Ayak Detoksunun Faydaları

Ayak detoksu ayak bölgesinden tüm vücuda yayılan bir rahatlama sağlar. İnsan vücudunun en uç noktası olan ayaklar, yorgunluğun en fazla olduğu ve hissedildiği organlarımızdır. Bu nedenle bakımı ihmal edilmemeli, düzenli olarak yapılmalıdır. Hem ayak bakımı, hem de vücut sağlığı için etkili olan ayak detoksu hakkındaki bu yazımızda, uygulamanın faydaları ve zararlarını açıklayacağız. Bu önemli bilgilere geçmeden önce kısaca ayak detoksu hakkında genel bilgileri paylaşmak istiyoruz.

Ayak detoksu vücutta biriken maddelerin atılması için uygulanan bir detoks programıdır. İyon ayak detoksu olarak da bilinen bu program, genel detoks merkezlerinde ya da evde doğal malzemeler ile yapılabiliyor. Detoks merkezlerinde kişinin şikayetlerine göre özel olarak hazırlanan seanslar ile uygulanan ayak detoksunu evde de yine benzer şekilde şikayetleriniz azalana kadar devam ettirebilirsiniz.

Evde ayak detoksu yapmak için iki yöntem uygulanabilir. Bu yöntemlerden ilki özel olarak satılan ayak detoksu bantları kullanılarak yapılan detokslardır. İkinci yöntemi ise yarım saat süreli bir ayak banyosu ile yapılan doğal ayak detoksudur. Her 3 uygulamada da benzer faydalar ve sonuçlar elde edilebilir.

Ayak detoksu, sadece ayakları kapsayan bir yöntem olmasına karşılık, tüm vücudu etkiler. Tüm vücutta bulunan iyonların ayaklardan atılmasını sağlayan bu detoksun faydalarını aşağı maddeler halinde sıraladık…

 • Ayak detoksu ile vücutta biriken pozitif ve negatif iyonlar dengelenir.
 • Negatif iyonların vücuttan atılması ile pozitif iyonlar daha çabuk işlevlerini yerine getirir ve bu da organların daha verimli çalışmasını sağlar.
 • Eklem ve kas ağrılarının iyileştirilmesinde etkilidir.
 • Selülit oluşumunu önler.
 • Alerjenlerin büyük kısmını önler.
 • Uykusuzluk için iyi gelir.
 • Kronik yorgunluğu giderir.
 • Sedef ve egzama hastalıklarının tedavisinde önemlidir.
 • Sebepsiz nefes darlığında etkili.
 • Sigara ve alkolün etkilerini biraz da olsa azaltır.
 • Damarların ve kanın daha temiz olmasını sağlar.
 • Vücudun genel işleyişini düzenler.
 • Bağışıklık sisteminin yükünü hafifletir.

Yukarıda belirttiğimiz bu genel faydaların yanında ayak detoksunun her hangi bir yan etkisi ya da zararları belirtilmemiş. Doğal bir uygulama olsa da yine de belirli aralıklar ile uygulanmasını öneriyoruz. Ayak detoksu yaparken uzman bir yardım almak her zaman daha iyi sonuçlar almayı sağlar.

Detoks sonunda ortaya çıkan renkli sudaki renk değişikiliğine göre uygulanan detoksun hangi sağlık sorununa iyi geldiği belirlenebilir. Bu aşamada detoks uygulanan merkez görevlilerinden bilgi alabilirsiniz.

Eğer evde kendi imkanlarınız ile ayak detoksu uygulamak isterseniz, mutlaka bilinçli hareket etmelisiniz. Eğer ayak detoksu bandı ile uygulama yapacaksanız, mutlaka paket arkasında yazan talimatlara uyarak uygulamayı yapın. Aksi halde iyi bir sonuç alamayabilirsiniz.

Evde ayak banyosu ile detoks uygularken ise malzemelere ve süreye dikkat edin. Suyun ne çok sıcak ne de çok soğuk olmaması gerekli. Aşağıda sizler için detoks sonrası ortaya çıkan suda yer alan renkler ve bu renklere göre vücutta yer alabilecek rahatsızlıkları paylaşıyoruz…

Detoks sonrası kırmızı, turuncu renk: Eklemleriniz ile ilgili sorunlarınız olduğunu gösterir.

Sarı renk: Karaciğerlerde bir takım sağlık sorunlarına işaret eder. Bu renkler de o sorunların az da olsa çözüldüğünü gösterir.

Ayak detosu sonrası yeşil renk: Böbrekler, sindirim sistemi, rahim ya da prostat kanseri ile ilgili sağlık sorunlarına işaret eder.

Detoks sonu siyah renk: ise vücut genelinde bir sağlık sorununa işaret edebilir.

Ayak detoksunu her hangi bir sağlık sorununuz olmasa bile düzenli aralıklar ile uygulayabilirsiniz. Pek çok uzman senede 1 kere ayak detoksunu öneriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir