Burun Estetiği Ameliyatı ve Fiyatları

Burun, yüzün tam merkezinde konumlanmış, gözlerden sonra dikkati ilk çeken organdır. Asıl fonksiyonu nefes almak ve kokuları ayırt etmek olsa da, burnun yapısı ve yüzle olan uyumu çok önemlidir. Kemikli, engebeli, asimetrik ve/veya büyük bir burun, kişiyi olduğundan daha yaşlı yahut asabi gösterebildiği gibi; yüzün diğer bölümlerindeki dengeyi de olumsuz yönde etkileyerek, yüzdeki anlamı sertleştirir.

Eğer burnunuzdaki istemediğiniz görünüm psikolojinizi etkiliyor, özgüveninizi zedeliyor ve sizi mutsuz kılıyorsa burun estetiği ameliyatıyla, hayal ettiğiniz buruna kavuşmanız mümkün. Burun estetiği ameliyatı denince, ağırlıklı olarak akla burun küçültme, burun büyütme, burundaki kemiğin alınması, burun ucu kaldırma gibi işlemler gelmektedir.

Kendini sürekli yenileyen estetik cerrahi yöntemleri; ağrısız, sancısız cerrahi teknikleri ve bütçeyi çok da zorlamayan maliyetiyle, burun estetiği olarak bilinen Rinoplasti ameliyatı kısa süre içinde arzu ettiğiniz burun ölçülerini vadediyor. Göz altlarında morluklar oluşmadan, dayanılmaz ağrılar çekmeden, kişi ortalama 1 hafta gibi kısa bir sürede bandajlar tamamen alınarak işine ve normal hayatına geri dönebiliyor.

Burun estetiği ameliyatında amaç, moda haline gelmiş, çok talep gören burun hatlarını değil, kişinin kendi yüz hatlarıyla uyumlu ve her şeyden önemlisi de, cerrahi müdahalede bulunulduğu belli olmayan doğal burun hatlarını oturtmaktır. Estetik müdahaleden sonra buruna neşter değmemiş kadar doğal bir görünüm kazandırılmışsa, o müdahale başarılı olmuş demektir.

Burun Ameliyatı Fiyatları

Burun estetiği ve diğer estetik operasyon fiyatlarının açık bir şekilde ilan edilmesi yasal karşılanmamaktadır. Kaldı ki burun estetiği operasyonunun yapılacağı klinik, cerrahi müdahaleyi gerçekleştirecek hekimin tanınırlığı, burnun yapısı ve ameliyatın kolaylık-zorluk derecesi, kliniğin bulunduğu şehir ve muhit gibi kriterler, burun estetiği fiyatlarını etkiler. Ortalama 5000 TL ile 15 bin TL arasında değişen fiyatlarda gerçekleştirilen operasyonlarda burun estetiği yapılmaktadır.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği kapalı ve açık teknik olmak üzere iki şekilde yapılabilir. Buna cerrah karar verir. Ameliyat süresi, anestezi ve uyandırılma süreci de dahil olmak üzere yaklaşık olarak 1.5-3 saattir. Burun deliklerinin içinden yapılan kesilerle operasyon başlar. Burun sırtı, burun ucu, burun içi ve varsa başka bölümlerle ilgili problemler düzeltildikten sonra, burun içine tampon yerleştirilir ve burun ucu dikilerek ameliyat sonlandırılır.

Burun üzerine konulan alçı atel ve bandajlama işleminden sonra hasta istirahate alınır. Büyük çoğunlukla hasta, ameliyatın yapıldığı günü hastanede müşahede altında geçirir ve ertesi gün taburcu edilir.

Günümüzde burun estetiği ameliyatlarında gelişen teknikler sayesinde burun ameliyat sonrası göz altında yoğun şişlik ve morluklar, baş ve boyun ağrısı çok sık yaşanmaz.

Ancak burun bölgesinde ve yüzde hafif şişlikler, hafif bir baş ağrısı, halsizlik ve tamponlar sebebiyle sadece ağızdan alınan nefes yüzünden ağızda kuruluk şikayetleri olacaktır, bu da normaldir.

İple Burun Estetiği

Estetik cerrahide son yıllarda en çok kullanılan tekniklerin başında  iple asma tekniği, diğer bir deyişle iple burun estetiği gelmektedir. Sadece burun estetiğinde değil, yanak asma, kepçe kulak asma ve göğüs estetiğinde de son derece başarılı şekilde uygulanan bu teknik, çok fazla talep görüyor; zira ameliyat lokal anestezi ile yapılabiliyor ve hasta yaklaşık 1 saat içinde taburcu olabiliyor. Normal hayata dönmek, ameliyat izinin hemen hemen hiç olmaması, ameliyatın 15-20 dakika civarında sürmesi de iple burun estetiğinin diğer avantajlarından.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Burun estetiği ameliyatından sonra önden düğmeli veya fermuarlı kıyafetler giyilmeli, dar yakalı, boyundan geçirilerek çıkartılan giyecekler tercih edilmemelidir. Isırması ve çiğnemesi zor olan katı, sert, kabuklu, güç çiğnenen gıdalar yerine, yumuşak, kolay çiğnenen ve ılık yiyecek içecekler tüketilmeli. Burun üzerinde baskı oluşturmaması için yaklaşık 4 ay süresince gözlük kullanılmamalı; lens tercih edilmelidir.

Güneş ışınları hatta solaryumdan 2 ay gibi bir süre uzak kalınmalıdır. Ağır sporlardan uzak durulmalı, basketbol, voleybol, tenis gibi, topun çarpma ihtimali yüksek olan sporlardan kaçınmak gerekecektir. Açık teknikle ameliyat olan hastaların kesi yerlerinde bir süre hissizlik olabilir, 6 ay gibi bir sürede bu hissizlik ortadan kaybolur. Burun estetiği ameliyatından sonra, burundaki şişlik ve ödemin inmesi, burnun yeni hatlarının oturması 6 ay ile 2 yıl arasında gerçekleşir. Eğer burun derisi kalın ise, burnun tam şeklini alması ve küçülmesi 4-5 seneyi bulabilir.

Ama burun estetiği ameliyatından 1 hafta sonra alçı atel, tamponlar ve bandajlar çıkmış bir şekilde hasta işine ve normal hayatına rahatlıkla dönebilir. Burunda, göz altlarında, burun çevresinde gözle görülür bir iz kalmaz. Hatta ameliyat sonrası burunda meydana gelen şişlik, dışardan bakıldığında fark edilmez.  Herhangi bir komplikasyon ve olumsuz durum gelişmedikçe, en fazla 1 hafta içinde hasta, yeni burnuyla hayatına kaldığı yerden devam eder.

Burun estetiği sonrasında hekimlerin tavsiye ettiği hususlara harfiyen uymak gerekir ki iyileşme sağlıklı ve hızlı bir seyirde ilerleyebilsin.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Operatör Doktor Abdullah Etöz de burun ameliyatlarında artık klasik yöntemlerde olduğu gibi tamponların çok fazla kullanılmadığını, daha pratik yöntemler kullanıldığını, ameliyat sonrası şişliklerin büyük kısmının iki gün içinde indiğini, geri kalan şişliklerinde 6 ay ila 1 sene gibi bir süre içinde tamamen ineceğini belirtiyor.

Burun Ucu Estetiği

OPERASYON ÖNCESİ GÖRÜŞME

 • Görüşmede ilk olarak sizin henüz ki burnunuzdan şikayetleriniz ve ameliyat ardından beklentiniz değerlendirilir.
 • Burunuzun 8 farklı yönden fotoğrafı çekilip ameliyat ardından muhtemel görüntüsü bilgisayar üstünde size gösterilir.
 • Opere edilmiş burunların ameliyat evveli ve ardından fotoğrafları gösterilir.
 • Operasyona karar verileninizde asistan size ideal operasyon gününü planlar

OPERASYON TEKNİĞİ

 • Kapalı rinoplasti yöntemi (Burun amacıyla prosedür yapıldığı amacıyla burun dışında iz olmaz) kullanılır.
 • Burun kemik anatomisi normal olmasından kemiğe rastgele bir prosedür yapılmaz
 • Burun uç yapısını meydana getiren kıkırdak ve yumuşak dokuya tekrardan biçim verilir. (Sanat ve bilimin buluştuğu nokta). Burun ucundaki düşüklük, aşırı yükseklik ya da asimetri, burundaki eğrilik, burun ucu, burun delikleri düzeltilip estetik bir manzarası sağlanır,
 • Buruna yeni estetik biçimini verdikten sonra burun dışına özel bantlar yapıştırılır
 • Tampon ve atel kullanılmamaktadır.

OPERASYON SÜRESİ

 • Burundaki sorunun büyüklüğüne bağlı olarak 30-60 dakika arasında değişir.

İYİLEŞME SÜRECİ

 • Operasyondan sonra aynı gün taburcu edilir
 • Operasyondan 1-2 gün sonra burun üstüne konmuş özel bantları ıslatmadan ılık bir duş alabilir ve normal yaşantınıza dönebilirsiniz.
 • Operasyonda 5-7 gün sonra burun üstündeki bantlar alınır.
 • Burun yapınıza bağlı olarak gerek görülürse size nasıl burun ucu masajı uygulanacağı gösterilir
 • Üçüncü haftadan sonra operasyonun, burnunuza verilen aşağı yukarı yeni biçimin farkına daha iyi varır ve tadını çıkarmaya başlarsınız.
 • Burun ucu son biçimini aşağı yukarı 6ay seviyesinde alır.

Burun ucu estetiği, sınırlı bir cerrahi sahada oluşturulan fakat yüzün genel manzarasına çok ciddi etkileyebilen bir prosedüredir. Dışarıdan bakıldığında ya da gülerken meydana çıkan yüz ifadesini “asosyal”, “sinirli”, “çirkin” den “sıcakkanlı”, “şirin” e çevirebilen bir araya girmek bu. Özellikle, burun ucu desteği zayıf, burun ucu aşağıya doğru düşük görünümde olan hastalarda, burun ucu estetiği ardından da ifade farklılığı çok ilgi çekicidir.

Bunun yanı sıra hatalı bir cerrahi yorumlama da “doğal olmayan”, “sıkma burun”, “plastik burun”, “domuz burun”, “aşırı kalkık burun” meydana çıkmasına sebebiyet olabilmektedir. Burun ucu, burunda en çok ilgi çeken bölgedir. “Sadece burun ucu estetiği” ameliyatı, gözler arası uzaklıkta hiçbir farklılığa olmasa da genel yüz bünyesinde daha sıcakkanlı ve daha güzel bir manzarasın kazanılmasını gerçekleştiren sınırlı bir cerrahi uygulamadır.

Burun Ucu (nazal tip) Tanımı

Yüzümüzde en çok ilgi çeken burun bölümüdür. Bu bölüme yönelik oluşturulan yeni biçim verme ya da projeksiyon prosedürleri “nazal tipplasti”, “tipplasti”, “burun ucu estetiği”, “burun ucu ameliyatı”, “burun ucu kaldırma” biçiminde adlandırılabilmektedir.

Arada sırada burun ucunun daha ince ve dik görünüme kavuşturulması manasında olarak, nazal tip bölgesine oluşturulan prosedürler “burun ucu daraltma ameliyatı” olarak söylenilmektedir.

İdeal burun biçimi ile alakalı olarak çok kolay birkaç bulguyu sizlerle paylaşmak isterim:

 • Burun ucu genişliği, gözünüzün genişliği ya da kulaklarınızın arasındaki uzaklığının 5′ te 1′ I kadar olması gereklidir (ya da her iki gözün iç kısımları arasındaki uzaklık kadar olması gereklidir)
 • Burun ucu ve üst dudak arasındaki açı olan nazolabial açı (ile alakalı yan sütunda detaylı bulgular bulabilirsiniz) bayanda aşağı yukarı 100 erkekte 90 derece seviyesindedir
 • Dudaklar, burun ucu ile çene arasındaki hayali düz çizginin arkasında kalmalıdır
 • Alın ve burun kökü arasında 115-130 derece arasında bir açı bulunmaktadır

Genel anestezi ya da lokal anestezi altında ve tamponsuz olarak da planlanabilmektedir. Bu hastalarda, çok kolay ve minimal travmatik teknikler kullanılarak, burun ucunda daralma ve dikleşme saklanılabildiği gibi; aynı vakitte, burun uzunluğunda kısalma manzarası elde edilebilmektedir.

Esasında her iki yöntemin birbirine göre üstünlük bulunsa da; açık teknik ameliyatta sarf edilen 5 köşeli insizyonun kesi izi, aşağı yukarı 3. haftadan sonra gözle görülemeyecek kadar iyileşmektedir. Burun ucu ameliyatları, burun tıkanıklığına yönelik olarak oluşturulan deviasyon ameliyatı ve burun eti ameliyatı ile beraber yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir