İsveç Diyeti Zararları

İsveç diyeti zararları konusu da, bu diyeti yapmak isteyen kişilerin merak ettiği ve araştırdığı konulardan bir tanesi.

Bu kadar kısa sürede bu kadar hızlı zayıflatabilen bir diyetin zararlı olup olmadığı doğal olarak zihni kurcalıyor. Kısa süre zarfında kilo verdiren diyetlerin yağ yerine kas kütlesinden kilo kaybı yaşattığı, halsiz bıraktığı ve metabolizmayı bozduğu gerçeği düşünüldüğünde, İsveç diyeti zararlı mı sorusu da ister istemez akla düşüyor.

Peki İsveç diyeti gerçekten zararlı mı üzerinde durmakta fayda var.

İsveç Diyeti Zararları Nelerdir

Bu diyeti yapmaya niyetlenenlerin İsveç diyeti zararları nelerdir sorusunun yanıtlarını da merak etmesi doğaldır. İsveç diyetinin faydaları kadar zararları olduğunu da söylemek olası; zira 2 hafta gibi bir sürede 7 ila 20 kilo civarı kilo kaybı yaşatan İsveç diyeti bu kadar hızlı kilo kaybı yaşattığında metabolizmada bazı problemler oluşması söz konusu olabilmektedir. Elbette bu bünyeye göre de değişen bir durumdur ve herkeste sarsıcı etkiler meydana getireceği söylenemez. Ama kısa sürede ciddi kilo kayıpları yaşatan diyetlerin solunum, kalp ve tansiyon gibi sağlık problemlerine yol açtığı da gözlenmektedir.

İsveç diyeti, hekimlerin, acilen kilo vermesi gereken hastalarına önerdikleri bir diyettir aslında. İlerlemiş yaştakilerin, ergenlik çağındaki gençlerin, hamile ve emzikli kadınların, düşük şeker ve düşük tansiyonu olan kişilerin, kalp problemi olan kişilerin uzak durması gereken bir diyet olan İsveç diyetinin halsizlik, yorgunluk, enerji düşüklüğü, konsantrasyon eksikliği, gözlerde kararma gibi dezavantajları da muhakkak vardır.

İsveç Diyetinde Dikkat Edilecekler

Kısa sürede çok kilo kaybı yaşatan İsveç diyeti kas eritir mi ve bir de İsveç diyeti yağ yakar mı sorusu da İsveç diyetine başlama aşamasında olanların aklını kurcalamasın da ne yapsın? Hızlı kilo kaybı yaşatan ve günde 1000 kalorinin altında enerji sağlayan diyetlerin, özellikle uzun süre yapılması, kas kaybına yol açtığı uzmanlar tarafından sürekli hatırlatılıyor. Alınan kalori düştüğünde, vücut kendini ayakta tutabilmek için yağ stoklarına ve kaslara saldırıyor. Bu tür diyetler 2 haftadan fazla yapıldığında, hele de aşırı kilosu olmayan kişiler tarafından yapıldığında kas kaybı yaşatabiliyor.

Bu sebeple çok dikkatli olmak ve diyeti fazla uzatmamak gerekiyor. Yağ yakma gerçeğine gelince, İsveç diyetinin yağ yaktığı ve enerji açığını yağ stoklarından harcadığı kesin. Diyet dozunda bırakılırsa ve vücudun verdiği sinyaller dikkate alınırsa kilo verdireceği de bir gerçek. Ama sağlık her şeyden önemli ve bu tür ağır diyetler öncesi mutlaka kalple ilgili tetkikleri yaptırmak, tahlil sonuçlarına göre hareket etmek ve bir uzmana danışmak gerekiyor.

Diyet içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir