Hamilelikte Folik Asit

Hamilelik döneminde vücudun gereksinim duyduğu mineral, vitamin ve elementler daha da önem kazanır. Çünkü büyüyüp gelişmekte olan bir bebeğin ihtiyacı olan minerallerin anne adayı tarafında düzenli ve yeterli miktarlarda alınması şarttır. Hamilelik sürecinde ve hatta hamilelik başlamadan önce alınması elzem olan vitaminlerden en önemlisi folik asittir. Folik asit B vitamini ailesinin suda eriyen bir üyesidir ve folat, folasin, vitamin B9 veya vitamin M olarak bilinir.

Hamilelikte Folik Asit Kullanımı

Anne karnında gelişen bebeğin sinir ve hücre gelişimi için çok önemli olan bu vitamin, vücutta protein sentezi, hücre çoğalması ve kemik iliğinin vazifesini tam anlamıyla yerine getirmesi gibi fonksiyonlara sahiptir. Vücutta depolanmayan folik asit her gün düzenli olarak alınmalıdır. 

B grubundan olan ve suda çözünebilen bir vitamin olan folik asit, son derece değerli bir vitamindir. Bu vitaminin doğal besin maddelerinde olan şekline folat, işlenmiş gıdalarda ve ilaçlarda olan haline folik asit denilir.

Hamilelikte Folik Asitin Önemi

Hamilelikte folik asitin önemi büyüktür. Sağlıklı bir hamilelik için anne adayı hamilelik başlamadan 3 ay öncesinden başlayarak her gün 0,4 mg folik asit almalıdır ki  rahimde gelişen bebek, beyin ve omurga ile ilgili doğumsal kusurlar olan nöral tüp kusurlara karşı korunabilsin.

Hamilelikte Folik Asit Neden Kullanılır

Alyuvarların oluşumundaki temel madde olan folat, enerji üretiminde önemli bir yere sahiptir. Sağlıklı cenin gelişimi folik asite bağlı olduğu için hamilelik öncesinde ve hamilelikte folik asit almak önemlidir. Büyüyen ceninin bu vitaminden yeteri kadar faydalanabilmesi için folik asit alımına hamilelikten önce başlamak şarttır. Folik asit eksikliği noral tüp defekti (bebeğin sırtında açıklık) başta olmak üzere pek çok soruna yol açacaktır.

Gebelik başlamadan evvel ve başladıktan sonra kullanılmaya başlanılan folik asit bebekte oluşacak gelişim bozukluklarını önceden önleyecektir.Hamilelik öncesi en az 1 yıl süreyle folik asit kullanmak erken doğum oranlarının %50 ila %70 oranlarında azalmasını sağlar. Demir eksikliğinden sonra en sık görülen anemi çeşidi olan Megaloblastik anemi hamilelik döneminde daha belirgin hale geldiyse, sebebi büyük oranda folik asit eksikliğidir.

Hamilelikte Folik ASit Kullanımı

En çok rastlanılan doğumsal anomalilerden bir olan sinir tüpü anomalileri, yeterli düzeyde folik asit kullanmayan kadınların bebeklerinde daha sık görülmektedir. Sinir tüpü anomalisi gebeliğin ilk üç haftasında oluşmaya başlar ve birkaç hafta içinde oluşumunu tamamlar. Bu sebeple folik asit kullanımına hamile kalmadan en az 1 ay önceden başlamak ve hamileliğin ilk üç ayında muhakkak kullanmak gerekir. Hekimler folik asit kullanımıyla, sinir tüpü anomalisi sıklığının en az %70 oranında azalacağını belirtiyor.

Hamilelikte folik asit kullanılmazsa ne olur

Folik asit kullanılmadığında, bebekte sinir sistemi anormallikleri ve kemik iliğinin gelişmemesi gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Hamile olduklarını bilmeyen anne adayları hamile kaldıkları sırada folik asit eksikliği yaşayacak olurlarsa bebeklerde sinir sistemi anormallikleri ve kemik iliği gelişmemesi gibi pek çok farklı soruna neden olabilmektedir.

Hamilelikte Folik Asitin Faydaları

Hamilelikte folik asit kullanımı hamilelik döneminde nöral tüp efekti adı verilen beyin ve omurganın kapanması hususundaki anomalilerin önlenmesini sağlar.

Folik Asit Faydaları
  • Hakikaten de yapılan araştırmalar sonucunda hamileliğin ilk 12 haftası ve hamilelikten önceki 1 ay boyunca 0,4 mg folik asit alan anne adaylarının bebeklerinde nöral tüp defektlerin azaldığı görülmüştür.
  • Planlı gebeliklerde bebekte merkezi sistem anomalilerinin olmaması için günde 0,4 mg folik asit alınması gerekmektedir. 
  • Folik asit faydaları bebek için hayati önem taşır.
  • Folik asit bebekte kemik iliğinin gelişmesi, hücre çoğalması, protein sentezi sağlanması gibi işlevleri yerine getirir. 
  • Hamilelikte folik asit kullanımı hücre bölünmesinin daha hızlı gerçekleşmesi, fetal anlamda büyüme ve gelişmeyi de sağlar. 
  • Hamilelikte folik asit kullanımı bilhassa RNA ve DNA üretimi hususunda son derece etkilidir.
  • Esmer pirinç, narenciye, yeşil yapraklı sebzeler, mandalina, portakal gibi gıdalar yüksek miktarda folik asit içerir.

Ancak hamilelik döneminde bu besinlerin tüketimi yetersiz kalacağından folik asidin vitamin takviyesi şeklinde de alınmasında fayda vardır.

Hamilelikte folik asit ihtiyacı bazı anne adaylarında daha belirgindir.

Daha önceki gebeliklerde doğumsal anomali oluştuysa,

  • Anne epilepsi hastasıysa,
  • Anne şeker hastasıysa,

Annenin bağırsaklarında vitamin emilim bozukluğu varsa folik asit ihtiyacı daha da artar. Bu türden rahatsızlığı olan kişilerin günde 4 mg folik asit kullanması gerekir.

Hamilelikte Folik Asit Ne Zamana Kadar Kullanılmalı

Folik asit kullanımı hamileliğin 3. ayı yani 12. haftasına kadar devam etmelidir. Folik asit eksikliği ve buna bağlı olumsuzlukları yaşamamak adına, her gün unutmadan düzenli olarak folik asit alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir