Doğal El Kremi Nasıl Yapılır?

Özellikle bu soğuk günlerde, ellerimizde kuruma ve çatlakları çok yoğun bir şekilde yaşıyoruz. Her ne kadar nemlendirici el kremlerini kullansak da, içeriğindeki kimyasallar nedeniyle ellerimize bir yandan da zarar vermektedirler. Eski zamanlarda soğuklar yoğun yaşandığında insanlar kendi çözümlerini kendileri bulmuşlardı.

Evde Doğal El Kremi Yapımı

Ne kadar tüketici bir topluma dönüşsek de, bazı adetler anneannelerimizden bugünlere kadar ulaştı. Kimi insanlar bunları çok iyi bilerek uygularken, çoğu insan da bilmemektedir. O yüzden biz bu yazımızda doğal el kremi nasıl yapılır, onların tariflerini hazırladık.

Killi el kremi yapılışı

1 tatlı kaşığı badem yağı, 1 tatlı kaşığı kil ve 2 yumurta sarısını, bir kasede, krem kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. Daha sonra biraz katılaşması için buzdolabına koyuyoruz. Biraz katı hale gelen kremi, ellerimize sürüyoruz ve 10 dakika bekledikten sonra yıkıyoruz.

Avokadolu el kremi yapılışı

1 adet avokadoyu soyarak, ezip püre haline getiriyoruz. Daha sonra 1 çorba kaşığı limon suyu ve 1 yumurta sarısını da ekleyerek iyice karıştırıyoruz. Buzdolabına koyduğumuz karışım biraz yoğun bir hal aldıktan sonra, ellerimize sürüyoruz. Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra da ılık suyla yıkıyoruz.

Ballı el kremi yapılışı

1 çay kaşığı beyaz bal mumunu, benmari usulü eritiyoruz. 2 çay kaşığı tatlı badem yağını ve 150 gr süzme çiçek balını da ekleyerek karıştırıyoruz. Karışımı buzdolabına koyarak biraz soğutarak yoğun bir hale getiriyoruz. Daha sonra içerisine birkaç damla lavanta yağı ekliyoruz. Ellerimize sürerek 10 dakika bekletiyor ve ılık suyla yıkıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir