Bebek Nasıl Emzirilir?

Doğru bilinen yanlışları ile sizinde okurken çok şaşıracağınız bu böylemi oluyormuş diyeceğiniz yöntemler ile bebek nasıl emzirilir ve doğru emzirme yöntemleri hakkında bilgileri bu yazı ile sizlerle paylaşıyoruz. Sonuna kadar okursanız bir çok şaşırtıcı ve faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz. Hem eski hem yeni annelere ve anne adaylarına faydalı olacak bilgiler veriyoruz.

Öncelikle herkesin bildiği basit bilgiler ile başlayalım. İlk defa annelik duygusunu tadacak iseniz ilk emzirme hem sizin için hem de bebeğiniz için zor olacaktır. Size vereceğimiz püf noktalar sayesinde bu zorluğu hızlı bir şekilde aşacaksınız.

Yenidoğan Bebek Emzirme Teknikleri

Emzirmeye bebeğiniz doğduktan hemen sonra başlamalısınız. İlk ten temasınız doğumun hemen ardından olmalı ve bu temas sırasında ilk emzirme deneyimini yaşamalısınız. Bu sayede bebeğiniz sakin kalır ve sizinle arasındaki bağ daha ilk saatlerden kuvvetlenir. Doğru emzirmenin en önemli kurallarından biri rahat bir pozisyon almaktır. Özellikle ilk aylarda saatlerce emzirme işlemi yapacağınız için rahat bir pozisyon ve rahat bir koltuk seçmeniz oldukça önemlidir. Siz ne kadar rahat olursanız bebeğinizde o kadar rahat olacaktır .

Pozisyon ve koltuk seçimini yaptıysanız doğru emzirmeye başlayabiliriz. Öncelikle göğsünüzü avcunuzun iç kısmına alın, dört parmağınız altta baş parmağınız üste olacak şekilde kavrayın ve bebeğinizi bu şekilde emzirmeye başlayın.

Bebeğin göğüs ucunu rahat bir şekilde ağzına alması sağlanmalıdır. Ne kadarını alacağı bebeğin seçimidir o yüzden siz sadece göğsünüzü sabitleyin ve gerisini bebeğinize bırakın. İlk seferde göğüs uçlarınız biraz acıyabilir ancak zamanla hem siz hem bebeğiniz emmeye alışacağı için bu acı ortadan kaybolacaktır.

Yenidoğan Bebek Hangi Aralıklarla Emzirilmeli

  • Doğumdan sonra gelen ilk sütünüz kolostrum adı verilen ve sarı renkli bir sıvıdır. O yüzden sütün bozuk mu yada iltihap mı geliyor diye sakın paniğe kapılmayın ve bebeğinizi bu sıvı ile besleyin. kolostrum sıvısının 1 çay kaşığı bile bebeğinizi doyuracak kadar besleyicidir. Bu sıvı zaman içerisinde yerini süte bırakacaktır. Bu sıvı doyurucu olduğu için bebeğiniz azar azar fakat sık sık emmek isteyecektir. Emmenin süresi ve sıklığı tamamen bebeğin kontrolü altındadır. Emzirme sıklığına bağlı olarak gelen süt miktarınız artacak yada azalacaktır. Ne kadar çok emzirir iseniz o kadar çok sütünüz gelecektir.
  • Bir diğer önemli noktalardan birisi de emzirme tek göğüse yoğunlaşmamalı her iki göğüste eşit şekilde kullanılmalıdır. Göğüs emzirme sırasında değil bir sonraki emzirmede değiştirilmelidir. Genellikle bebekler 10-20 dakika arasında emerler ancak bu bebeğin doğum şekline göre değişkenlik gösterebilir. İlk aylar göğüs uçlarınız hassas bir hal alıp yara olabilir ancak bu zaman içerisinde geçecek ve bir standart haline gelecektir.
  • Genellikle bebekler doyduktan sonra memeden kendileri ayrılırlar ancak siz bebeğinizi memeden ayırmak istiyorsanız ağrınız kenarından parmağınızı ağzına yavaşça sokup damağını hafifçe kaldırın. Bu sayede ağzını açacaktır ve yavaş bir şekilde göğsünüzü ağzından çekebilirsiniz.
  • İlk aylarda bebeğiniz ne zaman emmek isterse mutlaka emzirin daha yeni emdi emmese de olur gibi düşüncelere sakın kapılmayın ve sürekli emzirin. Eğer bebeğiniz 4 saatten fazla süredir uyuyorsa uyandırın ve o istemeden siz emzirin. Eğer ilk bebeğiniz ise bebeğinizin emmek istediğini anlamayabilirsiniz. Eğer bebeğiniz kıpırdanıyor ise kafasını sağa sola çeviriyor ve koku almaya çalışıyorsa, parmağını yada bulduğu bir şeyleri ağzına sokmaya çalışıyorsa emmek istiyordur bu gibi işaretleri görürseniz hemen emzirmeye başlayabilirsiniz.
  • Doğumdan sonra 4-6 hafta sadece anne sütü ile bebeğinizi beslemelisiniz. Biberon yada emzik kullanmamanız faydalı olacaktır. Hem bağışıklık sisteminin gelişmesine hemde süt salgısının sağlanmasına yararı olacaktır. Anne sütü oldukça doyurucudur bebeğim doymaz gibi hislere kapılmanıza gerek yoktur.
  • Eğer çalışıyorsanız sütünüzü sağıp dolapta saklayabilir ve bebeğinize onu vermelerini sağlayabilirsiniz. Günlük sağılacak sütünüzü de bebeğiniz kullanabilir.
  • Sütünüzün çok gelmesi hem sık emzirmeniz ile alakalıdır hemde sizin beslenmeniz ile alakalı bir durumdur. Doğumdan sonra bol miktarda protein almanız yararınıza olacaktır. Her şeyin doğalını ve organiğini yemeye çalışın. Ayrıca gece anne sütü daha fazla gelmektedir bu hormon salgılanması ile alakalıdır ve gece bu hormon daha fazla salgılanmaktadır. Bebeğiniz ile aynı odada yatın ve geceleri bebeğiniz uyandıkça emzirin. Yattığınız yerden de emzirme işlemini yapabilirsiniz. yan yatarak göğsünüzü bebeğinizin ağzına gelecek şekilde koyabilir ve emmesini sağlayabilirsiniz.
  • Bebeğiniz doyduktan sonra emmeyi kendiliğinden bırakacaktır. Hatta uyurken göğsünüzü açık yatmanız siz uyurken de bebeğinizin emmesi için yararlı olacaktır. Bebekler hem koku hemde dokunma yardımıyla göğsünüzü bulup emmeye başlayacaktır.
  • Bebeğiniz emdikten sonra sütünüz gaz yapacaktır. Emzirdikten sonra mutlaka bebeğinizin gazını çıkartmayı unutmayın. Bebeklerin gazını çıkarma konusunda detaylı bir yazı daha sonra hazırlayıp sizlere sunacağım.
  • Bebeğinizin yeteri kadar iyi beslenip beslenmediğini anlamanın yöntemlerinden birisi kilo alması bir diğer göstergesi ise altını ıslatması. Bebeğiniz kilo alıyor ise yada günde 4-6 kez altını ıslatıyorsa yeteri kadar besleniyordur.

Not: Eğer sütünüz az geliyorsa emzirme sıklığınızı arttırın ve emzirme sırasında göğüs değiştirerek emzirmeye devam edin. Bebeğiniz az emiyor ise sütünüzü arttırmak için göğüslerinize masaj yapın ve süt salgısını arttırmasına yardımcı olun. Zaman içerisinde süt salgısı artacaktır. Yediklerinize de dikkat ederseniz sütünüzün bol gelmemesi için hiç bir sebep yoktur. Buna rağmen sütünüz gelmiyor yada çok az geliyor ise bir doktora gözükebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir