Goji Berry Çayı Nasıl Yapılır

Goji Berry, Çin’de yetişen bir tür meyvedir. Türkçe ismiyle kurt üzümü olarak bilinir. Tadı yaban mersinini andırır ve kırmızı renklidir. Sulu ve tatlı olduğu için diyet amaçlı çay olarak kullanılmaktadır. Bu sebeple ülkemizde, genel olarak goji berry çayı adıyla satılmaktadır. Goji Berry üzümünün kendisini ise aktarlarda bulabilirsiniz. Tabii ki ikisinin de hazırlanışı farklıdır.

Bir antioksidan içeceği türevi olduğu için en çok sorulan sorulardan birisi, Goji Berry çayı zayıflatır mı olacaktır. O zaman size goji berry çayı kullanımı hakkında biraz bilgi verelim. Goji Berry yağ yakmakla kalmaz, sizi gün boyu zinde ve dinç tutar. Antioksidan özelliği sayesinde detoks etkisi yaparak vücudunuzda ki toksinleri dışarı atar. Goji Berry çayı, karaciğere çok iyi gelmektedir, aynı zamanda HCG hormonu salgılanmasına yardımcı olarak hücre bozulmasını engeller. Bu da yaşlanma etkilerini geciktirecektir.

Goji Berry çayı da zayıflamaya yardımcı olan bir çay türüdür. Bir diyetle birlikte kullanmanız ve diyetinize sadık kalmaya mutlaka özen göstermeniz gerekmektedir.

Bazı durumlarda ise Goji Berry çayı kullanımı sakınca gösterebilir: Kalp hastalığınız varsa, kan seyreltici ilaçlar alıyorsanız, diyabet hastalığınız veya tansiyonunuz, hamilelik durumunuz varsa goji berry çayı kullanımı ile ilgili dikkatli olmanız, bir doktora danışmanız gerekmektedir.

Goji Berry Çayı Nasıl Hazırlanır

Ülkemize ithal olarak geldiği için, paketler halinde satılmaktadır. Kullanım kolaylığı açısından iki şekilde satılmaktadır. İlki aktarlarda açık olarak, ikincisi ise poşet çay şeklinde satılmaktadır.

Poşet çay olarak satın aldığınızda, içeceğiniz kadar sıcak suyun içine bir poşet çay adedi olarak sallandırıp, demlenmesini beklemeniz gerekmektedir.

Eğer aktardan aldıysanız, kurutulmuş halde kullanmanız tavsiye edilir. Bunun için bir ön hazırlık yapmak gerekir.

Goji Berry Çayı Nasıl Yapılır

Goji berry genellikle demlenerek içilen bir meyvedir.  Bu sebeple kaynatılması gerekmektedir. Eğer aktarlardan bir şekilde tane olarak bulabilirseniz, size goji berry çayı kullanımı hakkında hemen bir tarif verelim:

Malzemeler

1 tatlı kaşığı goji berry

1 su bardağı kaynar su

Goji Berry Çayı Yapılışı

1 su bardağı kaynar suya 1 tatlı kaşığı gojiberry katılıp 5 dakika bekletilir. Meyvelerin şişmesi beklendikten sonra suyunu içip tanelerini yiyeilirsiniz. Her sabah aç karnına yapılması önerilir ama zayıflamak için kullanacaklar her öğün aç karnına içmelidir. Zayıflamanın yanında birden çok faydası bulunan bitki kurt üzümü olarak bilinir. Aktarlarda kilosu 80 tl civarına satılır. 100 gr‘ı size uzun süre yetecektir.

Unutmadan yine belirtelim ki, Goji Berry çayı ülkemize ithal olarak gelmektedir. Bu sebeple Sağlık Bakanlığı izni ile satılmaktadır. Siz de alacağınız ürünlerin mutlaka ama mutlaka Sağlık Bakanlığı izni ile satılıyor olmasına dikkat edin. Piyasada çok sayıda sahte ürün vardır. Sertifikası olmayan satıcılara kesinlikle itibar etmeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir