Hamilelik Kaç Hafta Sürer?

Hamilelik kaç hafta sürer, normal şartlarda bir bebek 38 ila 41. haftada dünyaya geliyor. Eğer hamilelik sürecinde birtakım riskler yoksa bebeğin normal yolla dünyaya gelmesi en sağlıklı ve ideal seçenektir. Eğer herhangi bir sebeple bebek sezaryenle dünyaya getirilecekse doğumu bebeğin gelişi değil hekim belirliyor.

Bebeğin eğer mümkünse anne karnında en az 39. haftaya kadar tutulması gerekiyor. Zira bebeklerde akciğerler tam manasıyla 39. haftada gelişiyor. Bebeğin akciğer gelişimi tespit edildikten sonra doğum gerçekleştirilebiliyor.

Eğer gebelik riskli bir dönemece girmişse ve bebeğin akciğer gelişimi de tamamlanmışsa hekim kararıyla bebek doğurtulabiliyor.

Normal Hamilelik Kaç Hafta Sürer?

Normal hamilelik kaç hafta sürer sorusu oldukça sık soruluyor. Hamilelik kaç hafta kısmı da biraz kafa karıştırıyor. Hamilelik haftasını hesaplamak için son görülen adetin ilk gününden başlayarak hesaplama yapılır. Son adet baz alınarak yapılan hesaplamaya göre hamilelik ortalama 40 hafta ya da diğer bir deyişle 280 gün sürüyor. Bu da 9 ay 10 gün demek. Fakat bütün gebeliklerin hep 40. haftada doğumla sonuçlandığı söylenemez. Bazı gebelikler 41 hatta 42. haftayı bulabilir.

Bu durum günü geçmek, gün aşımı yahut geç doğum olarak adlandırılır. Bazı hamileliklerde de doğum 40 haftadan evvel başlayabilmektedir. Normal doğumların büyük kısmı 37 ila 40. hafta arasında gerçekleşir. Yani bu aralıkta da gerçekleşmesi normaldir, illa ki 40 haftayı bulması beklenmez. Doğum eğer 37 haftadan önce gerçekleşirse buna erken doğum yani “preterm” adı verilir. Bu da hamilelik en fazla kaç hafta sürer sorusunun yanıtıdır. 

Gebelik eğer planlı sezaryeni gerektiriyorsa da çoğunlukla 39. hafta civarında hekim tarafından planlı sezaryen yapılır. Ama eğer kanama gibi ciddi durumlar söz konusuysa, gebelik 39. haftayı tamamlamamış olsa da acil olarak sezaryen yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir