Goji Berry Nasıl Kullanılır

Goji berry çayı veya Türkiye de bilinen diğer bir ismi ile kurt üzümü. Sağlık bakımından pek çok faydası olan bir meyvedir. Özellikle zayıflamak isteyen kişiler için gayet yararlı olan bir meyvedir. Tibet, Moğolistan ve Himalayalar da yetişen bir meyvedir. Türkiye ye Çin üzerinden gelmektedir ve genelde vakumlu paketler halinde satılır. Ancak son 5 yıldır Denizli ve çevresinde de bu meyvenin üretimi yapılıyor. Tadı yabanmersini ve kirazı andırır. Genel olarak kullanım şekli çay haline getirilip içilme şeklindedir.

Türkiye ve dünyada pek çok kişi goji berry çayını keyif amaçlı olarak da tüketmektedir.  Ancak Goji berry çayının yaygın bir kullanım şekli kilo vermek amaçlı kullanımdırGoji berry çayının veya kurutulmuş halinin kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken şey goji berry meyvesinin bayatlamamış olmasıdır. Goji berry kullanımı ile gayet basittir. Hiçbir ekstra işlem istemez.

Kurutulmuş Goji Berry Nasıl Kullanılır

Goji berry meyvesinin kurutulması ile elde edilen kuru goji berry, en faydalı kuruyemişlerdendir. Kurutulmuş goji berry meyvesini günde bir avuç yiyerek tüketebilirsiniz. Biraz az veya biraz fazlası zarar vermeyecektir. Tüketilen kurutulmuş goji berry meyvesinin etkili olabilmesi için her gün tüketilmelidir. Bunun için günlük yaklaşık olarak  50 gr. tüketmek yeterli olacaktır.

Goji Berry Çayı

Goji berry çayı veya goji berry tozu. Özellikle zayıflamak isteyen kişiler için gayet sağlıklı bir tüketim maddesidir. Sadece zayıflamak için değil pek çok hastalığın tedavisi için de kullanılabilen bir çaydır.Goji berry çayını hazırlamak için gerekli olan şeyler goji berry meyvesi veya çayı ve kaynar su. Bir su bardağı su iyice kaynadıktan sonra bir tatlı kaşığı goji berry suya ilave edilir ve beş dakika kadar beklenilir. Çayın hazır olup olmadığını meyvelerin şişmesi ile anlayabilirsiniz. Daha sonra elde edilen çay süzülerek tüketilir. Demleme işlemi için kullanılan goji berry meyveleri daha sonra tekrar tüketilebilir.

Sıcak havalarda goji berry çayı soda ile karıştırılarak içilebilir. Hazırlanan goji berry çayı dondurucu da 10 dakika bekletilirse ferahlatıcı bir etki oluşturur. Goji berry çayının bilinen bir yan etkisi bulunmamakla birlikte günlük en fazla 3 bardak tüketilmesi önerilir.

Goji Berry Faydaları

Her ne kadar yaygın kullanım şekli zayıflama amaçlı olsa da goji berry  sadece zayıflamaya yardımcı değildir. Zayıflamaya yardımcı besin olmasının yanında pek çok faydası da mevcuttur.

 • İçeriğinde bulunan vitaminler sayesinde kişiye enerji vererek vücudun direncini artırır.
 • Geçirilen ameliyatların ardından oluşan yorgunluk hissini giderir.
 • Kalp için iyi olan kolesterolü dengede tutarak zararlı bir hale gelmesini engeller.
 • Kan şekerini dengelemeye yardımcıdır.
 • İçerisinde barındırdığı 21 adet mineral sayesinde kişiyi dinç tutan bir meyvedir.
 • Portakaldan daha fazla C vitamini içeren goji berry C vitamininin yanı sıra B1, B2, B6 ve E vitaminlerini de bünyesinde bulundurur.
 • Yüksek antioksidan içeren meyvelerden birisidir bu özelliği sayesinde ödem atmaya yardımcı olur.
 • Sindirim sistemini düzenleyen goji berry çayı sayesinde kilo verme işlemi hızlanmaktadır ve kilo verme süreci daha kolay bir hale gelir.
 • Sindirimi kolaylaştırır ve bununla birlikte, gastrit rahatsızlığına da iyi gelir.
 • Gebeliğin ilk 3 ayında yaşanan sabah bulantılarını dindirme özelliğine sahiptir.
 • Ciltte iltihaplanma yaşayan kişiler ve özellikle sedef hastaları için doğal tedavi niteliğindedir.
 • Kanda bulunan trombosit seviyesini yükseltici özelliği sayesinde kan yapan bir meyve çayıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir