Folik Asit Fiyatı

Doğal gıdalarda bulunan haline folat adı verilen, B vitamini ailesinin üyelerinden olan folik asit ya da B9 vitamini, kan yapımı, hücre oluşumu ve yenilenmesi, DNA sentezi  gibi çok önemli biyolojik süreçlerde etkilidir. Bunun dışında damar sertliğini azaltarak kalp krizi riskinin de azalmasında, bunama ve felç gibi ciddi hastalıkların oluşmasını engellenmesinde de rol oynar.

Hamilelik Öncesi ve Hamilelikte Folik Asit Kullanımı

Hamilelik öncesi ve hamilelikte folik asit kullanımı dünya sağlık örgütü tarafından da hassasiyetle tavsiye edilmektedir. Folik asit, sağlıklı bir gebelik geçirilmesini desteklemekte ve bebeği ciddi kalıtsal hastalıklara karşı korumada etkili olmaktadır.

  • Kansızlık, ağız kenarında oluşan çatlaklar, unutkanlık ve depresyon durumu, baş ağrısı,kalp çarpıntısı gibi durumlar vücutta folik asit eksikliğinden kaynaklanabilir.
  • Folik asit bakımından zengin yiyecekleri yeteri ve gerekli oranda tüketmiyor, vücudunuzda sağlıklı bir şekilde folik asit emilimini engelleyen bir hastalık var ise, ayrıca normalden çok sık tuvalete çıkıyorsanız folik asit kaybediyor ve folik asit eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.
  • Yaptıracağınız kan tahlili ile kanınızdaki folat oranına baktırarak folik asit eksikliği durumunuzu öğrenebilirsiniz.
  • Hamile kalmayı planlayan kadınlar ve bebek bekleyen anne adaylarının folik asit gereksinimi de normal bir kişiden farklı olacaktır.
  • Folik asit eksikliği, yetişkinler için folik asit içeren yiyeceklerin yeterli miktarda tüketilmesi ile belli bir orandan dengelenebileceği için özellikle planlanan hamilelik öncesinde ve hamileliğin özellikle ilk 3 ayında folik asit ilaçları ile takviye edilerek folik asit desteği sağlanır.

Folik Asit İsimleri ve Fiyatları

Sağlıklı bir yaşam için günlük folik asit ihtiyacı 0.4 miligramdır. Özellikle anne olmayı isteyen kadınlar ve hamile kadınlar için folik asit daha da önem kazanmakta ve günde 0.4-0.8 miligram arasında folik asit alınması gerekliliği ifade edilmektedir.

Daha önceki hamileliklerinde sipina bifida gibi merkezi sinir sistemi anomalisi hikayesi olan kadınların ise folik asit ihtiyacı daha fazladır. Doktor kontrolü ile günde 5 miligram folik asit kullanılması önerilir.

Folik asit ilaçları içinde en çok bilinen ve en iyi folik asit ilacıdır diye doktorlar tarafından tavsiye olunan iki isim vardır. Bunlardan bir tanesi FOLBİOL, diğeri ise FOLİC PLUS tablettir.

FOLBİOL

Etkin maddesi folik asit miktarı 5 mg 5000 mikrogram’dır.Sıklıkla önerilen kullanım miktarı günde yarım tablettir. Önceki gebeliklerinde merkezi sinir sistemi anomalisi yaşamış anne adaylarına önerilen folik asit ilaçlarıarasında yer alır.

FOLİC PLUS

Etkin maddesi folik asit miktarı 0,174 mg 174 mikrogram’dır. Günlük alınması gereken 0.4 mg folik asit miktarı düşünüldüğünde, günde 3 kez yemeklerle birlikte alınması önerilen en iyi folik asit tavsiyelerindendir.

Yukarıda bilgisini ilettiğin folik asit ilaçları dışında FOLİ-DOCE, DECAVİT PRONATALE ve ELEVİT PRONATALE de folik asit desteği sağlayan ilaçlardandır.

Kullanımı bu kadar önemsenen bu vitaminle ilgili folik asit ne kadar sorusu akla gelebilir.

Yukarıda bilgisini verdiğimiz ilaçlar için folik asit fiyatı 2016 rakamları;

  • FOLBİOL : 7.21 TL
  • FOLİC PLUS: 9.18 TL
  • FOLİ-DOCE: 15.82 TL
  • DECAVİT PRONATALE: 13.97 TL
  • ELEVİT PRONATALE: 8,01 TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir