Hamilelikte (Gebelikte) Kalsiyum

Hamilelikte (Gebelikte) Kalsiyum

Anne adayının bebeğini beklerken dikkat etmesi gereken önemli konulardan biri de hamilelikte (gebelikte) kalsiyumalımı ve eksikliği konusudur.

Çok sık duyduğumuz bir element olan kalsiyum nedir, varlığı ve yokluğu nelere sebep olur hiç düşündünüz mü? Kalsiyum, insan bedeninde diş ve kemik oluşumunu sağlayan ve bu yapıları güçlü tutan son derece gerekli bir elementtir. Vücuttaki kalsiyumun %99’u kemikler ve dişlerde; %1’i ise kanda ve yumuşak dokularda bulunur. Bu da kanın pıhtılaşmasını sağlar, kalp atımını düzenler, sinir sistemini onarır ve eklemleri yapılandırır. Görüldüğü gibi kalsiyum vücutta çok önemli işlemleri yürütmektedir ve eksikliği büyük sorunlara sebep olur. Kalsiyum süt ve süt ürünleri ile yeşil sebzelerden yeterince karşılanabilmektedir.

Gebelikte kalsiyum özellikle son 3 ayda fetus tarafından anneden ortalama 25-30 gram civarında alınır. Bu miktarın büyük kısmı kıkırdak ve kemik oluşumu için kullanılır. Geri kalan miktar da sinirler arasında sinyal gönderilmesine, kan damarlarının daralıp genişlemesine, iç salgı bezlerinin hormon salınımı yapmasına ve kasların kasılmasına yardım eder.

Anne adayının bedeni hamilelik boyunca kalsiyumu alır ve kullanırken, hamilelik öncesine göre daha da etkin hale gelir ve bebeği için kalsiyum fazlası üretir. Hamile anne adayının gündelik beslenmesine fazladan kalsiyum eklemesi bebek için çok az bir ilave yapar. Günlük kalsiyum ihtiyacı neyse, anne adayının onu alması yeterlidir. Günlük alınması gereken kalsiyum miktarının altında kalsiyum alınırsa, vücut, bebeğin ihtiyaç duyduğu kalsiyumu anne adayının diş ve kemiklerinden çekecektir. Bu da sağlığı olumsuz yönde etkiler. Anne adayının günde 1000 miligram kalsiyum alması sağlık açısından önemlidir. Araştırmalara göre kalsiyum, gebe kadınlarda preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) riskini büyük ölçüde azaltır.

Preeklampsi; yüksek kan basıncı, ödem ve ürede protein özellikleriyle karakterize bir rahatsızlıktır. Anne adayı günde üç porsiyon süt ve yoğurt, peynir gibi süt ürünü tüketiyorsa, ilave kalsiyum desteğine gerek kalmaz. Ama bu miktarı tüketmiyorsa, fazladan kalsiyum desteği gerekecektir. Çok genç yaşta anne adayı olmuş kadınların kalsiyum ihtiyaçları biraz daha fazladır. Bu anne adaylarının gebelikte kalsiyum ihtiyacı günlük 1300 miligrama yükselir. Bu miktar alınmadığında hamilelikte kalsiyum eksikliği gelişir ve anne adayı kendi gelişim ve sağlığını da riske atmış olur. Hamileliğin ilk üç ayında kalsiyum ihtiyacı en üst seviyede olur.  Ancak anne adaylarının sadece ilk üç ayda değil, kalan altı ay boyunca da kalsiyum miktarını azaltmadan aynı oranda almaları gerekir.

Herhangi bir sebebe bağlı olarak kalsiyumu gıdalardan alamayan anne adaylarının, hekimi uygun görür ve önerirse, hamilelikte kalsiyum ilacıalması gerekir. Çoğunlukla suda eriyecek şekilde formüle edilmiş kalsiyum hapları alınabilir. Hamilelikte kalsiyum ilacı, besinlerle alınamayan kalsiyumun yerine geçecektir.

Hamilelikte Kalsiyum Eksikliği Belirtileri

Kısa vadeli kalsiyum eksikliği bariz belirtiler vermez. Vücut, kalsiyum eksikliğini bir süreliğine kemiklerden aldığı kalsiyumla tamamlayacağından, kalsiyum ölçümü yapılmadan vücutta kalsiyum eksikliği olduğu belirlenemez. Ne zaman ki bu eksiklik devam eder, kemiklerden çekilen kalsiyum kemiklerin zayıflamasına sebep olur ve kemik yoğunluğu azalmaya başlar. Kemiklerin kolayca kırılması ve çatlaması, kalsiyum eksikliğini düşündürmeye başlar.

Her ne kadar kalsiyum eksikliği belirtileri kişiden kişiye değişse de en sık rastlanılan belirtiler; kas kasılmaları ve kas krampları, kalp atışlarında düzensizlik, çarpıntı, kalpte ritm bozukluğu ve düzensiz çalışma, yüksek tansiyon, dişlerde ani ve hızlı çürümeler, diş eti hastalıkları, uyku sorunları-uykusuzluk, tetani, hafızada zayıflama, halüsinasyon; el, yak ve yüzde karıncalanma hissi, depresif ruh hali, çabuk kırılan tırnaklar ve ciltte kuruluk olarak sıralanabilir. Gebelikte kalsiyumeksikliği, anne adayının dişlerinin kolayca ve hızlı çürümesine sebep olur.

Hamilelikte kalsiyum eksikliği yaşamamak adına yeterli miktarda kalsiyum alımı yapmak gerekir.

Kalsiyum Hangi Besinlerde Bulunur

Pek çok insanın aklına kalsiyum dendiğinde ilk etapta süt ve süt ürünleri gelir. Oysa kalsiyum sadece sütte değil, bazı sebzelerde ve hatta baharatlarda da bol miktarda bulunur.

Peki o halde kalsiyum nelerde var? Sözgelimi 1 adet kereviz sapı tükettiğinizde günlük kalsiyum ihtiyacınızın %3’ünü, 1 çorba kaşığı kurutulmuş biberiye ile günlük kalsiyum ihtiyacının %4’ünü, 1 çorba kaşığı kekik ile günlük ihtiyacın %8’ini, 100 gram taze dereotu ile de %21’ini karşılamış olursunuz.

Bu baharat ve sebzelerle hazırlayacağınız yemekler sayesinde kalsiyum ihtiyacınızın önemli kısmını almış olacaksınız.

100 gram beyaz peynir günlük kalsiyum ihtiyacının neredeyse yarısını verir. Beyaz peynir dışında parmesan, mozarella, kaşar, çedar gibi peynirler de kalsiyum açısından zengin peynirlerdir.

Bunların dışında susam, tofu, keten tohumu, badem, şalgam, karahindiba, bakliyatlar, patates, domates, havuç, kayısı, muz, elma, üzüm, dondurma, yumurta, tavuk eti, balık çeşitleri ve deniz mahsulleri, pirinç, makarna, yeşil yapraklı sebzeler (özellikle pişmiş ıspanak, çiğ brokoli, pazı, bamya, fasulye, börülce, roka, marul, asma yaprağı, yakıotu yaprakları), tam buğday ekmeği, gözleme, toz acı biber ile süt ve süt ürünleri kalsiyum içeren besinler olarak sıralanabilir. Süt ve yoğurdun az yağlı olan çeşitleri, tam yağlı olanlarına göre daha fazla kalsiyum içerir. Gebelikte kalsiyum ihtiyacını tam anlamıyla karşılamak için bu besinleri düzenli, dengeli ve yeterli oranlarda tüketmek gerekir.

Kalsiyumun Faydaları

Güçlü kemikler ve sağlam dişler için kalsiyum şarttır. Bu mineral sayesinde vücut dinlenir ve sıhhat bulur. Araştırmalara göre yatmadan evvel alınacak kalsiyum açısından zengin gıdalar uykuya dalmayı ve iyi bir uyku çekmeyi kolaylaştırmaktadır. Yatmadan evvel alınacak kalsiyum hem mineral eksikliğini giderir, hem de kemik erimesine sebep olan kemik kaybını engeller.

Kalsiyum, kan dolaşımını düzenler ve sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Kilo verme ve mevcut kiloyu koruma konusunda kalsiyum çok etkili bir elementtir.

Diş ve diş eti sağlığı için elzem bir elementtir.

Kas sağlığını korumaya yardımcı olur.

Sinir sisteminin sağlıklı işlemesine yarımcı olur. Gereksiz ve şiddetli asabiyetlerin altında kalsiyum eksikliği yatıyor olabilir. Bu sinirlilik hali, depresyona kadar gidebilir.

Başta kolon olmak üzere çeşitli kanser türlerinden korur.

Kalsiyum, böbrek taşlarının oluşmasını engeller. Ancak fazla miktarda alındığında da böbrek taşı oluşumunu kolaylaştırır. Günlük gerekli dozu aşmamak gerekir.

Hücre sağlığından kan basıncına kadar pek çok konuda vücuda faydası olan kalsiyum, gebelikte kalsiyum alımı çok mühimdir ve ihmal edilmemelidir diyen uzman hekimleri haklı çıkarıyor.

Gebelikte kalsiyum, anne karnındaki bebeğin gelişimi ve anne adayının kemik ve diş yoğunluğunun azalmaması için büyük önem teşkil eder.

Hamilelikte Ne Kadar Kalsiyum Alınmalı

Gebelikte kalsiyum ne kadar alınmalıdır sorusu önemlidir. Gebelik dönemindeki bir kadın günde 1000 miligram kalsiyum alması gerekir. Eğer anne adayı 18 yaşından küçükse günlük kalsiyum gereksinimi 1300 mg’a çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir