Göz Altı Torbaları Neden Olur Nasıl Geçer? Bitkisel Çözüm Yöntemleri

Göz alti torbaları bir çok etkene bağlı olarak farklı nedenlerle ortaya çıkan bir cilt problemidir. Göz altı şişlikleri görünüm itibariyle yüzde yorgun ifade, uykusuz ve ağlamaklı bir gorüntü oluşturan deformasyonlardır. Hafif göz altı torbaları geçici olabilir. Fakat belirgin göz altı torbaları kalıcıdır ve tedavi gerektirir.

Göz Altı Torbaları Neden Olur?

Göz altı torbalarının oluşma nedenleri ve sebepleri vardır. Bunlardan bazıları şöyledir.

Yaşlılık

İnsanlar yaşlandıkça göz altı derilrinde incelme ve sarkmalar oluşur. Göz altı derisi beden derisinin en ince ve hassas olduğu bölgedir. Yaş almaya başladıkça goz altı torbalanmaları artış gösterir. Bu torbalanmalar her insanda görulecek diye bir kaygınız da olmasın.

Göz altı torbalanmalarına yatkın bünyelerde yas ilerledikçe goz kabaklarıni destekleyen kaslarda deformasyon ve bozulmalar baslar. Deri yaslandıkça çözülme ve sarkmalar oluşur. Gözleri destekleyen yağ keseciklerinde fıtıklanmalar olusur ve öne doğrü itme kuvveti meydana gelir. Kisaca göz alti torbaları yaşa bağlı olarak böyle gerçekleşir.

Düzensiz Uyku

Düzensiz uyku ya da yeterince uyumamak göz altı torbalarına neden olur. Fakat bu tür torbalanmalar genelde geçicidir. Uyku düzeniniz normale döndüğünde  goz alti torbaları da yok olacaktır.

Bilgisayar Kullanımı

Genelde bilgisayar monitörüne uzun süre bakmak, geç saatlere kadar bilgisayar başında çalışmak belli süreler sonrasında göz altıtorbalarının oluşmasına neden olmaktadır. Nitekim geç vakitlere kadar çalışmak ve uykusuz kalmak bilhassa bilgisayar ekranına bakmak gözlerimizi oldukça yorar. Bu durum göz altı torbalarının oluşmasına neden olur.

Stres

Stres göz kaslarımızı etkileyen faktörlerden bir tanesidir. Bu nedenle stres yaşadığınızda göz keseciklerinde fıtıklaşma ve sonucunda göz altı torbaları oluşur.

Su Kaybı

Günlük ihtiyacımız olan su miktarı alınmadığında cildimiz bundan etkilenir. Özellikle göz altları derisinin ince olması bu bölgelerde deformasyonun daha hızlı olmasına neden olmaktadır. Günlük su ihtiyacı erkeklerde 13, kadınlarda 9 bardak olması normal kabul edilmektedir.

Genetik

Tüm çabalarınıza rağmen göz altı torbaları oluşuyorsa bu durumun genetik olma ihtimali yüksektir. Genetik göz altı torbaları yirmili yaşlarda bile ortaya çıkabilir. Aile bireylerinde göz altı torbaları olan birisinde bu sorunun yaşanma ihtimali yüksektir.

Alerjik

Alerjik durumlar göz altı torbalarına neden olabilir. Alerjik göz şişkinlikleri kaşıntı ve kızarıklık olarak kendini gösterir. Besin alerjisi göz altı morlukları sebepleri arasında gösterilebilir.

Gözleri Çok Ovmak

Bazı kişilerin istemsiz olarak yaptıkları göz ovuşturma işlemi morluk ve torbalanmalara neden olabilir. Bahsettiğimiz gibi göz altı derisi narin ve hassastır. Her türlü müdahaleye çok çabuk tepki verir. Gözlerinizi ovuşturduğunuzda şişlik ve morluklar oluşuyorsa bu nu yapmamaya özen gösterin.

Regl Dönemi

Özellikle kadınların regl dönemlerinde hormonal değişimler ve vücudun su tutması gibi durumlar göz altı torbalarının belirginleşmesine neden olabilir. Fakat bu durum geçici bir süreçtir. Regl dönemi bittiğinde göz altları eski görünümünü kazanır.

Gebelik

Göz altı morlukları gebelik döneminde hormonların değişiklik göstermesiyle ortaya çıkabilir. Gebelik sonrası göz altlarında morluk ve torbalanmalar zamanla yok olacaktır.

Sigara ve Alkol

Sigara ve alkolün vücuda zararları bilindiği gibi çok fazladır. Bunlardan bir tanesi de gözlere verdiği zarardır. Sigara dumanı gözleri kurutur ve tahrişe neden olur. Göz kuruluğuna bağlı olarak kişiler gözlerini ovalama ihtiyacı hisseder. Kuşkusuz bu durum göz altı torbalarına davetiye çıkarır. Alkol ise vücudu susuz bıraktığı için göz altı torbalarına neden ol

Ödem

Öncelikle ödem yapan yiyecekleri tüketmemeye özen göstermek gerekir. Çekirdek, hazır sos benzeri yüklü miktarda sodyum içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gerekir. Bu yiyecekler vücutta tuz oranı artırarak ödem oluşmasına neden olur. Ödem sadece tuz tüketimiyle değil yorgunluk, hastalık, iltihaplanma durumu gibi sorunların neticesinde ortaya çıkabilir.

Diğer Nedenler

  • Güneş ışınları
  • Çok ağlamak
  • Turşu
  • Cips tüketmek
  • Hazır gıda tüketmek (salam, sosis)
  • Böbrek rahatsızlıkları
  • Tiroid sorunları
  • Enfeksiyonlar
  • Sinüzit, soğuk algınlığı

Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Göz altı torbaları tedavisi oluşan torbaların hangi durumda olduğu ile alakalıdır. Göz altı torbaları neden olur önce onu tesbip etmek gerekir.

Düzensiz Yaşam

Göz altı torbaları nedenleri eğer ki yaşam ve beslenme yanlışlıklarıyla meydana geliyorsa gerekli önlemler ve yanlışlıkların giderilmesi sorunun çözülmesini sağlayacaktır. Bu şekilde göz altı torbalarına çözüm sağlanmış olacaktır.

Genetik Faktörler

Genetik göz altı torbaları ya da yaşlılığa ve bünyesel olarak gelişiyorsa bu durum doğal ve bitkisel yöntemlerle gidermek mümkün değildir. Böyle durumlarda plastik cerrahi operasyonlar gerekmektedir.

Göz Altı Kremleri

Göz altı torbası kremleri kullanabilirsiniz. Yine ileri seviye göz altı torbalarını gidermek için kremler yeterli olmayacaktır. 

Göz Altı Torbası Ameliyatı

Göz altı torbaları için krem ve bitkisel tedavi yöntemleri sonuç vermediği durumlarda ameliyat söz konusu olabilir. Eğer doktorunuz göz altı ameliyatı için en iyi çözümün bu olduğuna karar verdiyse hekiminize uymanızda fayda var.

Göz Altı Torbaları Bitkisel Çözüm

Başlangıç aşamasındaki hafif göz altı morlukları için bitkisel yöntemler faydalı olabilir. Genetik olmayan göz altı torbaları için doğal çözüm yollarıyla kurtulmak mümkün olabilir. aşağıda verdiğimiz bitkisel yöntemleri deneyebilir siniz.

Göz Altı Torbalarına Bitkisel Çözüm

İnsanlar göz altı torbaları oluştuğunda hemen çözüm arayışına girer. Özellikle kadınlar bu konuda daha hassastır. Göz altı torbalarına kesin çözüm doğal ve bitkisel yöntemlerle mümkün olmasa da etkisini hafifletmektedir. Hafif göz altı torbaları bitkisel yöntemlerle ilerlemesi engellenebilir. Fakat ileri seviye göz altı torbaları için kesin çözüm plastik cerrahi ya da ameliyattır.

Göz maskeleri

Buz içeren göz maskeleri göz altı dokusunu sıkıştırdığı için rahatlama sağlayacak ve göz altı torbalarına iyi gelecektir. Maskelerin uygulama süresi 10-15 dakikadır.

Patates ve Salatalık

Soğuk patates veya salatalık dilimleri de göz altı dokusunu sıkılaştırır. Özellikle patates göz kanlanmasına da iyi gelmektedir. Göz damarlarının genişlemesini önler.

Çay ve Papatya

Göz altı torbalarına kesin çözüm arayanlar için soğuk siyah çay ve soğuk papatya çayı iyi bir doğal yöntemdir. 

Soğuk siyah çay ve soğuk papatya çayı göz altı torbalarının meydana gelmesini önler ve oluşmuş olan gözaltı torbalarının giderilmesine destek olur.

Soda

Buz dolabınıza küçük küpler içerisine yerleştirdiğiniz sodaları koyarak donmasını bekleyin. Donmuş soda küplerini göz altlarınıza koymak göz altı torbalarına iyi gelecektir.

C Vitamini

C vitamini alımı kolajen yapımını destekler. Vücutta kolajen dengesinin iyi olması ödem oluşması gibi durumları engeller. Neticesinde göz altı torbalarının oluşmasını engellenmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir