Aşırı Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Hiperhidroz olarak da bilinen yani aşırı terleme olayı , kişinin gün içerisin de normal aktivitelerini engelleyebilen durumlar terleme olarak tanımlanmaktadır. Bazı kişiler gün içerisinde aşırı fazla terleme atakları , hafta da en az birkaç kez açık bir sebep açık bir neden olmadan ortaya aniden çıkabilmekte ve bu durum sosyal yaşamı ya da günlük aktiviteleri , faaliyetleri de etkileyebilmektedir.

Gün içerisinde aşırı terleme başlangıcı ve sonrası belirtilerin bazıları, şunları içermektedir :

 • Ellerin nemlenmesi veya avuç içlerinin ıslanması
 • Ayakların nemlenmesi veya ayak tabanlarının ıslanması
 • Sık sık terleme
 • Gözle görülebilecek bir şekilde ter nedeniyle giysilerin ıslanması

Aşırı terleme nasıl anlaşılır? Aşırı terleme nasıl sorunlara yol açar?, aşırı terleyen insanlarda nasıl problemler görülür? Gibi sorular sık sık sorulmaktadır. Çünkü terlemek bir çok insanı rahatsız eden bir durumdur. Kişiler çok fazla terlediğini düşünüyor ise ya da aşırı terleme problemi gibi problemler günlük yaşamı etkiliyorsa, hiperhidroz sahibi olması da bir ihtimal olarak gözükebilmektedir.

Hiperhidroz rahatsızlığına sahpi olan bir kişinin yaşayabileceği bir takım problemlerden diğerleri de şunlar olarak bilinmektedir ;

 • İnsanlarla el sıkışmak gibi fiziksel temastan kaçınmak
 • Hızlı yürüme , koşma veya diğer egzersiz gerektiren aktiviteler içinde olunmamasına rağmen görünür bir şekilde terleme
 • Kalem , bilgisayar klavyesi ya da kapı kolu gibi araçları tutma , kavrama ya da çevirme zorluğu
 • Egzersiz yapmak veya dans etmek gibi terlemeleriyle sonuçlanan faaliyetlerde bulunmaktan kaçınmak
 • Sürüş gibi günlük aktivitelerde aşırı zorluk çekmek
 • Sık sık duş alma ihtiyacı duymak ya da giysileri çok sık değiştirmek zorunda kalmak
 • Özgüven eksikliği yaşamak ya da sosyal ortamlardan kendini çekmek

Primer yani birincil hiperhidroz rahatsızlık durumun da, bazı bölgelerde terleme oranı artmaktadır. Bu bölgeler , avuç içleri, ayak tabanları , ense ve koltuk altların da çok aşırı bir terleme meydana gelmektedir. Bu aşırı terlemeler genellikle günün başlaması ve ilk sosyal aktivitesi ile başlamaktadır.

Bazen bazı kişiler de başka insanlarla konuşmak , uğraşma düşüncesi bile bu kişilerde aşırı bir terlemeye sebep olmakta ve bu terlemeleri tetikleyebilmektedir. Primer hiperhidroz rahatsızlığı , problemi olan bir kişi çoğu zaman sadece evinde gece olup yatağına yattığı zaman ve kendini rahatlamış hissettiği anlarda aşırı terlemeyi bırakmaktadır.

Bazı durumlar da aşırı terlemenin nedeni açık olmuş olduğunda , duruma sekonder hiperhidroz adı da verilmektedir. Bu sekonder hiperhidroz rahatsızlığının başlangıcı, genellikle primer hiperhidroz rahatsızlığı başlangıcından çok daha ani bir durum olarak ortaya çıkmaktadır veçoğu zaman muhtemelen bütün vücut da terlemeye yol açabilmektedir.

Aşırı Terleme Belirtileri

Hiperhidroz rahatsızlığı yani bir diğer deyiş ile aşırı terleme rahatsızlığı, problemi bazen kişiler de hem fiziksel anlamda hem de duygusal komplikasyonlara sebep olup, yol açabilmektedir. Bu oluşabilecek komplikasyonların içlerinden bazıları aşağı da şu şekilde ifade edilip sıralanmaktadır :

Cilt Problemleri

Aşırı terleme , insan papilloma virüsünün ( HPV ) neden olduğu siğiller gibi cilt koşullarının gelişme riskini artırabilmektedir. Aşırı terleme durumu aynı zamanda egzamanın daha da kötüleşmesine yol açabilmektedir.

Mantar Enfeksiyonları

Kişi hiperhidroz nedeniyle aşırı terleme yaşıyorsa, cilt, tırnak ve ayak mantarı gibi mantar enfeksiyonlarını geliştirme riski daha da artmaktadır. Bunun nedeni aşırı terin vücutta mantarların üremesi için elverişli bir ortam hazırlamasıdır.

Vücut Kokusu

Hiperhidroz sahibi olan çoğu insan aşırı terleme yaşamasına rağmen vücut kokusu geliştirmemektedir. Bunun nedeni , hiperhidroz durumunun genellikle hoş olmayan kokulu terleri (apokrin bezleri) salgılayan ter bezlerini içermemesidir. Ancak , bakterilerin üremesi tetiklenirse, aşırı ter kötü kokuya da yol açabilmektedir.

Duygusal Etkileri

Hiperhidroz ile yaşamak stres , anksiyete ve hatta bazen depresyona da neden olabilmektedir. Kişinin depresyona girdiği uyarısını veren bazı belirtiler arasında eski ilgi alanlarına olan isteğin azalması ve umutsuzluk duyguları bulunmaktadır.

Aşırı Terleme Nedir?

Tıbbi ismi hiperhidroz olan aşırı terleme, sıcaklık veya egzersiz ile alakalı olmayan anormal derecede terleme durumudur. Kişi giysilerini ıslatacak ya da ellerinden ter damlayacak kadar terleyebilmektedir. Normal olan günlük aktivitelere müdehale etmesinin yanı sıra, bu tür şiddetli bir terleme problemi, kişide sosyal kaygıya ve utanmaya neden olabilmektedir.

Aşırı terleme için uygulanabilecek olan tedavi genellikle, kuvvetli antiperspirantlar reçete edilmesiyle başlayabilmektedir. Antiperspirantlar durumun kontrol altına alınmasına yardımcı olmazsa, farklı ilaçlar ve terapiler denenmesi gerekebilmektedir.

Daha şiddetli vakalarda, doktor ter bezlerini çıkarmak veya aşırı terlemeden sorumlu olan sinirleri kesmek için ameliyat önerebilmektedir. Bazı durumlarda ise altta yatan neden tespit edilmekte ve tedavi ona göre şekillendirilmektedir.

Aşırı Terleme Nedenleri

Aşırı terleme neden olur? Aşırı terleme nasıl olur? Aşırı terleme kimler de oluşur? Aşırı terleme tedavileri nelerdir? Gibi sorular aşırı terleyen ve ter problemi yaşayan insanlar tarafından sık sık sorulmakta ve cevap aranmaktadır.

Aşırı terleyen kişiler bu ter probleminin neden kaynaklandığını bulmalıdır. Aşırı terleme sorunlarının altta yatmış olan bazı tıbbi ve sağlık gibi bir durumdan kaynaklanmıyor ise , bu durum primer yani birincil hiperhidroz rahatsızlığı olarak da adlandırılmaktadır.

Bu durum , kişinin ter bezlerinin tetiklenmesinden olan sorumlu sinirler aşırı fazla aktif olmuş olduğunda ve vücut da gerekmediğinde bile aşırı fazla bir terleme meydana gelmiş olduğunu oluşmaktadır. Primer hiperhidroz rahatsızlığı kısmen de olmuş olsa genetik durumlardan ve kalıtsal faktörlerden de kaynaklanabilmektedir.

Diğer bir yandan , aşırı terleme problemi , altta yatan sağlık ve tıbbi bir koşuldan kaynaklanıyor ise , bu duruma sekonder hiperhidroz sorunu ya da rahatsızlığı denmektedir. Aşırı terlemeye sebep olan ya da olabilecek sağlık koşulları şu şekildedir ;

 • Diyabetik hipoglisemi
 • Endokardit ( kalbin iç tabakasında meydana gelen enfeksiyon )
 • Yüksek ateş
 • Genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu
 • Kalp krizi
 • Sıcak çarpması
 • HIV / AIDS
 • Hipertiroidizm ( aşırı aktif tiroid )
 • Lösemi
 • Sıtma
 • Bazı ilaçları
 • Menopoz
 • Non-Hodgkin lenfoma
 • Aşırı kilo ya da obezite
 • Stres
 • Tüberküloz

Aşırı Terleme Tedavisi

Aşırı terleme nasıl geçer? Aşırı terleme için uygulanabilecek tedavi yöntemleri nelerdir? Aşırı terleme sorunları nasıl giderilir gibi sorular sık sık sorulmakta ve çözüm aranmaktadır.

Aşırı terleme problemi kişinin genel sağlığına , sahip olduğu hiperhidroz tipinden ve vücut da olmuş olduğu bölgeye de bağlı olarak değişebilmektedir. Aşırı terlemeyi önlemek için gerekli olan şeyler ve tedavi seçenekleri genel olarak şu şekilde ifade edilmekte ve içermektedir.

Antiperspirant : Geçici olan ya da reçeteli olarak verilen daha güçlü antiperspirantlar, ter kanallarının etkinliğini geçici olarak durdurmaktadır.

İyontoforez : Su ve düşük voltajlı elektrik akımı kullanılarak el ya da ayaklara yapılan bakımı kapsayan bir tedavi yöntemidir.

İlaç : Aşırı terlemeyi genellikle geçici olarak önleyebilmektedir.

Botoks : Enjeksiyonlar kullanılarak yüze , kolların altına ve ellere uygulanmaktadır ve şiddetli terlemeyi tedavi edebilmektedir.

Aşırı terleme ameliyatı : Örnek vermek gerekirse, endoskopik torasik sempatektomi aşırı terlemeyi tedavi etmek için kullanılabilecek cerrahi bir yöntem olabilmektedir.

Aşırı Terleme Problemi İçin Hangi Doktora Gidilir

Aşırı terleme rahatsızlığının ve problemlerinin tanısı ve tedavisi için gidilmesi gereken doktor dermatoloji ( cildiye ) bölümüne gidip buradaki uzman ve doktorlardan yardım alıp bu bölüme başvurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir