Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

Elma sirkesi, cilt için faydalı doğal maddelerden birisidir. Hemen hemen her yerde hazır olarak bulabileceğimiz bu doğal madde, biraz zahmetli de olsa evde de hazırlanabiliyor. Evde elma sirkesi yapacak kadar vakti olmayan ancak doğal yollar ile üretilen elma sirkelerinden satın alıp kullanmak isteyenler, doğal ya da organik olarak geçen elma sirkelerinden satın alıp kullanabilirler.

Özellikle saç ya da cilt bakımı için kullanılan sirkelerin doğal içerikli olmasına dikkat edilmesi gerekir. Doğal sirkenin cilde faydaları ve elma sirkesinin cilt bakımındaki önemi hakkında sizler için kısa bir araştırma yaptık. İşte o araştırma sonu elde ettiklerimiz ve elma sirkesinin cilde genel faydaları…

Elma sirkesi, içeriğindeki doğal maddelerinden dolayı pek çok sağlık sorunu ve kişisel bakım sorununun çözümünde kullanılabiliyor. Elma sirkesinin cilde genel faydalarını maddeler halinde aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Elma sirkesi cildin beyazlatılması için kullanılabilecek en doğal maddelerden birisidir. Doğal cilt beyazlatıcı olarak da nitelendirilen bu özel madde, cilt beyazlatmada etkili başka maddeler ile birlikte karıştırılıp kullanılabilir.
  • Özel karışım şeklinde cilt lekeleri için elma sirkesi kullanılabilir. Hamilelik sonrasında çıkan lekeler, güneş lekeleri, çiller ve yaşlanmaya bağlı lekeler için kullanılabilen elma sirkesi, cilt tonu rengini dengeler.
  • Cilt sarkmaları ve sonrasındaki kötü görünüm için elma sirkesinden faydalanılabilir. Bunun için özel formüllü elma sirkesi maskesi yapılabilir.
  • Günlük cilt temizliğinde doğal bir madde kullanmak isteyenler elma sirkesinden faydalanabilir. İki yemek kaşığı sirke ile iki yemek kaşığı suyu karıştırıp solüsyon hazırlayabilirsiniz. Bu solüsyonu cildinize sürüp yağ ve kirden arındırabilirsiniz. Temizlikten sonra solüsyonu saf su ile yıkayarak cildinizden arındırabilirsiniz.
  • Cİlt çatlaklarının tedavisinde düzenli olarak doğal elma sirkesi kullanılabilir. Soğuktan ya da çok sıcaktan kaynaklanan, doğum sonrasında ani kilo alma verme nedeni ile oluşan vücut çatlaklarının giderilmesi için etkilidir.
  • Elma sirkesinin cilde faydaları Suna Dumankaya tarafından da ele alınmıştır. Suna Dumankaya bu mucizevi maddenin sivilceler üzerindeki etkilerinden faydalanmayı tercih etmiştir. Cilt temizliği ve cilt yağı dengelemesinde de etkili olan elma sirkesi, hormonlardan kaynaklanan akneler, ergenlik sivilceleri gibi cilt problemlerine iyi gelmektedir.

Elma sirkesinin yüze faydaları için uygulayabileceğiniz pratik ve etkili bir maske tarifini sizinle paylaşmak istiyoruz. Bu maske tarifi ile cildinizdeki sivilcelerden kurtulabilir, cilt gözeneklerinin küçülmesini sağlayabilir, daha pürüzsüz ve daha beyaz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Pratik cilt bakımı için elma sirkesi maskesi malzemeleri;

  • 1-2 çay kaşığı elma sirkesi
  • Yarım limonun suyu
  • 2 adet yumurta, olarak sıralanabilir.

Elma sirkesi maskesi için yumurtaların sarıları ile aklarını tamamen ayırın. Yumurta aklarının üzerine yarım limonu sıkıp suyunu karıştırın. Karışan malzemelerin üzerine elma sirkesini de ekleyip yumurta akları köpürene kadar karıştırmaya devam edin. Maskeyi uygulamadan önce yüzünüzü ılık su ile güzelce yıkayın ve kurulayın. Hazırladığınız maske karışımını yüzünüze parmak uçlarınız ile masaj yaparak uygulayın. Dudak çevresi ve göz çevresine çok fazla yaklaştırmadan uyguladığınız maskenin 15 dakika kadra ciltte kurumasını bekleyin.

Kuruyan maskeyi parmaklarınız ile ovalayarak çıkarabilirsiniz. Cildi maskeden arındırdıktan sonra ılık su ile tam durulama sağlayabilirsiniz. Eğer gerekli ise maske uygulamasından sonra cilt tipinize uygun doğal bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Haftada 1 ya da 2 kere cildinizin ihtiyacına göre aralıklar ile uygulayabilirsiniz. Maske sonrasında cildinizde kızarıklık ya da kaşıntı olursa maskeyi uygulamayı bırakmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir