Folik Asit Kilo Yapar mı

Doğal besin maddelerinde bulunan haline folat, ilaçlarda ve işlenmiş besinlerde bulunan formuna folik asit adı verilen bu vitamin, B grubu vitaminlerinden olup suda çözünür.

Metobolizmanın normal ve sağlıklı bir şekilde çalışması için folik asit gereklidir. Özellikle anne olmayı planlayan kadınlar için özellikle hamile kalmadan önceki 3 ay ve hamile anne adayları için gebeliğin ilk 3 ayı folik asit alımı bebekte merkezi sinir sistemi anomalilerinin engellenmesi adına oldukça önemlidir.

Folik asit özellikle yeşil yapraklı sebzeler başta olmak üzere, kurubaklagiller, ayçekirdeği,domates suyu,yumurta,taze meyveler,buğday ekmeği gibi yiyeceklerle doğal yollarla alınabildiği gibi eksikliği durumunda,hamileliğe hazırlık ve hamilelik döneminde takviye olarak alınması gereklidir.

Doktorlar tarafından önerilen günlük folik asit kullanımı  400 mcg’dir.Hamilelik döneminde anne adayının durumuna göre miktar 5 mg’a kadar arttırılabilir.

Folik Asit Kullanımı Kilo Yapar Mı

İster normal bir birey isterse hamilelikte folik asit alımında akla folik asit iştah açarmı ya da kullanımı ile ilgili folik asit şişkinlik yaparmı sorularını getirebilir.

Folik asit kilo aldırmaz ve doz aşımı/yan etki gibi bir durum söz konusu olmadığı takdirde şişkinlik yapmaz. Folik asit bir vitamindir ve vücuda destek sağlayan diğer tüm vitamin takviyelerinde olduğu gibi iştah açabilir.

Bazı anne adaylarının hamilelik kiloları konusundaki hassasiyetlerinden dolayı hamilelikte folik asit kullanımının kilo aldırmasıyla ilgili endişeleri olabilir. Halk arasında yanlış bilinin folik asit kilo aldırır bilgisinin aksine, sağlıklı bir bebek gelişimi, vücutta protein sentezi, hücre bölünmesi ve yenilenmesi,DNA sentezi, bebeğin beyin ve omiriliğinde meydana gelebilecek anomalilerin önlenmesine kadar hayati noktalarda önemi vardır.

Bu nedenle folik asitin belirtilen ve önerilen doz ve doğrultuda kullanılması gerekmektedir.Anne adaylarının aklına takılan soruya net bir cevap vermek gerekirse hamilelikte folik asit alımı kilo alma noktasında etken değildir.

Bunlara ilave olarak folik asit idrarla vücutta atılır. Folik asit, koenzimler, DNS metabolizması ve aminoasit metabolizması gibi fonksiyonlara etkin olarak katıldığı için, kalori ve yağ yakılması noktasında da etkilidir. B12 ve C vitamini ile insülinin normal düzeyini devam ettirmesinde görev alır ki kandaki insülin düzeyini dengede tutmak, yağ yakımı için oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir