Dudak Çatlaması Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi?Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Dudak Çatlaması Nedir?

Dudaklar yumuşak ve hassas bir yapıya sahiptirler.  Dudağı dış etmenlerden koruyan tek şey, sadece ince bir cilt tabakasıdır. Dudağın yapısında diğer dokulara göre çok az sayıda yağ bezi vardır ve ter bezi hiç yoktur. Bu sebeplerden dolayı dudaklar özellikle kış mevsimlerinde kuruyabilir, çatlayabilir. Çatlama sonucu dudaktan kan gelebilir. Bu çatlamalar bazı insanlarda kronik bir şekilde vuku bulabilir. Dudak çatlamaları genellikle çok ciddi bir sağlık problemi olarak görülmese bile çoğu zaman acı verici ve rahatsız edici olabilir. Uzun süre iyileşmeyen dudak çatlamaları ise ciddi cilt problemlerinin habercisi olabilir. Böyle bir durumda hemen uzman bir cilt doktoruna görünmek gereklidir.

Dudak çatlaması önemsenmediği takdirde ciddi sorunlara neden olabilir. İki üç hafta içinde geçmeyen dudak çatlamaları bazı cilt sorunlarına yol açabilir. Dudaklarda lezyonlar oluşabilir ve lezyonların mikroskop altında incelenerek biyopsisi yapılması gerekebilir.

Dudak çatlaması komplikasyonları

Dudak çatlamaları kendine kendine geçebilen ve tekrar ortaya çıkabilen rahatsızlıklardır. Dudakların ısırılması, susuz kalması ya da dışardan bir darbe alması dudaklarda çatlamaya neden olabilir. Kanama ve enfeksiyon gibi komplikasyonlar iyileşme sürecini geciktirebilir, ağrı ve rahatsızlığı artırabilir. En sık karşılaşılan dudak çatlaması komplikasyonları şunlardır;

 • Deri lezyonları
 • Kozmetik ürünlerdeki kimyasal maddeler nedeniyle dudakların tahriş olması
 • Estetik operasyonlar sırasında ya da sonrasında ortaya çıkan aşırı kanama ve dudak dokusunun bozulması
 • İlaçlara verilen olumsuz reaksiyonlar
 • Yaraların geç kapanması veya hiç kapanmaması
 • Deri ülserleri
 • Enfeksiyon riskinin artması
 • Dudaklarda şişlik

Eğer dudaklar çok fazla kanıyorsa bunun altında başka sebepler olabilir. Bunları sıralarsak;

 • Kan pıhtılaşma anormallikleri: Trombosit sayısının düşük olması, karaciğer yetmezliği, hemofili ve von Willebrand hastalığına neden olabilir.
 • İlaçlar: Aspirin, klopidogrel, warfarin, dipiridamol, heparin ve dabigatran gibi bazı ilaçların yan etkileri olabilir.
 • Reçetesiz satılan preparatlar: Balık yağı, ginkgo biloba çayı, ginseng kapsülleri, E vitamini ve Dong quai kökü gibi preparatlar yanlış kullanıldığı takdirde dudak çatlamalarını tetikleyebilir. 

Dudak Çatlaması Belirtileri

Dudak çatlaması nasıl anlaşılır? Dudak çatlaması başlangıcı genellikle dudakların uzun süre soğuk havayla temas etmesiyle oluşur. En yaygın görülen dudak çatlaması belirtileri şunlardır:

 • Dudakların kuruması
 • Dudaklardan kan gelmesi
 • Dudaklarda yarıkların oluşması 

Dudak Çatlaması Nedenleri

Dudak çatlaması neden olur? Dudak çatlamaları önemsiz bir sağlık problemi gibi görünüyor olsa da aslında birçok durum dudak çatlamasına neden olabilir. Bu nedenlerden en yaygını ve bilineni dudakların soğuk havaya uzun süre maruz kalmasıdır. Bunun dışında diğer dudak çatlaması nedenleri şunlardır:

 • Sigara içmek,
 • Dudak enfeksiyonları,
 • Güneş ışınları
 • Bazı diş macunları
 • Dudak yaralanmaları
 • Vitamin ve mineral eksiklikleri
 • Alerjik reaksiyonlar 

Dudak Çatlaması Tedavisi

Dudak çatlaması nasıl geçer? Dudak çatlaması genellikle hiçbir tıbbı işlem uygulanmadan kendi kendine geçebilir. Vücudun kendini onarma mekanizması sayesinde çatlayan dudaklar belli bir süre sonra iyileşecektir. Fakat dudak çatlamaları acı verici ve rahatsız edici olduğundan insanlar kendi kendine geçmesini beklemeyip çeşitli tedavi yöntemlerine yöneliyorlar. 

Dudak çatlamalarında en pratik ve en hızlı tedavilerin başında antibiyotikli krem kullanmak gelir. Dudakların çatlamasını önlemek için özellikle soğuk havalarda krem kullanılabilir. Dudak çatlamalarında kullanılan başka bir tedavi de bol sıvı tüketimidir. Dudakların sürekli nemli kalması ve kurumaması, dudak çatlamalarını önler. Çatlayan, şişen ve kanayan dudaklara buz gibi soğuk maddelerle kompres uygulamak da başka bir tedavi seçeneğidir. 

Cildi kuru olan kişilerin düzenli olarak dudak nemlendiricisi kullanmaları gerekir. Dudak nemlendiricisi kullanmadan önce ürünün tehlikeli ve bilinmeyen kimyasallar içermediğine dikkat edin. Eğer temin edebilirseniz doğal karışımlardan oluşan ürünleri tercih edin. Dudakların yapısı hassas olduğu için bazı kimyasallar dudakta olumsuz bir reaksiyon gösterebilir ve dudakların daha kötü bir şekilde tahrip olmasına neden olabilir. Nemlendiricileri kullanana kişiler dudaklarını doğal sabunlarla temizleyerek çatlayan bölgelerin enfeksiyon kapmamasını sağlayabilirler. Ayrıca çok az su ile tuzu seyreltmek ve dudaklara sürmek de dudak çatlaklarına iyi gelen yöntemler arasındadır. 

Bu yöntemler eğer faydalı olmaz ise ve dudak çatlaması iyileşmiyorsa bir doktora görünmelisiniz.

Dudak çatlaması için hangi doktora gidilir? Dudak çatlaması için hastanelerin Cildiye bölümüne gidilmesi gerekmektedir. Buradaki doktorlar dudak çatlamasının nedenlerini araştırıp en uygun tedavi şekline karar verirler.

Dudak çatlaması ameliyatıEnfeksiyonun ilerlemesi durumunda cerrahi müdahale kaçınılmazdır. Bunun için cildin epidermisine (dış tabakasına), dermisine (üst katman) ve deri altı dokuya (yağ tabakasına) kesikler atmak gerekebilir. Deri lezyonunun alttaki dokulara yayılarak büyümesi veya lezyonun sinir ya da tükürük bezleri gibi önemli yapıların deri yüzeyine yakın olduğu bir alanda bulunması durumunda, önemli yapılar da zarar görebilir. Tüm bunlar ameliyatla tedavi edilebilir. 

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Dudak çatlaması bitkisel tedavisiDudak çatlamaları için birçok bitkisel tedavi yöntemi vardır. Bu yöntemler evde rahatlıkla uygulanabilirler. Dudak çatlamasına iyi gelen bitkiler arasında anti inflamatuar özellikleri olan zerdeçal ilk sırada yer alır. İçeriğindeki kurkumin pigmenti ve antiseptik özellikleri sayesinde çatlakları hafifleten zerdeçal güvenle kullanılabilir.

Zerdeçal dışında dudak çatlaklarına karbonat da çok iyi gelir. Su ile seyreltilen karbonat, çatlaklara sürüldüğünde, ağrılar hafifleyebilir ve çatlaklardan cilde enfeksiyon girmesi önlenebilir.

Dudak Çatlaması Evde Tedavi Yöntemleri

 • Yarayı bol su ile yıkamak: Dudak çatlamaları sonucu dudaktan kan akarsa ilk yapılması gereken dudakları bol su ile yıkamaktır. Çatlayan ve açılan bölgeyi yıkarken çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Dudakların yapısı hassas olduğu için dikkatsizce yapılan yıkama işlemi yaranın daha fazla açılmasına sebep olabilir. Bu yüzden yarayı eliniz ile veya bir pamuk yardımı ile hafifçe ovalamalısınız. Bu yıkama işleminde anti bakteriyel sabun da kullanılabilir.
 • Çatlayan bölgeye buz tedavisi uygulamak: Dudaklarda çatlamaya bağlı olarak şişlikler ve morluklar meydana gelmişse buz tedavisi uygulanabilir. Buz tedavisi uygulanırken dikkatli olunması gerekir. Uzun süre uygulanan buz tedavisi dudakların soğuktan yanmasına ve daha fazla çatlamasına neden olabilir. Buz tedavisi uygulanırken çatlayan bölgeye tek seferde iki dakikadan fazla buz temas ettirilmemelidir.
 • Tuzlu su ile yıkama: Tuz genellikle küçük kesikler ve yaralanmalarda sıklıkla başvurulan bir maddedir. Bunun sebebi tuzun anti bakteriyel ve anti inflamatuar özellikler içermesidir. Evde tuzlu su tedavisini uygulamak için öncelikle bir çorba kaşığı tuz ile ılık suyu karıştırın. Daha sonra bu karışıma biraz pamuk koyun. Tuzlu su ile ıslattığınız pamuğu yavaşça çatlayan bölgeye sürün. Tedavi süresince çatlayan bölgede yanma oluşabilir ve acı çekebilirsiniz. Bir süre bu işlemi yaptıktan sonra çatlayan bölgeyi bol su ile yıkayın.
 • Dil ile ıslatma: Dudaklarda çatlama yok ise sadece kuruluk varsa dilinizle dudaklarınızı ıslatmak faydalı olabilir. Dil ile dudakları ıslatma sayesinde dudak sürekli nemli kalacak ve ilerde oluşabilecek çatlamalarında önüne geçilecektir. 

İlgili Aramalar

 • dudak çatlaması için ne yapılmalı
 • dudak çatlaması bitkisel çözüm
 • dudak çatlaması hangi hastalığın belirtisidir
 • dudak çatlaması geçmiyor
 • dudak çatlaması hangi vitamin eksikliğinden olur
 • dudak çatlaması için ilaç
 • dudak çatlamasına ne iyi gelir uzmantv
 • dudak çatlaması ruj
Dudak Çatlaması Nedenleri

Dudak Çatlaması Nedenleri

Dudak çatlaması neden olur? Dudaklar insanda bulunan en hassas dokulardan biridir. Bir milyondan fazla sinir hücresine sahip olan dudaklar, aynı zamanda vücudun en savunmasız dokusudur. Dudağın yapısında sınırlı sayıda yağ bezesi ve yok denecek kadar ter bezi vardır. Vücuttaki diğer dokularda bulunan koruma zarı ise dudaklarda yoktur. Bu nedenler kuruyup çatlamaları çok sık görülür. 

İnsanların yaşamları boyunca sıklıkla karşılaştığı dudak çatlaklarının birçok sebebi vardır. Bu sebepler şunlardır;

Hava şartları: Dudak çatlamalarına sebebiyet veren durumların başında hava koşulları gelir. Soğuk kış aylarında çoğu insanda dudak çatlamaları görülür. Soğuk havanın hassa bir yapıya sahip olan dudaklara uzun süre teması, çatlamalara neden olabilir. Öte taraftan güneş ışınları da dudakların kurumasına ve çatlamasına yol açabilir. Aşırı derece güneş ışınlarına maruz kalan insanlarda “aktinik keilitis” denilen durum ortaya çıkabilir ve bu da dudak kanserine yol açabilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için dört mevsim dudak nemlendiricileri ve dudak koruyucu kremleri kullanılmalıdır.

Sigara içmek: Sigara kullanımı vücudun birçok dokusuna zarar verdiği gibi dudaklara da zarar verir. Sigarada bulunan kimyasallar dudaklarda çatlamaya yol açar. Sigara dumanı ise dudakların nemli kalmasını engeller ve dudakta kuruma meydana gelir. Aynı zamanda sigara ağız ve diş sağlığını olumsuz etkiler, dişlerin sararmasına yol açar, ağızdaki tat alma reseptörlerinin zarar görmesine yol açar ve ağızda kötü koku oluşturur. 

Alerjik reaksiyonlar: İnsan yapısının kimyasal ürünlere karşı alerjisi olabilir. Bu alerjilerin çoğu insanlar tarafından bilinmez. Bilinmeyen bu alerjiler kimyasal madde içeren ürünleri kullandıktan sonra dudak çatlamalarına neden olabilir. Dudak çatlamalarına neden olan kimyasalların en sık görüldüğü ürünler kozmetik bakım ürünleridir. Kullanılan parfümlerin, sabunların veya şampuanların içinde bulunan kimyasallar alerjik reaksiyonlar göstererek çatlamalara neden olabilir. Bu durumlardan muzdarip olmamak için içeriği bilinmeyen kimyasal ürünler kullanılmamalı veya doğal karışımlar ile elde edilen ürünler kullanılmalıdır. 

Vitamin ve mineral eksikliği: Dudak çatlamasına yol açan diğer bir neden ise vitamin ve mineral eksikliğidir. A vitamini eksikliği, B2 vitamini (riboflavin) eksikliği ve C vitamini eksikliği dudak çatlamalarına neden olan vitamin eksikliklerindendir. Dudak çatlamaları kronik bir hale gelmiş ise nedeni vitamin eksikliği olabilir. Vitamin eksikliğinden şüphelenildiği durumlarda hastanelere başvurulmalıdır. Hastanelerde yapılacak olan kan testi sonucunda vitamin eksikliği tespit edilirse hemen vitamin takviyesine başlanılmalıdır. 

Mantar enfeksiyonu: Dudak çatlamalarına neden olan bir diğer faktör de mantar enfeksiyonlarıdır. Eğer dudaklarınızda beyazlama ve mantar oluşumu başlamışsa dikkatli olmanız gerekir. Dudağı sürekli dil yardımı ile tükürüklemek mantarların çoğalmasına neden olur. Bol su içmek ve dudakları yalamayı bırakmak mantar enfeksiyonlarının önüne geçilmesini sağlar. Eğer mantar enfeksiyonlarının önüne geçemiyorsanız uzman bir cildiye doktoruna başvurmanız gerekir. 

Dehidratasyon (Su kaybı): Dehidratasyon, vücuda alınandan daha fazla su kaybetmektir. Bu durum birçok sağlık problemini ortaya çıkarırken dudakların çatlamasına da yol açar. Dehidratasyonun önüne geçmek için günde en az 6-10 bardak (2 litre) arası su içmek gerekir. Eğer bir sporcu iseniz bu miktar size az gelecektir ve daha fazla sıvı tüketmeniz gerekecektir. 

A vitamini fazlalığı: A vitaminin vücutta çok fazla olması dudaklar için olumsuz bir etki yaratır. A vitaminin fazla olması genellikle dışarıdan A vitamini takviyesi sonucu oluşur. Bu takviye sonucu dudaklarda çatlama görülürse hemen doktorunuzla görüşmelisiniz.

İlaç kullanımı: Kimyasallar dudaklarda alerjik reaksiyon gösterdiği gibi çeşitli ilaçlar da dudaklar için alerjiye neden olabilir. Kullanılan ilaçlardan sonra dudaklarda çatlama meydana gelirse ilacın alındığı doktor ile görüşülmelidir. 

Dudak Çatlaması Nedir?

Kuru, yağlı ya da farklı cilt tipleri ortamın ısısının değişmesiyle birlikte susuz kalabilir ve zamanla kuruyabilir. Kuruyan ciltte soyulmalar ve çatlaklar meydana gelir. Susuzluk, alerji ya da vitamin eksikliği gibi durumların neden olabileceği dudak çatlamaları, konuşurken veya yemek yerken zorluk çekilmesine neden olur. Çatlamış dudakları tükürükle ıslatmak geçici bir çözüm olabilir. Eğer dudaklar devamlı kuruysa ve dudak çatlamaları kronik olarak devam ediyorsa, dudakları nemlendirmek oldukça zor bir hale gelir. Çatlaklar nedeniyle şişlikler oluşabilir ve bu durum son derece rahatsız bir hale gelebilir. 

Dudak Çatlaması Belirtileri

Dudak çatlaması nasıl anlaşılır? Dudak çatlaması başlangıcı genellikle gözden kaçan bir durumdur. Dudak çatlamasını anlamanın birkaç yolu vardır. Bunları sıralarsak;

 • Şişmiş dudaklar
 • Uçuk
 • Dudaklarda hassasiyet
 • Kuruluk
 • Dudaklarda solma
 • Ağız çevresinde kızarıklık

Dudak Çatlaması Tedavisi

Dudak çatlaması nasıl geçer? Dudak çatlaması tedavisinde ilk olarak cildin nemli kalması sağlanır. Dudakları nemlendirmek için nemlendirici krem kullanmadan önce yeterli su içildiğinden emin olunmalıdır. Tüketilenden daha az su içildiğinde ne kadar nemlendirici kullanılırsa kullanılsın, dudaklar çatlamaya devam edecektir.

Dudak çatlaması ameliyatı

Vücut yeterli sıvı alamadığında dudakların çatlaması gayet doğaldır. Fakat dudak çatlamasına eşlik eden başka sorunlar da olabilir. Dehidratasyona bağlı olarak böbrek yetmezliği, mide bulantısı ya da yorgunluk gibi sorunlar da varsa cerrahi müdahale gerekebilir.

Dudak çatlaması için hangi doktora gidilir?

Dudak çatlaması sorunu olanlar ilk olarak Cildiye bölümüne giderek uzman bir doktora görünmelidirler. 

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Dudak çatlaması bitkisel tedavisiÇatlamış dudaklardan kurtulmak için; Hindistancevizi yağı, bal, vazelin, gül yaprağı, salatalık, aloe vera, yeşil çay, kakao yağı, limon suyu ve vanilya özü kullanılabilir.

Dudak çatlaması evde tedavi yöntemleri

Dudak çatlamasını önlemek için su içmek, nemlendirici krem kullanmak, tuzlu veya karbonatlı su ile çatlayan bölgeyi temizlemek ve buz ile soğuk pres uygulamak ağrı ve şişliklerin azaltılmasına yardımcı olur.

İlgili Aramalar

 • dudak çatlaması için ne yapılmalı
 • dudak çatlaması hangi hastalığın belirtisidir
 • dudak çatlaması hangi vitamin eksikliğinden olur
 • dudak çatlaması bitkisel çözüm
 • dudak çatlaması geçmiyor
 • dudak çatlaması için ilaç
 • dudak çatlaması ruj
 • dudak çatlamasına ne iyi gelir doğal
Dudak Çatlaması Belirtileri

Dudak Çatlaması Belirtileri

Dudak çatlaması nasıl anlaşılır? Dudak çatlaması başlangıcı diğer hastalıklara göre belirtisi daha az olan bir rahatsızlıktır. Dudaklarda oluşan çatlamalar dışardan kolayca anlaşılabildiği gibi, oluşan acı nedeniyle fark edilmeleri de oldukça kolaydır.

Dudak çatlakları çoğu zaman dudak kuruluğu ile karıştırılabilen bir durumdur. Dudak kuruluğunda dudak çatlamasına göre daha az acı ve rahatsızlık oluşur. Dudak kuruluğunda kan akmaz veya dudaklarda yarıklar oluşmaz. Sadece dış görünüş olarak kötü bir görüntü meydana gelir. Öte yandan dudak kuruması olan durumlarda dudak nemlendirilmez ise ilerde çatlamalar oluşabilir. Bu sebepten ötürü dudak kuruluğu yaşandığı zamanlarda dudakların nemlendirilmesi gerekir. Dudak çatlamasının en yaygın belirtileri şunlardır: 

Dudakların dış derisinin soyulması: Dudak çatlaması başlangıcında epidermis kuruyarak soyulur ve kabuk atmaya başlar. Dudaklar birbirine yapıştıkça eski nemliliğini kaybeder. Konuşmadıkça veya ağzı açmadıkça daha da kuruyan dokuya müdahale edilmediğinde çatlaklar meydana gelir. Bunun önüne geçmek için, zararlı kimyasallar içermeyen veya doğal karışımlarla elde edilen nemlendiriciler kullanılabilir. Aynı zamanda bol bol sıvı tüketmek te dudak çatlamasının önüne geçmeye yardımcı olur.

Dudak yarılmalarıDudak çatlamalarında en fazla görülen sorunlardan biri de dudak yarılmalarıdır. Dudağın yapısı hassas olduğu için dudak kuruması veya diğer durumlarda çatlaklar meydana gelebilir. Aynı zamanda dudağa alınan fiziki darbeler de dudakta yarıklar açılmasına yol açabilir. Dudak yarılmaları genel olarak tehlikeli bir durum teşkil etmez iken bazı hususlara dikkat edilmelidir. Çünkü yarılan yerlere mikrop bulaşabilir, iltihap kapabilir ve daha sonraki zamanlarda daha ciddi problemler ortaya çıkabilir. Dudakta oluşan yarıklar bazen kanlı olabilirken bazen de sadece yarık şeklindedir. Eğer dudak yarılması probleminiz varsa kendi kendine iyileşmesini beklemeden müdahale etmeniz gerekir. Çünkü dudaklar dış tehlikelere karşı korumasızdır. Dışarıdan gelebilecek mikrop ve bakteriler yarık açılan bölgelerde enfeksiyon ve iltihaplara neden olabilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için dudak yarılması olan bölgelere doktorların tavsiye ettiği kremler sürülmelidir. Eğer dudak yarılması uzun süre geçmez ise veya enfeksiyon kaparsa hemen hastanelerin cildiye bölümüne başvurulması gerekir.

Dudak kanamasıDudak çatlamalarında çok sık görülen bir durum olan kanama genellikle tehlike teşkil etmez. Dudak yarılmalarında da görülen bu kanamalarda çok fazla kan akışı olmaz. Bunun nedeni dudak çatlamalarında kılcal damarların çok fazla zarar görmemesidir. Eğer dudak çatlaması veya dudak yarılması durumlarında kan akışı çok ise ve kan akışı durdurulamıyor ise hastaneye başvurulması gerekir. Hastaneye başvurulması gereken diğer bir durum ise kanayan bölgenin iltihaplanması veya enfeksiyon kapmasıdır.

Dudak kanaması her zaman çatlamalar sonucu oluşmayabilir. Dudaklara gelen fiziki bir darbe de hassas bir yapıya sahip olan dudakların kanamasına yol açabilir. Fiziki darbe sonucu oluşan dudak kanamaları daha tehlikelidir. Dudak yapısı ve kılcal damarlar ciddi zararlar görmüş olabilir.

Dudak Çatlaması Nedir?

Dudaklar insan vücudundaki en hassas bölgedir. Dudaklarda bir milyondan fazla sinir ucu bulunmaktadır.  Öte yandan dudak yapısında koruyucu zar bulunmadığı için vücudun bu bölümündeki dokular, en savunmasız dokular arasındadır.

Dudaklarda ter bezlerinin yok denecek kadar az olması nedeniyle kurumalar ve çatlamalar sıklıkla görülür.  Böylesine hassas ve korumasız bir dokunun dış etmenlerden zarar görmesi kaçınılmazdır. Soğuk hava, güneş ışınları, kimyasallar, vitamin ve mineral eksiklileri, alerjiler gibi birçok faktör dudakların çatlamasına neden olur. Bunların önüne geçmek için dudak bakımına önem verilmesi gerekir.

Dudak Çatlaması Nedenleri

Dudak çatlaması neden olur? Dudak çatlaması yavaş gelişen bir rahatsızlık olduğu için kesin nedeni belirlemek zor olabilir. Olası nedenleri anlamak, dudak çatlaklarını tedavi etmeyi ve önlemeyi sağlar. En yaygın dudak çatlaması nedenleri şunlardır:

 • Soğuk hava, kuru hava ya da rüzgar gibi çevresel faktörler
 • Krem sürmeden güneş ışığına maruz kalmak
 • Isırma, düşme ya da dudağa gelen herhangi bir darbe gibi dudak yaralanmalar
 • Susuz kalma
 • Vitamin ve mineral eksikliği
 • Alerji 

Dudak Çatlaması Tedavisi

Dudak çatlaması nasıl geçer? Dudak çatlaması eğer çevre dokulara yayılmamışsa antibiyotikli kremlerle ya da bol sıvı tüketimi gibi basit önlemlerle tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Dudakların nemli kalması ve kurumaması, çatlakları önlemenin en etkili yoludur.

Dudak çatlaması ameliyatıÇatlaklardan giren bakteriler enfeksiyonlara neden olabilir. Bu da dudak etrafının şişmesine ve kızarmasına yol açar. Önemsenmeyen ve tedavi edilmeyen dudak çatlakları daha ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle enfeksiyonlu bölgenin temizlenmesi ve dikiş atılması gerekebilir.

Dudak çatlaması için hangi doktora gidilirDudak çatlamaları için öncelikle Cildiye uzmanlarına görünülmelidir.

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Dudak çatlaması bitkisel tedavisiDudak çatlamaları için en çok kullanılan bitki zerdeçaldır. Bu bitkinin anti enflamatuar özellikleri, çatlaklar nedeniyle oluşan ağrıyı ve şişlikleri hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca Hindistan cevizi yağı, bal, vazelin, salatalık ve aloe vera suyu da dudak çatlaklarına iyi gelen bitkisel ürünlerdir. 

Dudak çatlaması evde tedavi yöntemleriÇatlamış bölgeye buz uygulamak, su ile temizlemek, karbonat ve tuz ile ovalamak ve nemlendirici kremler kullanmak, çatlakların enfeksiyon kapmasını önler. 

İlgili Aramalar

 • dudak çatlaması için ne yapılmalı
 • dudak çatlaması hangi vitamin eksikliğinden olur
 • dudak çatlaması hangi hastalığın belirtisidir
 • dudak kuruluğu hangi hastalığın belirtisi
 • dudak çatlaması bitkisel çözüm
 • dudak çatlaması geçmiyor
 • dudak çatlaması için ilaç
 • dudak kuruması neyin belirtisi
Dudak Çatlaması Tedavisi

Dudak Çatlaması Tedavisi

Dudak çatlaması nasıl geçer? Dudakların kuruması ve soyulması genelde can sıkıcı bir durumdur. Bunu önlemenin en iyi yolu dudakların susuz kalmasını önlemektir. Tüketilen su miktarı alınan su miktarından fazlaysa ciltte dehidratasyon meydana gelir ve ciltte çatlaklar oluşur. Nemlendirici krem kullanmak bir çözümdür fakat tek başına yeterli değildir. Ne kadar ilaç veya dudak kremi kullanırsanız kullanın, yeterince su içmezseniz dudaklarınız çatlamaya devam edecektir. Dudak çatlamasında en çok kullanılan tedavi seçenekleri şunlardır;

Dudak nemlendiricisi kullanma: Dudaklarda ter bezlerinin yok denecek kadar az olması sebebiyle sürekli kuruma meydana gelebilir ve nemliliğini kaybeden dudak ilerde çatlayabilir. Dudak nemlendiricileri ile dudakların kurumasının önüne geçilebilir. Dudak nemlendiricisi alırken dikkat edilmesi gerekir ve içeriği bilinmeyen nemlendiriciler kullanılmamalıdır. İçerisinde bol miktarda kimyasal bulunan nemlendiriciler, alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebileceği için doğal solüsyonlarla elde edilen nemlendiricilerin kullanılması tavsiye edilir. 

Su ile yıkama: Su ile yıkama, kuruyan dudakları nemlendirmek veya çatlama sonucu kanayan dudakların dezenfeksiyon işlemini yapmak için en kolay ve pratik yollardan biridir. Kuruyan dudakların nemlendirilmesi için önemli bir rol oynayan su, aynı zamanda doğal bir dezenfektan olduğu için kanayan çatlakların mikrop kapmasını önler. Dudakları su ile yıkarken dikkatli olunması gereklidir. Yıkama işleminde el yardımı ile dudaklar ovulacaksa bu yumuşak ve yavaşça yapılmalıdır. Çünkü kuruyan ve çatlayan hassas dudak yapısı, sert bir fiziki hamle sonucu daha büyük zararlar görebilir ve daha büyük yarıklar oluşabilir.

Soğuk pres uygulama: Dudak çatlamaları kanama veya yarılma şeklinde gerçekleşirse soğuk pres tedavisi uygulanabilir. Özellikle çatlayan bölgede morluklar ve şişlikler oluşmuşsa buz gibi soğuk malzemelerle çatlayan bölgeye soğuk pres yapılmalıdır. Soğuk pres işlemi uygulanırken dikkatli olunması gereklidir. Soğuk pres işlemi tek seferde en fazla 2 dakika yapılmalıdır. Aksi takdirde dudaklar soğuktan daha fazla çatlayabilir. 

Dudak çatlaması ameliyatı: Dudaklarda oluşan yarıklar çok büyükse ve ciddi boyutlara gelmişse dikiş atılması gerekir. Yarılan bölgelere dikiş atılmaması sonucu yara enfeksiyon kapabilir ve iltihaplanmalar meydana gelebilir. Yaranın açık kalması böylesine önemli sorunlara yol açacağı için yaranın dikiş atılarak kapatılması gerekir.

Enfeksiyonun diğer bölgelere yayılması halinde ciddi cilt problemleri oluşabilir. Bunun için enfeksiyon kapan bölgenin temizlenmesi gerekir. 

Dudak çatlaması için hangi doktora gidilmelidir: Dudak çatlamaları için hastanelerin cildiye bölümlerine başvurulmalıdır ve bölümlerdeki doktorlara gidilmelidir.

Dudak Çatlaması Nedir?

Dudak çatlaması nasıl geçer? Dudaklar vücudun en hassas bölgelerinden biridir, bu yüzden daha kolay yaralanabilirler. Yağ bezleri olmayan dudaklarda kuruma ve soyulmalar sık sık meydana gelebilir. Nemsiz kalan dudaklar şişebilir ve zamanla çatlayabilir. Dudak çatlamasının ilerlemesi halinde ağrılar oluşması muhtemeldir. Çatlaklar nedeniyle dudaklarda ağrının yanı sıra kötü bir görüntü de oluşur. 

Dudak Çatlaması Belirtileri

Dudak çatlaması nasıl anlaşılır? Dudak çatlaması başlangıcı daha çok susuz kalma belirtileriyle benzerlik gösterir. Bunları sıralarsak;

 • Seyrek idrara çıkma
 • Koyu renkli idrar
 • Baş dönmesi
 • Dudak kuruluğu
 • Dudaklardan kan gelmesi
 • Yorgunluk 

Dudak Çatlaması Nedenleri

Dudak çatlaması neden olur? Dudak çatlamasının birçok nedeni vardır, bunları sıralarsak;

 • Ağız bakımının aksatılması,
 • Enfeksiyonlar
 • Vücudun susuz kalması
 • Havanın çok sıcak ya da çok soğuk olması
 • Nem oranı düşük bölgelerde yaşamak
 • Dudakları ısırmak
 • Sigara içmek
 • Alerjiler
 • Vitamin eksiklikleri 

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Dudak çatlaması bitkisel tedavisiDudak çatlaması için en çok kullanılan bitkisel tedaviler arasında zerdeçal macunu, karbonat ve tuzlu su gelir. Tuzda bulunan anti bakteriyel ve anti enflamatuar özellikler sayesinde çatlaklarda ve yarıklarda bulunan mikroplar temizlenecektir ve yaraların enfeksiyon kapması önlenecektir. Pek çok yerde kullanılan karbonat, dudakların çatlayan bölgelerindeki acıyı hafifletmeye ve yarıkların daha hızlı kapanıp iyileşmesine yardımcı olur. 

Zerdeçal bitkisi de tuz ve karbonat gibi anti-inflamatuar ve antiseptik özellikler içerir. Tuz ve karbonattan farklı olarak zerdeçal, kurkumin adı verilen iyileşmeyi hızlandıran bir pigment içerir. 

Dudak çatlaması evde tedavi yöntemleri: Evde yapılabilecek tedaviler arasında, çatlayan bölgenin nemli kalmasını sağlamak, yeterince su içmek, sigara kullanımını azaltmak ve güneşli havalarda koruyucu kullanmadan dışarı çıkmamak bulunur. 

İlgili Aramalar

 • dudak çatlaması bitkisel çözüm
 • dudak çatlaması hangi hastalığın belirtisidir
 • dudak çatlaması için ilaç
 • dudak çatlaması hangi vitamin eksikliğinden olur
 • dudak çatlaması geçmiyor
 • dudak çatlamasına ne iyi gelir bitkisel
 • dudak çatlamasına ne iyi gelir uzmantv
 • dudak çatlaması ruj
Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Dudak çatlaması daha çok kış aylarında yaygın olarak görülmektedir ve evde hazırlanan ilaçlar yardımıyla tedavi edilebilmektedir. Fakat kronik dudak çatlakları farklı hastalıkların belirtileri olabilir. Soğuk havadan veya kuru ciltten kaynaklanan dudak çatlakları bitkisel ilaçlarla tedavi edilebilmektedir fakat kronik dudak çatlaklarının neden oluştuğunu öğrenmek ve bir tedavi metodu belirlemek için mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Dudak Çatlaması Neden Oluşur

Dudak çatlamasına neden olan birçok sebep olabilir. Bunların en yaygını soğuk hava ve kuru cilt yapısıdır. Bunun yanında vücudun aşırı susuz kalması da dudak çatlamasına neden olur. Dudak çatlaması nedenlerini kısaca şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Mevsimsel Koşullar: Bazı hassas ciltler kış aylarında çatlama eğilimlidir, cildin yapısına göre bu dudaklara da yansır ve kış aylarında dudaklar soğuktan dolayı çatlar.
 • SusuzlukCildin ve dudakların çatlamaması için vücudun yeterli miktarda su alması gerekir, su alımı günlük olarak yapılmalıdır. Su eksikliğinden kaynaklanan dudak çatlakları yaz kış fark etmez her mevsimde meydana gelebilir.
 • Kimyasal MaddelerGünümüzde yaygın olarak cilt bakım ürünleri kullanılmaktadır, bu ürünlerdeki kimyasallar dudakların çatlamasına neden olabilmektedir.
 • AlerjiCilt, ağız içi ve üst solunum yollarında meydana gelen alerjiler veya enfeksiyon reaksiyonları dudak çatlamasına neden olabilmektedir.
 • İlaçlar: Herhangi bir hastalığın tedavisi için kullanılan ilaçlarda dudak çatlamasına neden olabilmektedir. Baş dönmesi, bulantı, kabızlık giderici ve psikolojik hastalıkları tedavi eden ilaçlar dudak çatlamasına neden olabilir.
 • Fiziki HastalıklarDudak çatlaması bir hastalıktan dolayı meydana gelebilir, cilt hastalığı ‘‘sedef’’ gibi tiroid bezlerindeki hastalıklardan dolayı yine dudak çatlaması olabilir. Bunun yanında horlama, solunum yolları hastalıkları da dudak çatlamasına neden olur.
 • Diğer NedenlerBir vitamini aşırı miktarda almak, A vitamini gibi, psikolojik nedenlerden dolayı dudak çatlaması olabilir, dudakları özellikle kış aylarında sık sık yalamak da dudak çatlamaları arasında gösterilmektedir.

Yukarıda gördüğümüz gibi dudak çatlamasının birçok nedeni vardır bundan dolayı dudak çatlaması hastalıklarının tedavisine geçmeden önce çatlamaya neden olan unsurların belirlenerek ortadan kaldırılmaya çalışılması gerekir. Bunun için öncelikle doktorunuza başvurarak dudak çatlamasının asıl nedenini tespit etmek gerekir.

Dudak Çatlaması Nasıl Tedavi Edilir?

Dudak çatlaması eğer kronikse mutlaka doktorunuza başvurarak çatlamanın asıl nedenini öğrenmelisiniz, başka bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek ve buna göre doktor kontrolünde tedavi uygulamak esastır. Fakat mevsimsel ve cilt yapısından kaynaklanan sorunlardan dolayı ise aşağıda sıraladığımız doğal/bitkisel tedavi metodları dahil diğer tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

SuDudak çatlamalarına en çok düzenli olarak su alımı yapılmaması neden olmaktadır. Bunun için sağlıklı oranlarda ve her gün su alımı yapılmalıdır. Su içme isteği olmasa bile su tüketmelisiniz. Susama durumu olduğunda zaten vücut aşırı şekilde susuz kaldığı için bu sinyali vermektedir. Bunun için düzenli olarak su alımı yapılmalıdır.

BalBal çok etkili doğal antibiyotikler arasında yer almaktadır. Hakiki balı parmaklarınızla dudaklarınıza uygulayın ve 15-20 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Çatlaklık geçene kadar bu uygulamaya devam edin. Bal; dudak dokularını güçlendirip, beslemenin yanında enfeksiyondan kaynaklanan dudak çatlaklarını gidermeye yardımcı olur.

MerhemMerhem dudak çatlağı tedavisinde yaygın olarak kullanılan ürünlerdendir. Yalnız merhem kullanımından önce dudaklardaki ölü derilerin temizlenmesi önemlidir. Bunun için öncelikli olarak dudak çatlağını iyileştirmeye çalışmadan önce çatlak dudaktaki derinin dökülmesinin ve yeni derinin çıkmasının sağlanması gerekir.

Dudaklardaki ölü deriyi kaldırmak için diş fırçaları kullanılabilir. Fırçayı bastırmadan dairesel hareketlerle çatlayan dudaklara uygulayın ve ölü derinin dökülmesini sağlayın. Daha sonra merhem sürün. Merhem özellikle kış aylarında sürülmelidir.

E vitamini veya gliserin bazlı dudak merhemleri yardımcı olabilir. Merhem alırken E vitamini ve gliserin içerip içermediğine dikkat edin.

Dudak Balsamı: Soğuk iklimlerin hakim olduğu Rusya özellikle sibirya bölgesinde dudak balsamları çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Hatta bizde pek alışık olmadığımız şekilde erkekler de kullanır. Kış aylarında soğuktan kaynaklanan dudak çatlamalarına karşı dudak balsamı etkilidir. Sabah dışarı çıkmadan önce ve gün içerisinde birkaç defa uygulamak mümkün. Dudak balsamları doğal hazırlandığında sadece dudak çatlağını geçirmekle kalmaz aynı zamanda dudak dokusunu besler, hücreleri onarır ve yeniler.

Ultra NemlendiricilerUltra nemlendiriciler için çatlak dudaklara yağ sürmek en etkili yöntemlerdendir. Yağlar kuru dudakları nemlendirirken kurumakta olan derinin atılmasını sağlarlar.

 • Hindistan Cevizi Yağı
 • Badem Yağı
 • Jojoba Yağı
 • Zeytinyağı
 • Kurşburnu Yağı, çatlayan dudaklara sürülebilecek ve kısa sürede etkili sonuçlar alınabilecek yağ türlerinin başında gelirler.

Kaçınılması Gereken Unsurlar

Yazının başında dudak çatlamasına birçok etkenin neden olduğunu söylemiştik. Dudak çatlaması tedavisinden verim almak veya sadece sıralayacağımız unsurlardan uzak durmak bile belki dudak çatlaması sorunlarını gidermede etkili olabilir. Dudak çatlaması sorununa neden olan unsurlardan uzak durmak bile bazen problemin çözülmesini sağlar.

 • Aşırı tuz tüketimi dudak çatlamasına neden olabilmektedir, bundan dolayı tuz tüketimini azaltmalısınız.
 • Dudak yalamak tam aksine dudak çatlaması problemini arttırır, dudak yalamasından kaçınmalısınız.
 • Sigara içmek dudak çatlamasına neden olur, sigaranın içerdiği kimyasal maddeler dudak yapısını bozar.
 • Burun tıkanıklığına izin vermeyin. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığından kaynaklanan nezle, grip gibi hastalıklar burun tıkanıklığına neden olur, bu durumda ağızdan nefes alınıp verildiği için dudaklar kurur. Bundan dolayı burunun sürekli açık olması sağlanmalıdır.
 • Güçlü soğuk rüzgar ve fırtınalardan dudakları koruyun, böylesi durumlarda dudaklarınızı atkıyla kapatın.
 • A, B, C, B2, E vitaminleri eksikliği de dudak kurumasına neden olabilir, bu vitaminleri içeren besinleri tüketmeyi ihmal etmeyin.

Sonuç

Dudak çatlağına birçok etken neden olabilir, bunun için dudak çatlağı problemiyle karşılatığınızda öncelikle başka bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için doktorunuza başvurmalısınız. Özellikle kronik dudak çatlakları başka hastalıkların habercisi olabilir. Ciddi kronik dudak çatlakları şu hastalıklardan kaynaklanabilir:

 • Diyabet
 • Kawasaki Hastalığı: Çok nadir olsa da bu hastalığın belirtileri arasındadır dudak çatlaması.
 • Sjögren Sendromu
 • Makrositoz: Kırmızı kan hücrelerinin aşırı miktarda artmasıyla oluşur.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar. HIV ve diğerleri.

Burada sıraladığımz ciddi hastalıklarında dudak çatlamasına yol açabileceğini göz önünde bulundurarak dudak çatlamasını asla ihmal etmeden doktorunuza başvurarak teşhis ve tedaviyi belirlemeli ve akabinde gerekirse bitkisel/doğal yöntemlerde tedaviye destek olmalısınız.

İlgili Aramalar

 • dudak çatlamasına ne iyi gelir bitkisel
 • dudak çatlamasına ne iyi gelir doğal
 • dudak çatlamasına ne iyi gelir evde
 • dudak çatlamasına ne iyi gelir uzmantv
 • dudak kuruluğuna iyi gelen krem
 • dudak çatlaması için ne yapılmalı
 • dudak çatlamasına evde çözüm
 • dudak çatlaması için ilaç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir