyor ve uyku sorunları çekiyorsa annenin sütü bebeğe yetmiyor demektir. Bu durumda bebeğiniz 5-6 ayı doldurmuş ise ek besin takviyesine geçebilirsiniz. Buna anne sütüyle devam etmeniz gerekir. Ek besin tek başına yeterli gelmeyecektir. Anne sütünün mikroplar üzerinde ki etkisi unutulmamalıdır.

Ek Besin Anne Sütünü Azaltır Mı?

Bebeğinize ek besin vermeden evvel yine doktorunuza başvurmanız önerilir. Doktorunuzdan, hangi besinin ne sıklıkla verileceğini öğrenmelisiniz. Bu önemli bir mevzudur. Bebeğinizin sağlıklı bir gelişim sürecine girmesi aldığı besinlere bağlıdır. Bu sebeple anne emzirme sürecinde sinirden stresten uzak durmalıdır. Bu durumlar anne sütünün azalmasına neden olabilir.

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

Anne sütünü artıran yiyecekleri şöyle sıralayabiliriz;

 • Kuru incir ve üzüm
 • Dut, üzüm pekmezi
 • Nohut ve soya
 • Tahin, tahin helvası
 • Kefir
 • Ton balığı
 • Antep fıstığı
 • Doğal portakal ve böğürtlen suları,
 • Anne sütünü arttıracak bitkiler
 • Çemen Otu Tohumu
 • Rezene bitkisi ve dereotu
 • Fesleğen, brokoli
 • Sarımsak, maydanoz
 • Arpa, susam, kimyon
 • Papatya ve kimyon

Anne Sütü Nasıl Artar

Rezene kullanın: Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda rezene bitkisinin tohumu ve rezene çayının sür oranını arttırma konusunda bayağı faydalı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Üstelik rezeneyi suda haşlayarak tüketme imkânınızda vardır.

Yulaf ezmesi: Düzenli olarak günde 1 kase yulaf ezmesi tüketin. Yulaf ezmesinin anne sütünde belirli oranda bir artış gösterdiği kanıtlanmıştır.
Sıvı tüketin: Annelerde süt üretiminin normal seviyede olması için en önemli koşullardan biri anne adayının tüketmekte olduğu su miktarıdır. Sağlıklı bir anne günde ortalama 3,5 litre su tüketmelidir.

Zayıflamak için diyet yapmayın: Yeni doğum yapmış anneler, emzirme dönemlerinde yani ilk 6 ay içinde yapılan diyetler anne sütünde büyük oranda azalma meydana getirmekte. Anneler kesin olarak diyet yapmamalı ek besinlerle kendisine iyi bakmalıdır.

Karbonhidrat takviyesi yapın: Yeni doğum yapan annelerin yaptığı en büyük yanlışlardan birisi de zayıflayabilmek adına karbonhidrat tüketimini azaltmaktır. Bebek emziren tüm anneler, karbonhidrat takviyesi yapmalı, ekmek pilav makarna vb. besinler tüketmelidir.

Sebzelere önem verin: Yapraklarının tümü yeşil olan sebzeleri tüketmeye önem vermelisiniz. Yeşil sebzeler anne sütünü arttırmaya yardımcı olur. Maydanoz, ıspanak, semizotu vb. yeşil yapraklı sebzeleri yemeklerinize ekleyerek veyahut yalnızca yağda pişirerek tüketebilirsiniz.

Turunçgiller: havuç, portakal, bal kabağı gibi turuncu renkli ve beta karotenden zengin sebzeler üretimini arttırmak için fazlasıyla yardımcıdır. Bilhassa havuç ve bal kabağı çorbalarınız da ve diğer yemeklerinizde, tatlılarınız da kullanabilirsiniz.

Anne Sütünü Artıran Dualar

Anne sütünü arttıracak dualar kimse tarafından okunulmasa da okuyan anneler için fayda göstermiştir. Bebek emziren anneler; bebeğim doymuyor, sütüm az geliyor, sütüm kesildi gibi şikâyetleriniz varsa uzman doğum doktorlarından tavsiye almalıdır.

Tıpta anne sütünü arttırmak için çeşitli yöntemler vardır. Doğumun ardından bol bol su içmeli, bedenen yorgunluktan kaçınmalı ve moralinizi yüksek tutmak sütünüzün artmasını sağlayabilir. Buna ek olarak inancınızla, içten bir şekilde anne sütünü arttırmak için edeceğiniz dualar Allah’ın izniyle inşallah kabul edilecektir.

Hadis-i Şerifte de yazdığı gibi; önce deveni sağlam kazığa bağla sonra tevekkül et. İlk olarak dikkat etmeniz gereken konulara dikkat edeceksiniz ardından dua edin. İşte anne sütünü arttıracak dualar:

Muhammed Suresi- 15. Ayet

“Fîhâ enhârun min mâin ğayri âsinin ve enhârun min lebenin lem yeteğayyer ta’muhu ve enhârun min hamrin lezzetin lişşâribîne ve enhârun min aselin musaffen ve lehum fîhâ min kulis semerât.

İçinde bozulmayan sudan ırmaklar, tadı değişmeyen sütten ırmaklar, içenler için lezzet veren şaraptan ırmaklar ve süzme baldan ırmaklar vardır ve orda onlar için meyvelerin her türlüsünden vardır.

Anne Sütünü Arttıran Dualar

Aşağıda yazılı olan duayı bir kâğıda yazarak göğsünüzde taşıyın

Bismillahirrahmanirrahim.
Yefalüllahü ma yeşaü ve yefkemü ma yüridü.
Ve ceaalna mni beyni eydihim sedden.
Ve mil halvefüm sedden feağşeynahüm fehüm la yüb sirün.
Vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim.”

Yukarıda yazılı olan duanın emzikli anneler için çok faydalı olduğu konuşulmaktadır. Bu dua gülsuyu veyahut safran ile bir kağıda yazılıp her gün o sudan içildiği durumda inşallah bir fayda sağlayacaktır. Lakin bu duayı suya yazdırma gibi bir şansı olmayan anneler günde birkaç kere bu duayı okumalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir