Çörek Otu Yağı Faydaları

Çörek otu, her derde deva mucizevi bir bitkidir. Yüzyıllardır birçok toplumda birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Günümüzde de çörek otu ve çörek otu yağının faydalarından oldukça fazla söz edilmektedir.

Çörek otu, vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir. A, H, C, B1, B2 ve B6 vitaminleri yanı sıra selenyum, çinko, magnezyum, kalsiyum, potasyum mineralleri içermektedir. Bu zengin vitamin ve mineral bileşimleri sayesinde birçok hastalığın tedavisinde olumlu sonuçlara neden olmaktadır.

Bu makalemizde çörek otu yağı faydaları nelerdir ve çörek otu yağı nasıl kullanılır sizlerle paylaşacağız. Öncelikle çörek otu yağının faydalarından bahsedelim.

Çörek Otu Yağı Faydaları Nelerdir?

Kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde ve önlenmesinde çörek otu yağının faydaları oldukça fazladır. İçeriğinde ki timokinon sayesinde damar tıkanıklığını önlemekte, kolestrolü düşürmekte ve kalp krizi riskine karşı korumaktadır. Özellikle damar tıkanıklığı şikayeti olanların her gün birkaç damla çörek otu yağı tüketmesi önerilmektedir. Kan basıncını düzenler ve yüksek tansiyona iyi gelir. Kan şekerini dengeler.

Sindirim sistemi üzerinde çörek otu yağının faydaları ise oldukça fazladır. Gaz giderici ve sindirim sistemini rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Bağırsak parazitlerini geçirir, kabızlığı önler, mide ve bağırsak kramplarına iyi gelir. Mide bulantısı ve mide ağrılarını iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Safra kesesi ve böbrek taşlarının düşürülmesini kolaylaştırır.

Çörek otu yağı faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından oldukça sık dile getirilmektedir. Tıbbi bitkiler uzmanı Saraçoğlu, hemen hemen her hastalığa iyi geldiğini belirttiği çörek otu yağının her ev de olması gerektiğini söylüyor.

Astım hastaları için çörek otu yağının faydaları mucize niteliğindedir. Nezle, grip, alerji, bronşit ve öksürüğe çok iyi gelen çörek otu solunum sistemimiz içinde doğal ilaç sayılmaktadır. Burun tıkanıklığını giderir, ateş düşürür, sinüzite iyi gelir.

Çörek otu yağı faydaları nelerdir sorusunun yanıtı birden fazladır. En önemli faydalarından biri de bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve hastalıklara karşı koruyucu etkiye sahip olmasıdır. Kansere karşı etkisi uzmanlar tarafından açıklanmıştır.

Çörek otu yağı faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından belirtildiği gibi A’ dan Z’ ye tüm hastalıkları giderdiği gibi cilt içinde çok faydalıdır. Yaraları iyileştirir, basur ve hemeroiti geçirir, saçları besler ve sağlıklı uzamasını sağlar. Saç dökülmesine iyi gelir. Saçların beyazlamasını geciktirir. Diş ve baş ağrılarına birebirdir.

Çörek otu yağının faydaları kas ve kemik sisteminde de çok etkilidir. Romatizmaya, artrite iyi gelir. Eklem ve kas ağrılarını geçirir. Kas ağrınız varsa çörekotu yağı ile masaj yaptığınızda ağrınızın hafiflediğini ve geçtiğini göreceksiniz.

Sinir sistemi üzerinde de çörek otu yağının faydaları oldukça fazladır. Sinir, stres, depresyona çok iyi gelir. Uykusuzluğu giderir.

Cinsel gücü arttıran çörek otu yağı, üreme sisteminde de olumlu etkilere sahiptir. Gebelerde süt miktarını arttırır.

Çörek otu yağı cilde faydaları ise saymakla bitmez. Sedef hastalığının tedavisinde oldukça iyi sonuçlar verir. Tırnak ve deri mantarlarının giderilmesinde etkilidir. Egzamayı iyileştirir. Ergenlik sivilcelerini tedavi edici etkisi vardır. Cildin yağ ve nem oranını dengeler, cilt çatlaklarına, topuk çatlaklarına iyi gelir. Cildi korur ve yaşlanmayı geciktirir.

Çörek otu yağı faydaları nelerdir? Tüm bu saydığımız hastalıklara karşı hem koruyucu hem de tedavi edici özelliğe sahip olan çörek otu yağı cilt güzelliği için de çok fazla tercih edilmektedir.

Çörek otu yağı faydaları İbrahim Saraçoğlu tarifleri ile kullanıldığında her derde deva olmaktadır. Düzenli ve doğru kullanım hastalıkların tedavisinde önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir