Ayak Detoksu

Vücudumuzun en önemli organlarından biridir ayaklar. Tüm vücudun ağırlığını taşıyan bu organımız aynı zamanda en fazla yorulan organ olma özelliğinde. Gün içinde sürekli ayakkabı içinde ve ağırlık taşıt vaziyette bulunan ayaklar, aslında özel bakıma en çok ihtiyaç duyan organlarımızdandır. Bugün sizlere hem ayak bakımı, hem de vücut sağlığı için önemlli olan ayak detoksu hakkında bilgiler vereceğiz.

Ayak detoksu konunun uzmanı merkezlerde özel bir cihaz ile yapılır. Japonya’da üretilen bu cihaz vücuttaki toksinleri suyun içine alarak temizlik sağlıyor. Sigara, alkol kullanan ya da sürekli bu tür ortamlarda bulunan kişiler, yaşı ilerlemiş olanlar, kendini sürekli yorgun hissedenler için önerilen bu uygulama, her yaşta yapılabiliyor. Özel merkezlerde cihaz ile yapılan ayak detoksunu evde doğal malzemeler ile yapmak da mümkün. Evde ayak detoksunu yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ayak detoksu, vücutta biriken zararlı maddelerin ayaklar yolu ile atılmasını sağlayan bir yöntemdir. Rahatlatıcı ve etkili olması yönü ile çok kişi tarafından tercih edilen bu yöntem, vücudun her zamankinden daha sağlıklı ve daha dinlenmiş olmasını sağlıyor. Japonlar tarafından özel olarak icat edilmiş bir cihaın ayak altlarına yerleştirilmesi ile uygulanan yöntem, seanslar şeklinde pek çok spa ya da detoks merkezinde uygulanıyor.

Sağlıklı olmak isteyen her birey tarafından en az yılda 1 kere uygulanması tavsiye edilen ayak detoksunun etkisi bulunmuyor. Detoks sonucunda ortaya çıkan suyun rengine göre vücudun değişik organlarındaki hastalıkları tespiti de mümkün olabiliyor.

Ayak Detoksu Nedir

Ayak detoksu, vücutta farklı işlevleri bulunan organlara ait noktaların ayakta belirlenmesi ve bu noktalardan zararlı maddelerin dışarı atılması işlemi olarak özetlenebilir. Bu işlem için özel olarak icat edilmiş detoks bandı ile kolaylıkla yapılabiliyor. Özel merkezlerde seanslar şeklinde yapılan ayak detoksu 2 ila 20 seans arasında değişebiliyor.

Ayak detoksu ile vücuttaki pek çok organda yer alan zararlı toksinler atılır. Bu toksinlerin atımı sırasında vücutta belirgin şekilde rahatlama gözlenir. Ayak detoksu; cilt pürüzleri, selülit oluşumu gibi sorunların önlenmesinde de etkili bir uygulamadır. Eklem, sırt, bacak ağrısı çeken ve sürekli yorgunluk hissedenler için de uyulanabilen bu uygulama, günümüzde yaygın şekilde yapılıyor.

Evde Nasıl Yapılır?

Ayak detoksu en etkili şekilde detoks merkezlerinde ya da spa salonlarında uygulanır. Ancak vakti olmayan, yakınlarında böyle merkezler bulunmayan ya da maddi açıdan uygun olmayanlar, evde de ayak detoksunu uygulayabilir. Hiç bir yan etkisi bulunmayan evde ayak detoksu için gereken malzemeler;

  • Bir leğen orta sıcaklıkta su
  • 1 avuç kaya tuzu
  • 1 adet limon
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırladığınız bu malzemeleri leğen içinde karıştırın. Kaya tuzunun erimesi için belirli bir süre bekleyin. Ancak bu sürede suyun soğumamasına dikkat edin. Eriyen tuzlu su içine ayaklarınızı koyun. Yarım saat beklettikten sonra ayaklarınızı çıkarıp kurulayabilirsiniz. Ayaklarınızı ilk sudan çıkardığınızda uyuşma ve karıncalanma olabilir. Bu detoksun etkili olduğunu gösterir ve bir süre sonra geçer. Ayak detoksunu belirli aralıklar ile yapıp vücudunuzu temizleyebilirsiniz.

Ayak detoksu ile yapılan uygulamalarda suyun renk değiştirdiği görülür. Bu renklerin bazı anlamları mevcuttur. Şimdi sizlerle bu renkleri ve renklerin anlamlarını paylaşıyoruz.

  • Siyah renk: Karaciğerde toksin fazlalığı
  • Beyaz parçalar: Enzim düzensizliği
  • Sİyah parçalar: Alerji ve diyabetik durumlarda
  • Kırmızı: Kan pıhtılaşma problemleri
  • Yeşil: Farklı böbrek rahatsızlıkları
  • Turuncu: Eklem hastalıkları

Düzenli olarak ayak detoksu yapmak, sağlıklı ve dinç bir vücuda kavuşmanızı sağlar. Özel merkezlerde olmasa bile belirli aralıklar evde yapmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir