Folik Asit Ne İşe Yarar?

Folik asit özelikle hamilelik döneminde anne adaylarının ihtiyaç duyduğu bir vitamindir. Folik asit ne işe yarar diye baktığımızda genel olarak kan yapımı, yeni hücre oluşumu ve DNA sentezi gibi süreçlerde vücuda katkı sağlamaktadır. 

Folik Asit Nedir Ne İşe Yarar

Folik asit nedir ne işe yarar sorusunu daha detaylı incelemek gerekirse; folik asit B vitamini grubunda yer almaktadır ve B9 vitamini olarak bilinmektedir.

 • Özellikle hamilelik dönemindeki anne adaylarının ihtiyaç duyduğu bir vitamin olan folik asit bu dönemde anne adayının ihtiyaç duyduğu kan yapımı ve yeni hücrelerin oluşması gibi etkilerinin yanında, damar sertliğini azaltarak kalp  krizi riskini azaltır, felç ve bunama gibi bir çok hastalığın engellenmesi de folik asit faydaları arasındadır.
 • Hamilelik döneminde anne adayının sağlıklı bir gebelik geçirmesi için takviye olarak alınması tavsiye edilen folik asit bebeğin gelişiminde doğabilecek sorunları önlemede etkilidir. Vücutta yeteri kadar folik asit bulunmaması durumunda kansızlık, aşırı yorgunluk, unutkanlık, nefes darlığı, baş dönmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.
 • Bu belirtilerin yaşanması durumunda doktor tarafından yapılacak tahliller ile kandaki folik asit değerleri tespit edilir ve tedavi süreci başlatılır. Bu belirtiler ayrıca B12 vitaminin eksik olması halinde de ortaya çıkabilmektedir.
 • Hamilelik döneminde vücuttaki folik asit bebeğin omurgası ve beynine oluşabilecek hasarlara karşı koruyucu etkide bulunmaktadır. Özellikle bebeğin beyin gelişiminin yaşandığı 3. Ve 4. Haftalarda folik asit değerlerinin yerinde olması önemlidir. Bu nedenle bu  dönemlerde folik asit eksikliğinin yaşanmaması için anne adaylarına hamile kalmadan önce folik asit takviyesi yapılması önerilmektedir.

Hamilelik döneminde veya hamilelik öncesinde doktorunuz tarafından yapılan tahliller sonucunda folik asit takviyesi yapılması istenirse folik asit içeren gıdaların tüketilmesi gerekmektedir.

 • Avokado
 • Ay  çiçeği
 • Tahıllı ekmekler ve kahvaltılık gevrekler
 • Kuru fasulye
 • Brokoli
 • Yapraklı yeşillikler
 • Mercimek
 • Turunçgiller ve kuşkonmaz

içerisinde folik asit bulunan besinlerdir.

Folik asit, alkolün nedeni ile kalın bağırsaklarda oluşabilen kolon kanserini önleyebilmektedir. Ayrıca, B12 vitamini ile birlikte Alzheimer hastalığını önleyebilir, B6 vitamini ile birlikte ayak ve el damar hastalılarına karşı etkili olur. Folik asit B vitaminler ile birlikte görev yaptığı için günlük olarak 50 – 100 mg B6 ve günlük 100 mikrogram B12 vitamininin de alınması faydalıdır.

Doktorunuz tarafından yapılan tahliller de eğer folik asit takviyesi almanız gerektiğine karar verilirse dotorunuz size folik asit hapı önerebilir. 

Folik asit hapı ne işe yarar veya bir folik asit hapı olan solgar folik asit faydaları nelerdir diye baktığımızda, tıpkı gıdalar ile elde edilen folik asitle aynı faydaları sağladığı görülmektedir. Hamilelik öncesinde doktorunuz bu hapları kullanmanızı isteyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir