Domuz Gribi Belirtileri ve Tedavisi

Domuz Gribi Nedir?

Kış aylarında en sık görülen hastalıkların başında grip geliyor. Farklı türleri bulunan bu hastalık, genelde daha hafif olan nezle ile karıştırılabiliyor. Nezleden farklı olarak daha ağır ve türüne göre daha tehlikeli olabilen gribin, son dönemlerde en sık adından söz edilen türü domuz gribidir. Her yaştan ve herkesi etkileyebilen bu grip türü, kışın soğuk havalarda ortaya çıkan ve kolay bulaşan özelliği nedeni ile salgın halini alabiliyor.

Domuz gribi, influanza virüsünün neden olduğu, bir grip türüdür. Ülkemizde özellikle son senelerde sıkça görülen, hatta salgın halinde yayılan bu grip türü zamanında önlem alınmadığında öldürücü etkilere sahip olabiliyor.

Domuz Gribi Nedir?
Domuz Gribi Nedir?

İlk olarak normal bir grip vakası gibi başlayan ve zamanla özelliklerini ortaya çıkararak kendini belli eden domuz gribi, hayvanlardan insanlara ya da insandan insana bulaşabiliyor. Domuzlarda görülen grip türüne benzediği için domuz gribi adı ile bilinen H1N1 grip virüsü bazı özel durumlarda daha kolay bulaşır.

Domuz gribine yakalanma riski yüksek olanlar;

 • 65 yaşın üzerindeki yaşlılar
 • Kronik akciğer hastalığı olanlar
 • Kronik hastalığı olanlar
 • Kanser ve şeker hastaları
 • Böbrek yetmezliği olanlar
 • Okul, hastane gibi kalabalık ortamda çalışanlarda bu grip türüne yakalanma riski daha yüksektir.

Yukarıdaki maddelerde yer alan hastalıkları taşıyanlar ya da kalabalık ortamda çalışanlar mutlaka sonbahar mevsiminin girişinde özel domuz gribi aşısı yaptırmalıdır. Bu grip aşısını yaptırmak, normal gripte olduğu gibi tamamen koruma sağlamasa da bünyeyi daha fazla güçlendirip hafif atlatılmasını sağlar.

Domuz Gribi ve Normal Grip Arasındaki Farklar

Domuz gribi ile normal grip birbirine benzer özellikler sergiler. İlk belirtileri aynı olan iki gribi bazı belirtilerin şiddeti ya da belirme şekli birbirinden ayırır. Domuz gribi ile normal gribi birbirinden ayıran özellikleri sizler için aşağıda maddeler halinde sıraladık.


Domuz Gribi ve Normal Grip Arasındaki Farklar
 • Domuz gribinde normal grip belirtilerinin yanı sıra şiddetli vücut ağrıları da söz konusudur. Özellikle kas ağrıları domuz gribinde sıkça görülür.
 • Sıradan gripte burun akıntısı vardır ve bu akıntı hastalığın ilk belirtileri arasında yer alır. Domuz gribinde ise burun akıntısı yoktur.
 • Sıradan gripte aksırma görülür, domuz gribinde ise tıpkı burun akıntısında olduğu gibi aksırma da görülmez.
 • Domuz gribinde baş ağrısı çok sık görülmez, normal girpte ise en sık görülen belirtiler arasında ilk sıradadır.
 • Domuz gribinde çok şiddetli göğüs ağrıları görülür. Normal bir gripte bu ağrılar görülmez.
 • Normal gripte genelde burun akıntısı ile birlikte boğaz ağrısı da görülür. Domuz gribinde ise boğaz ağrısı görülmez.

Kış ya da sonbahar aylarında soğuk havalar ile birlikte ortaya çıkan bu hastalığın tam teşhisi için sağlık kuruluşlarında özel testler yapılır. Bu testler sonucunda domuz gribi teşhisi konulan kişiler özel karantinalı odalarda tedavi altına alınıp iyileşmeleri sağlanıyor. Domuz gribinin şiddetine göre bazen karantinaya alınmadan, sadece daha özel bir tedavi ile hastanın iyileşmesi de sağlanıyor.

Normal gripte olduğu gibi domuz gribinin de kendine has aşısı mevcuttur. Sonbahar aylarında ya da en geç kış başlarında yapılan bu aşı, vücut direncini grip virüsüne göre daha dirençli bir hale getirir ve kişinin daha az virüsten etkilenmesini sağlar.

Domuz gribi neden olur ve domuz gibi nedir gibi soruların cevaplarını bu yazımızda sizlerle paylaştık. Sonbahar ve kış aylarında yoğun olarak görülen bu hastalığa karşı her yaşta ve her konumdakilerin dikkatli olması gerekir.

Domuz Gribi Nasıl Bulaşır?

Domuz gribi bulaşıcılığı yüksek bir grip türüdür. Domuzlar arasında bulaşıp yayılan bu grip türü, 2009 yılında virüsün yapısında ortaya çıkan değişiklik ile Meksika ve Amerika’da insanlarda da görülmeye başlamıştır. İlk görüldüğü dönemlerde henüz yeni bir virüs olduğu için daha kolay bulaşan ve hızla yayılan bu virüs, günümüzde kontrol altına alınmıştır. Yaklaşık 8 yıldır insanları da etkileyen bu virüse karşı dünya genelinde çok sayıda insan bağışıklık kazanmıştır.


Domuz Gribi Nasıl Bulaşır?

Domuz gribi, tıpkı diğer grip türleri gibi çok kolay bir şekilde bulaşır. Üst solunum yolu aracılığı ile vücuda giren virüsler bir süre kuluşka döneminden sonra vücutta yer edip hastalığa neden olur. Bu kuluçka süresi kişinin bağışıklığına göre değişiklik gösterir. Genelde 1-7 gün arasında bir kuluçka süresi bu virüsün yerleşmesi için yeterli oluyor.

Domuz gribi insandan insana çok kolay şekilde bulaşır. Yakın temasda hava yolu ile bulaşan bu virüsler, öksürme ya da hapşırmada ise tükürük damlacıkları ile bulaşır. Hastalıktan korunmak için kalabalık ortamlarda tanımadığınız kişilerden 1 metre kadar mesafe uzaklıkta olmaya dikkat edin.

Herkesin dokunduğu yüzeylere mümkün olduğunca dokunmayın. Dokunmak zorunda kaldığınızda ise hemen bol su ve sabun ile el hijyenini sağlayın. Eğer yıkama durumunuz yoksa alkol bazlı temizlik mendilleri ile ellerinizi silip dezenfekte edin. Kapalı ortamlarda fazla kalmamaya özen gösterin. Eviniz ve işyerinizi mümkün olduğunca havalandırın.

Herkesin temas ettiği yüzeyleri çamaşır suyu ile güzelce temizleyin. Öksürük ya da hapşuruk sonrasında elinizi gözlerinize ve burun bölgenize sürmeyin. Ağızdan çıkan tükürük damlacıkları elinize bulaşan virüsleri tüm yüz bölgenize yayarak hastalığı daha fazla ilerletebilirsiniz. Domuz gribi şüphesi bulunan kişilere yaklaşırken mutlaka hijyenik maske takın. Bu önemli önerilere dikkat ettiğinizde domuz gribine yakalanma riskiniz biraz daha düşecektir.

Domuz Gribi Nasıl Anlaşılır?

Zaman içinde yapılan araştırmalar ile virüsün yapısının anlaşılması ve bu yapıdan yola çıkarak elde edilen veriler neticesinde ortaya çıkarılan ilaçlar hastalığın daha az sayıda ölüme neden olmasını sağlamıştır. Günümüzde domuz gribi adı hala tehlikeli ve ölümcül bir hastalık olarak bilinse de çok sayıda insanı etkilediği için bağışıklık sağlanan da bir hastalıktır.

Domuz gribi ilk belirtilerinde mevsimsel grip ile aynı belirtileri gösterir. Bu nedenle ilk olarak ayırt edilmesi zordur. Ancak zaman içinde kendine has özelliklerini göstermeye başlar. Kendine has özelliklerini göstermeye başlaması ile daha ağır bir hal alan domuz gribi, bazı riskli durumlarda daha çabuk ilerler ve daha fazla etkiler.

Domuz Gribi Nasıl Anlaşılır

Domuz Gribi Nasıl Anlaşılır?

Domuz gribinin özel belirtilerine geçmeden önce kısaca riskli durumlara değinmek istiyoruz. Domuz gribi virüsü;

 • 65 yaş üzeri kadın ve erkeklerde,
 • Böbrek yetmezliği, diyabet gibi kronik hastalığı bulunanlarda,
 • Sürekli kalabalık ortamda bulunmak zorunda kalanlarda,
 • Geçmişinde kanser, ağır grip vakası gibi durumu bulunanlarda,
 • Hamilelerde daha fazla etkilidir.

Bu maddelerde belirtilen kişilerin ufak bir grip durumunda bile mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurması, gerekli önlemleri alması gerekir.

Domuz gribi, mevsimsel gripten farklı olarak bazı özelliklere sahiptir. Bu özellikleri, mevsimsel grip ile domuz gribini ayırt etmek için bilmekte fayda vardır. Domuz gribi vakalarında;

 • İlk 2-3 günün sonunda yüksek kas ve vücut ağrısı
 • Ağrı kesici ile geçmeyen baş ağrısı
 • 39-40 dereceyi bulan ve düşürelemeyen yüksek ateş
 • Bazı vakalarda mide bulantısı, kusma
 • Bazı vakalarda ishal
 • Nefes alış-verişinde zorlanma
 • Nefes darlığı, boğaz ağrısı
 • Özellikle göğüs bölgesinde şiddetli ağrı, görülür.

Bu belirtilerin ortaya çıkmasının ardından kişiler vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurup şikayetlerini bildirmelidir.

Domuz Gribi Kaç Gün Sürer?

Domuz gribi mevsimsel grip gibi genellikle 3-7 gün sürer. İlaç ile tedavi sağlandığında daha kısa sürede iyileşme sağlanan bu hastalık, diğer grip türleri gibi yetişkin ve çocuklarda aynı süre ile iyileşme sağlar. İyileşme süresinin uzaması ya da kısalması tamamen kişinin vücut direncine ve kendine iyi bakmasına göre değişir.

Bu dönemde etkili bakım sağlandığında domuz gribi en az etki ile tedavi edilir. İlk domuz gribi vakasını yaşayan bireyler, sonraki H1N1 virüsü bulaşmalarında vücutlarının bağışıklığı sağlandığı için daha az etkilenir.

Domuz Gribi Belirtileri

Domuz gribi belirtileri, genelde sıradan grip ile benzerdir. Birbirlerine benzer özellikleri olmasına rağmen domuz gribi normal gribe göre çok daha ağır ve çok daha tehlikelidir. Normal grip vakalarında görülen yoğun burun akıntısı, aksırık ve öksürük genelde domuz gribi vakalarında görülmez.

Domuz Gribi Belirtileri

Domuz Gribi Belirtileri

Öksürük ve burun akıntısının aksine domuz gribi vakalarında yoğun ağrılar görülür. Özellikle göğüs bölgesinde ortaya çıkan bu ağrılar, hastanın rahat nefes alıp vermesini engeller. Neredeyse her nefes alış verişte göğüste ağrılı baskı türü belirtiler görülebilir.

Domuz gribi belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Bazı bünyeler grip mikrobuna karşı daha dayanıklıdır. Bu tür bünyesi olan kişiler sıradan gribi de domuz gribini de çoğu zaman ayakta geçirebilir. Bünyesi zayıf olan ya da grip vakalarında riskli durumda olanlar ise çoğu zaman özel tedavi ve bol istirahat ile iyileşebilir.

65 yaş üzerindeki yaşlılar, kronik hastalığı olanlar, böbrek yetmezliği sorunu yaşayanlar ve sürekli kalabalık ortamlarda bulunmak zorunda kalanlar, domuz gribi açısından riskli gruplar arasında yer alıyor. Bu kişilerin gripten korunmak için mümkünse aşısını yaptırmaları gerekir.

Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir?

Domuz gribi belirtileri ilk aşamada, sıradan grip belirtileri gibi başlar. İlerleyen dönemlerinde daha ağır belirtilere kadar ilerler. Özel risk altında bulunan kişiler, sıradan bir grip belirtileri görülse bile önlem açısından her hangi bir sağlık merkezine başvurmalıdır.

Domuz gribi belirtileri kısaca aşağıdaki maddeler gibi sıralanabilir.

 • Yüksek ateş: 39-40 dereceye varan yüksek ateş domuz gribinin ilk belirtilerindendir. Bu yüksek ateş genelde ateş düşürücü ilaçlar ile geçmez, özel uygulamalar ile anca kontrol altına alınabilir. Domuz gribinde yüksek ateş çok tehlikelidir.
 • Kas ve vücut ağrısı: Sıradan gripte genelde vücut ağrısı görülmez. Domuz gribinde ise yoğun bir şekilde vücut ağrısı görülür. Sıradan ağrı kesiciler ile geçirilemeyen bu ağrılar bol dinlenme ve daha etkili ağrı kesiciler ile geçirilebilir.
 • Baş ve göğüs bölgesi ağrısı: Sıradan gripte genel olarak baş ağrısı görülmez. Domuz gribinde ise ani ve şiddetli baş ağrısı görülür. Başın yanında göğüs bölgesinde de şiddetli ağrı domuz gribinde görülür.
 • Titreme ve halsizlik: Ateşe bağlı sürekli üşüme ve titreme hissi. Halsizlik, sürekli uyuma hissi, domuz gribinde en fazla görülen belirtiler arasındadır. Bol uyku ile halsizlik ve titremenin önüne geçilebilir.
 • İshal ve kusma: Bazı domuz gribi vakalarında ishal ve kusma belirtileri de görülür. İshal ve kusma ile birlikte görülen domuz gribi vakaları daha fazla ölümcüldür. Bu tür domuz gribi vakalarında hastanın bol miktarda sıvı alması gerekir.

Domuz gribi belirtileri nelerdir sorusunun cevabını verdikten sonra son olarak kısaca domuz gribi ile sıradan grip arasındaki bir kaç önemli farkı belirtmek istiyoruz. Sıradan grip vakalarında genelde burun akıntısı, kuru öksürük görülür.

Domuz gribinde ise burun akıntısı, öksürük, aksırık gibi belirtiler görülmez. Bu önemli noktalara dikkat ederek normal grip ile domuz gribini ayırt edebilirsiniz. Tam teşhis için her hangi bir sağlık kuruluşunda test yapılması gerekir.

Bebeklerde Domuz Gribi Belirtileri

Domuz gribi her yaştan bireyi etkileyebilen bir grip türüdür. Yetişkinlerde olduğu kadar çocuk ve bebeklerde de ortaya çıkan bu hastalık, normal gripten daha tehlikeli boyutlarda olabiliyor. 2 yaş altında bebeklere uygulanmayan koruyucu etkili aşının önleyici özelliğinden de yararlanamayan bebekler, çevrelerinde bu virüsü taşıyan insanlardan kolayca H1N1 virüsünü kaparak hasta olmaktadır.

Yetişkinlerde görülen belirtiler bebeklerdeki domuz gribinde de aynı şekilde belirir. Ancak bebekler daha konuşmayı bilemedikleri için bu belirtilerin etkilerini anne ya da babalarına dile getiremez. Bebeklerde domuz gribi tanısı, tıpkı büyüklerde olduğu gibi burun içinden alınan numunenin incelenmesi ile konur.

Bebeklerde Domuz Gribi Belirtileri

Bebeklerde Domuz Gribi Belirtileri

Bebeklerde büyüklere göre daha tehlikeli olabilen domuz gribi iyi bir bakım ve emen bebeklerde bol anne sütü ile iyileştirilebilir. Bebeklerde domuz gribine bağlı aşağıdaki durumlarda mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

 • Hızlı, hızlı ve zor nefes alma
 • 38,5 dereceyi aşan ve düşürülemeyen yüksek ateş
 • Her zamanki beslenme düzeninin aksine beslenememe
 • Vücutta morarma ya da solgunluk
 • Sürekli uyuma hissi, yoğun halsizlik durumu
 • Etkilere karşı tepki verememe
 • Sürekli huzursuzluk

Yukarıda maddeler halinde verdiğimiz belirtiler bebeklerde ya da küçük çocuklarda görüldüğünde vakit kaybetmeden bir acil servise başvurulması gerekir. Domuz gribi tanısı konulan bebekler, bol bol annelerini emmeli ve sıvı ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Bunun için ememeyen bebeklerin mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmesi gerekir.

Bebeklere domuz gribi bulaşmaması için kalabalıktan uzak tutulması gerekir. Soğuk ortamlarda, havasız ortamlarda ve hastaların olduğu ortamlarda bebeklerin bulunmaması gerekir. Hasta olan kişi annesi bile olsa belli bir süre uzak durması, emzirmemesi ve bebeğine dokunurken mutlaka yüz maskesi takması gerekir. Hasta olan anneler bebeklerine dokunmadan önce ellerini güzelce dezenfekte etmeli ve öyle kucaklarına almalıdır.

Domuz Gribi Belirtileri Kaç Günde Ortaya Çıkar?

Domuz gribinin belirtilerinin ortaya çıkmasının süresinden bahsetmişken kısaca domuz gribinin belirtileri nelerdi konusunu da değinmek istiyoruz. Domuz gribinin belirtileri;


Domuz Gribi Belirtileri Kaç Günde Ortaya Çıkar?
 • Genelde 39-40 dereceyi bulan yüksek ateş
 • Kuru, balgamsız öksürük
 • Şiddetli boğaz ağrısı
 • Kasları etkileyen yaygın vücut ağrısı
 • Aşırı baş ağrısı
 • Titreyerek üşüme ve sürekli yorgunluk hissi, olarak sıralanabilir.

Bu belirtilerin biri ya da bir kaçının bulunduğu herkes domuz gribi hastalığına yakalanmış demek değildir. Yaşanan gribin türünün belirlenmesi en doğru şekilde domuz gribi testi ile yapılır. Domuz gribi testi, H1N1 virüsünün vücutta var olup olmadığını en doğru şekilde veren bir testtir. Kan ya da idrar testi dışında burun içinden alınan numunenin incelenmesi ile alınan verilere dayanan bu test, %90 oranında doğru sonuç verir.

Gelişmiş sağlık kurumlarında yapılan domuz gribi testi için son derece steril torbalar kullanılır. Bu test için örnek taşınmasında kullanılmak üzere özel olarak hazırlanan mini torbalar, ağzı kapalı olarak numunenin inceleneceği sağlık merkezine güvenle talınır. Numune almak için kulak temizleme çubuğuna benzer, özel hijyenik pamuklu çubuklar kullanılır. 4 santim kadar burun içine sokulan hijyenik çubuklar ile alınan numuneler, incelenerek H1N1 virüsü izleri aranır.

Burun salgısının alındığı hijyenik çubuklar, özel bir solüsyon içinde çözündürülerek mukus sıvısı ve içindeki maddeler ortaya çıkar. Domuz gribi testi nasıl yapılır, sorusunun cevabını kısaca verdikten sonra bu virüsten nasıl korunabileceğiniz konusunda da kısa bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Domuz gribi bazı riskli durumlar dışında artık ölümcül bir hastalık değil. Ancak yine de ağır grip durumu yaşamamak için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Domuz gribinden korunmak için;

 • Kalabalık ortamlara girip çıkıldığında ellerin bol sabun ve su ile yıkanması
 • Öksürük ya da hapşuruk sonrasında ellerin yıkanması, yıkanacak durum yok ise mutlaka alkol bazlı ıslak mendiller ile silinmesi
 • Kapalı ortamların sık sık havalandırılması
 • Ellerin sürekli temasta olduğu yerlerin her gün çamaşır suyu ile silinmesi
 • Kalabalık ortamlarda mümkün olduğunca insanlardan uzak durulması
 • Beslenme, uyku düzeni ve soğuk havalarda vücudu koruma altına almak önemlidir.
 • Hamileler dışında özel bir sağlık problemi olmayan herkesin korunmak için domuz gribi aşısı yaptırması da önemlidir.

Domuz Gribi Öldürür mü?

Domuz gribi tek başına öldürücü etkiye sahip olmamasına rağmen, bazı özel durumlar ve bu durumların etkileri ile birleşerek tehlikeli bir hal alabiliyor.


Domuz Gribi Öldürür mü?

Domuz gribi genelde 2-3 gün gibi sürede hastanın bütün vücudunu etkisi altına alıp günlük hayatını etkiler. İlk olarak normal bir grip gibi başlayan domuz gribi ikinci ya da üçüncü gününde daha ağırlaşıp tehlikeli boyuta ulaşabilir.

Domuz gribinin öldürücü etkisi hakkında en fazla merak edilen konu domuz gribi kaç günde öldürür sorusudur. Bu sorunun cevabı hastalığın şiddeti ve hastanın bünyesine göre değişiklik gösterebilir. 2009 yılından beri sıkça görülen bu hastalığın virüsü pek çok kişiye bulaştığı için bağışıklık kazananların sayısı da gün geçtikçe daha da artıyor.

Domuz Gribinden Korunma Yolları

İlk senelerde etkileri ve neden olan virüsün yapısı tam olarak bilinmediği için ölümlere neden olabilen bu virüs, günümüzde daha az sayıda kişiyi etkileyip daha az ölümcül etkiye sahiptir.

Domuz gribi tek başına çok fazla ölümcil etkiye sahip değildir. Ancak bazı hastalıklar ile birlikte görüldüğünde etkisi daha fazla artarak ölümcül olabilen domuz gribi, korunma sağlanması gereken hastalıklar arasında yer alır. Domuz gribinden korunmak için son senelerde yapılan bazı çalışmalar neticesinde ortaya çıkarılan domuz gribi aşısı etkilidir.

Tam anlamı ile koruma sağlamasa da vücudun bu virüse karşı dirençli olmasını sağlayan aşı, sıradan grip olarak da bilinen mevsimsel grip aşısından daha farklı içeriğe sahiptir. Aşı yapılma zamanı genelde aynı dönemlere denk gelir. Domuz aşısı gribi, hamileler ve 65 yaş üzeri yaşlılar için uygun değildir. Bu nedenle uygulanmaması gerekir.

Domuz Gribinden Nasıl Korunulur?

Domuz gribi tek başına öldürücü etkiye sahip değilken kronik bazı hastalıklar ile birlikte ölümcül etkilere neden olabilir. Böbrek yetmezliği olanlar, diyabet hastaları, 65 yaş üzeri yaşlılar ve hamileler daha fazla risk altında olan kişiler arasında yer alıyor.

Hamileler ve 65 yaş üzeri yaşlılar hariç diğer hastalık grubunda olan bireyler, sonbahar aylarında özel domuz gribi aşısı yaptırmaları gerekir. Bu aşı tamamen koruma sağlamasa da büyük ölçüde H1N1 virüsünün bireylere bulaşmasını önler. Hamileler ve aşı yapılamayacak durumu olanlar içinse kişisel korunma önlemleri yeterlidir.

Domuz Gribinden Nasıl Korunulur

Domuz Gribinden Nasıl Korunulur?

Domuz gribinden korunmak için alınabilecek kişisel önlemler;

 • Ellerin sürekli doğal sabun ile yıkanması,
 • Sürekli ellerin değdiği yerlerin çamaşır suyu ile silinmesi,
 • Hasta kişilerden uzak durmak,
 • Kalabalık ortamlarda fazla bulunmamak,
 • Kapalı ortamlarda uzun süre kalmamak,
 • Sık sık kapalı ortamları havalandırmak ve hijyeni sağlamak,
 • Hastane, okul gibi ortamlarda mümkün olduğunca koruyucu maske takmak,
 • Uykusuz kalmamak,
 • Fazla strese girmemek,
 • Genel sağlık kurallarına uymak,
 • Sağlıklı ve güçlü beslenmek,
 • Fazla soğukta kalmamak, maddeleri sayılabilir.

Ellerinizi yıkayamadığınız durumlarda alkol bazlı el dezekfektanları ile temizleme yapın. Kullandığınız mendilleri elinizde fazla bekletmeden çöp kutusuna atıp virüsleri vücudunuzdan uzaklaştırın.

Öksürükten sonra ellerinizi burnunuza ve gözlerinize sürmeyin. Virüsler en fazla bu şekilde ilerler ve vücuda giriş yaparlar.

Domuz gribinden korunmak için yukarıdaki kişisel önerileri uygulayabilirsiniz. Bunun yanında kendiniz hafif dahi atlatsanız domuz gribi hastalığınız varsa diğer insanlara bulaşmaması için evden çıkmamanız ve başka insanlar ile mümkün olduğunca temas etmemeniz gerekir.

Domuz gribi virüsünün vücuda girmesi ve vücutta yer etmesi mevsimsel grip virüsü ile benzer şekilde ilerler. Domuz gribi kuluçka süresi ortalama olarak 1-7 gün arasında değişir. Virüs vücuda girdikten sonra kişinin bağışıklık sistemine ve vücut direncine göre kuluçka süresi değişir. Kuluçka evresinden sonra hastalığın yayılması ile kişide belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkar. Önlem alınmazsa ilerleyen bu belirtiler, ağır şekilde hastanın etkilenmesine neden olur.

Domuz gribi virüsü, riskli olan kişilerde tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Bunun için normal grip belirtileri görülmeye başladığında risk grubunda olan kişiler vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurup gerekli tedaviyi yaptırmalıdır. Son yıllarda sıkça görülen bir virüs türü olduğu için pek çok insanın bağışıklık kazandığı H1N1 virüsü, yine de önemsenmesi ve mutlaka koruyucu önlemler alınması gereken bir virüstür.

Domuz Gribi Tedavisi

İlerleyip salgın halini alan bu hastalık üzerine yapılan çalışmalar neticesinde son senelerde hastalığın tedavisi ve önlenmesi için özel ilaçlar üretilmiştir. Yılın belirli dönemlerinde yapılan domuz gribi aşısı da bu ilaçlardan biridir. Tedavide etkili olmamasına karşılık domuz gribine yakalanma riskini önemli ölçüde düşüren bu aşı, özellikle riskli grup içinde yer alanlara mutlaka uygulanmalıdır.

Genelde yetişkinlerde tek doz halinde ve yılda bir kere uygulanan domuz gribi aşısı, 2-10 yaş arası küçük çocuklarda 3 hafta ara ile 2 doz şeklinde uygulanır. Bağışıklık sisteminde bozukluk olmayan 2-49 yaş arası herkesin yaptırabileceği bu aşı, hamileler için de sakıncalı olduğu için yapılmaz. Domuz gribi tedavisi ve önlenmesi hakkında kısa bilgilerin ardından şimdi de domuz gribi tedavisi nasıl yapılır, sorusunun cevabını kısaca sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Domuz Gribi Belirtileri ve Tedavisi

Domuz gribi tedavisi mümkün bir hastalıktır. İlk dönemlerinde erken teşhis ile daha kolay tedavisi sağlanan bu grip türünün belirlenmesinde kişilerin belirtilere dikkat etmesi ve vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak domuz gribi testi yaptırması gerekir.

Domuz gribi belirtileri ve Tedavisi

Grip vakalarında mevsimsel grip ile domuz gribi arasındaki benzer belirtilerin yanında sadece domuz gribinde görülen bazı belirtiler de yer alır. Düşürülemeyen yüksek ateş, kas ve vücut ağrısı, ishal ve kusma gibi belirtiler genelde mevsimsel gripte görülmeyen ancak domuz gribinde görülen belirtilerdir. Bu belirtilerin bulunduğu durumlarda mutlaka dikkatli olunması ve doktora başvurulması gerekir.

Domuz gribine ne iyi gelir sorusuna cevap olarak, tedavi sırasında dikkat edilmesi gereken maddeleri verebiliriz. Her hangi bir sağlık kuruluşunda yapılan testler ve muayeneler sonucunda domuz gribi tanısı konulan hastaların dikkat etmesi gerekenler;

 • Bol miktarda su tüketmek,
 • Mutlaka yatarak dinlenmek, bol istirahat,
 • Dikkatli beslenmek,
 • Hastalığın ilerlememesi ve başkalarına da bulaşmaması için en az 1 hafta dışarı çıkmamak,
 • Mutlaka doktor kontrolünde tedavi görmek, maddelerini verebiliriz.

Bu maddelere dikkat ederek domuz gribinin ilerlemesi durdurulabilir. Domuz gribi nasıl geçer diye soracak olursanız, çok şiddetli olmadığı sürece normal grip tedavisinde kullanılan tedavi yöntemleri ile iyileşme sağlanıypr diyebiliriz. Ancak çok ağır domuz gribi vakalarında hastanın hayati tehlikesi için mutlaka hastane yatışı yapılıp bu şekilde tedavisi sağlanır.

Domuz gribi tedavisi var mı ve domuz gribi tedavisi nasıl yapılır, sorularının cevabını verdiğimiz konumuzun sonuna geldik. Verdiğimiz bilgiler, genel bilgiler olup kişiden kişiye değişen özellikler gösterebilir. Bu nedenle tedavi için mutlaka uzman bir doktor eşliğinde kontrol sağlanmalıdır. Önlem içinse rutin olarak domuz gribi aşısı yaptırılmalı, kalabalık ortamlarda çalışanların hijyene dikkat etmeleri gerekir. Bu konuda özellikle ellerin sürekli yıkanması tavsiye edilir.

Domuz Gribi İlacı

Domuz gribi, tedavisi olan hastalıklar arasında yer alıyor. Hastalığın ilk olarak insanlarda görülmesinden bu yana yapılan çalışmalar domuz gribine neden olan H1N1 virüsünün bulaşması, yayılması ve tehlikeli etkilerinin azalması yönünde olmuştur.

Hastalığın önlenmesi için geliştirilen domuz gribi aşısı, domuz gribinden korunma konusunda en etkili yöntem olma özelliğindedir. Mevsiminde yapılan domuz gribi aşısı, hastalığın önlenmesi ya da bulaşsa bile hafif şekilde atlatılması için önemlidir.

Domuz gribi ilaçları, hastalığın önlenmesi ve tedavisi için geliştirilen ilaçlar olarak ikiye ayrılır. Hastalığın bulaşmasını önleyen ilaçlar arasında domuz gribi aşısı önemli bir yer kaplar. Mevsimsel grip aşısı gibi dönem dönem yapılan bu aşı, 2-49 yaş arası herkese yapılabiliyor. Hastalığa karşı bireylerin bağışıklık kazanmasını sağlayan canlı aşı, 10 yaş altı çocuklar için 2 doz şeklinde uygulanıyor.

Yetişkinlerde ise sadece 1 doz uygulanması yeterlidir. Halk arasında domuz gribi aşısı ya da mevsimsel grip aşısına karşı negatif yönde görüşler de vardır. Aşı yaptırdığı halde grip olan bireyler aşıların bir işe yaramadığını dile getirirken, uzmanlar bu aşıların sadece korumaya yönelik yapılan aşılar olduğunu bildiriyor.

Domuz gribine karşı koruma sağlamak için aşı dışında tablet ilaçlar da bulunuyor. Bu ilaçları kalabalık ortamlarda bulunan ve gribal enfeksiyon kapma riski yüksek olan kişiler kullanabilir. Doktor kontrolünde alınması gereken bu ilaçlar yurt dışından getirildiği için genelde piyasa fiyatı olarak biraz pahalıdır.

Domuz Gribinde Kullanılan İlaçlar

Domuz gribi genelde evde tedavisi yapılabilen bir hastalıktır. Çok şiddetli olmadığı sürece hastane yatışı gerekmeyen domuz gribi, evde tedavi edilse bile mutlaka doktor kontrolünde yapılması gerekir. Hastalık virüsünün bulaşmasının ardından 1-7 günlük bir kuluçka süresi sonunda ilk belirtileri görülmeye başlanan hastalık, kişinin bağışıklık sistemine göre değişiklik gösterir.

Domuz gribi virüsüne karşı bağışıklığı yüksek olan kişilerde kuluçka süresi daha yüksektir. Hastalık vücuda yer ettikten sonra etkilerini göstermeye başlar. Kuluçka süresi gibi iyileşme süresi de kişinin bağışıklığına göre değişiklik gösterir.

İlaç ile tedavi süresi genelde 5 gün olan domuz gribi bu sürede ilaçların etkisi ile iyileşme gösterir. İlaç kullanılmadan aylar bile sürebilen hastalığın tedavisinde mutlaka ilaçlı tedavi önerilir. Domuz gribi kaç günde iyileşir sorusunun cevabını kısaca verdikten sonra tedavi için kullanılan ilaçlar hakkında da kısaca bilgi vermek istiyoruz.

Domuz gribi tedavisinde kullanılan ilaçlar, genelde tamiflu veya muadili içerikli ilaçlardır. Kuş gribinde de kullanılan bu ilaçlar, domuz gribi virüsünün etkilerini azaltıp hastalık belirtilerinin en hafif şekilde altılmasını sağlar. Bu ilaçlar hastalık virüsü bulaşan kişilerde 5 gün süre ile sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere alınmalıdır. Düzenli kullanım ile 1 hafta içinde hastalıkta tamamen iyileşme yaşanabilir.

Domuz gribi tedavisinde yukarıda belirttiğimiz ilaçların yanı sıra normal grip vakalarında uygulanan tedavi yöntemleri de uygulanmalıdır. Domuz gribi teşhisi konulan bir kişi ilaçların yanında aşağıdaki maddelere de dikkat ettiğinde daha kolay iyileşme sağlanır.

 • Bol miktarda sıvı madde tüketmek
 • Bol bol dinlenme, istirahat etmek
 • Daha özenli ve sağlıklı beslenmek
 • Hastalık sırasında daha düzenli uyku uyumak
 • Ellerin hijyenine dikkat etmek, bol sabun ve su ile yıkamak
 • Öksürük ya da hapşırık sonrasında ellerin hijyenini sağlamak
 • Kapalı ortamların sürekli temiz hava alması için havalandırılması ve çok fazla kalabalık ortamda bulunmamak da domuz gribinin tedavisi için etkilidir.

Domuz gribinin önlemediği durumlarda bu tedavi yöntemleri ile kısa sürede iyileşme sağlanabilir.

Domuz Gribi Aşısı

Domuz gribi aşısı, hakkında zaman zaman negatif yorumlar yapılan bir aşıdır. Bu negatif yorumların genelde asılsız olduğu aşı, riskli kişiler için sağlık kuruluşlarında önerilir. Aşıyı yaptırmak için illahi riskli kişiler grubunda olmanın gerekmediği domuz gribi aşısı, canlı ve ölü virüsler ile hazırlanan aşı olmak üzere ikiye ayrılır. Aşının canlı virüs içeren formu burundan sprey şeklinde alınır.

Grip Aşısı

Ölü virüsler ile hazırlanan formu ise damardan enjeksiyon ile alınır.
Domuz gribi aşısı 2 yaş ile 49 yaş arası hamile olmayan herkese uygulanabilir. Aşı, sağlıklı ve yetişkin bireylerde bir doz şeklinde uygulanır. Bağışıklık sistemi güçsüz olan (kanser gibi hastalığı olanlar) ve 10 yaş altında çocuklarda ise 2 doz şeklinde uygulanır.

Bu uygulamada 1 doz uygulandıktan 3 hafta sonra ikinci doz uygulanır. Tek doz şeklinde uygulanan domuz gribi aşısı ile aynı etkilere sahip olan iki doz uygulaması uygun görüldüğünde doktor kontrolünde uygulanır. Ancak hamilelere kesinlikle uygulanmaz.

Her aşıda olduğu gibi domuz gribi aşısında da zaman zaman yan etkiler görülebilir. Bu etkiler;

 • Aşının uygulandığı bölgede hafif ağrı
 • Aşı bölgesinde kızarma, şişme
 • Aşıdan sonra baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı
 • Hafif ateş yükselmesi
 • Bazı alerjik reaksiyonlar, olarak sıralanabilir.

Yukarıda maddeler halinde sıraladığımız yan etkiler sadece domuz gribine özgü yan etkiler değildir. Bu etkiler genelde her aşı sonrasında hem yetişkinler, hem de çocuklar da görülebilir. Yan etkilere rağmen yine de pek çok sağlık uzmanı, kış ve sonbahar aylarında domuz gribi aşısı yaptırılması konusunda öneride bulunuyor.

Domuz Gribi Aşısı Kaç Yıl Korur?

Domuz gribi aşısı yaptıranlar zaman zaman aşının etkili olmadığı konusunda şikayetlerini dile getiriyor. Hastalığın neden olduğu H1N1 virüsünün vücuda girmesi ve vücutta yer etmesini önleyici özelliği bulunan aşı, tamamen hastalığın önlenmesinde etkili değildir. Aşının yapılmasının ardından etkisini göstermesi 15 gün ile 3 hafta sonra arasında değişiyor. En erken etkisini 15 günde gösteren bu aşı, en yüksek etkiyi ise 3 haftanın sonunda sağlıyor.

Bireyler aşılarını yaptırdıktan sonra buna güvenerek almaları gereken önlemleri göz ardı etmemeli. İlk 2 hafta hiç bir şekilde etkisi olmayan aşıya güvenerek alınmayan önlemler kişilerin hastalanmasına neden olabilir.

Domuz gribi aşısı vücudu 7 ay ile 1 sene arasında H1N1 virüsüne karşı korur. Mevsimsel grip aşısı ise yaklaşık 7-8 ay kişilerin korunmasını sağlar. Domuz gribi aşısı ilk yapıldığında kişilerde yüzde 70 ila 90 arasında bağışıklık kazanmayı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir