Bebeklerde Öksürük

Kuru öksürük, balgamlı öksürük ya da gıcıklı öksürük. Bebeğinizdeki öksürüğün birden çok çeşidi olduğunu ve hepsinin tedavisinde farklı yöntemler denemeniz gerektiğini biliyor musunuz? Bebeğiniz öksürüyorsa, telaşa kapılmadan önce öksürüğün çeşidi hakkında bilgi sahibi olmalı, ardından tedavide doğru yöntemleri denediğinize emin olmalısınız. İlerleyen, geçmeyen ciddi durumlarda ise çocuğunuzu kesinlikle bir doktora götürmeniz gerekiyor.

Bebeklerde görülen kuru gıcıklı öksürüğün diğer öksürük çeşitlerine göre çok fazla ciddi olmadığını söyleyebiliriz. Bebeğinizin öksürmesinin bir diğer nedeni de soğuk algınlığı sırasında burun akıntısının geriye doğru hareket ederek, solunum borusunu tahriş etmesi de olabilir. Çocuğunuzun yanında sigara içmeniz ya da bebeğinizde kulak enfeksiyonun oluşması da kuru öksürüğe neden olan bir diğer neden.

Bebeğinizde balgamlı öksürük, söz konusu olduğunda kuru öksürüğe göre daha tedbirli davranmalı ve rahatsızlığın ilerlememesi adına evde yaptığınız bitki çayları ile bu rahatsızlığı atlatmasına yardımcı olmalısınız.

Bebeklerde Öksürüğe Neler İyi Gelir?

  • Çocuğunuzda balgamlı öksürük varsa balgamlı öksürük şurubu kullanmak yerine ona bitki karışımlarından elde ettiğiniz çayı içirmeyi deneyin.
  • Bebeğiniz yatmadan önce onun boğazının yumuşaması için ona bal ve limon suyu karışımından hazırladığınız içeceği verebilirsiniz. Ancak bu karışımın 18 aylıktan büyük çocuklara verilmesi gerekiyor. Bebeğiniz 1 yaşından küçükse ona kesinlikle bal içirmemeli, bal yerine kaynatılmış ve ılıtılmış su ile boğazlarını yumuşatmalısınız.
  • Öksürüğün tedavisi aşamasında elma kabuğu, çekirdeği, ıhlamur, tarçın, karanfil ve limon karışımından hazırladığınız çayı bebeğinize içirebilirsiniz. Bu içecek de 1 yaşından büyük çocuklar için öksürük tedavisinde kullanılabilir.
  • Çocuğunuz geceleri de öksürüyorsa, yastığının alt kısmına destek koyarak daha dik yatmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle sümüğünün boğazdan aşağı inerek solunum yolunu tahriş etmesini de engellemiş olursunuz.
  • Balgamlı öksüren bebeğinizi yüzükoyun olacak şekilde dizinize yatırarak ve sırtına hafif bir şekilde vurarak, balgamı atmasına da yardımcı olabilirsiniz.
  • Öksüren bebeğinizin odasını nemli tutmanızda da fayda var. Bu yüzden odasını fazla ısıtmamanız da gerekiyor. Odasında bir adet çaydanlıkta su kaynatarak, odasını nemlendirebilirsiniz. Tabi bu aşamada pencerelerden birini açmayı da unutmayın!

Bebeklerde pek çok sağlık sorunu bir birine etki etmektedir. Öksürük ise, en sık görülen, çoğu zaman sağlık sorunu olmamakla birlikte bazı vakalarda solunum yolu enfeksiyonları ile ilgilidir. Muhakkak ki, her sağlık sorunu ağır tablolara yol açmaz. Ancak, bebeklerde ortaya çıkan özellikle kuru öksürüğün kendiliğinden iyileşmesinin beklenmesi doğru değildir. İmmün sistem ve savunma mekanizmaları henüz tam anlamıyla gelişmiş olmadığından kendiliğinden iyileşme mümkün olmayabilir.

Bebeklerin, hekim kontrolünde büyümesi en doğru seçenektir. Pek çok sorunla ilgili açık kaynaklarda beyanatlarda bulunulmuş olsa da, maalesef bu beyanatların çoğunluğu kulaktan dolma, hatta bir kısmı temelsizdir. Bu bilgiler faydadan çok zarar ortaya çıkaracağından, hekiminizin önerileri dışında tedbiri değerlendirmemeniz, bebeğinizin sağlığı için elzemdir. Elbette bizim verdiğimiz bilgilere güvenebilirsiniz. Bizler mümkün olduğunca sizleri bilimsel yöntemlere ve tıbbi çözümlere yönlendirmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir