Kadınlarda Yumurtlama (Ovulasyon) Dönemi

Kadınlarda yumurtlama hamilelik için çok önemlidir. Hamile kalmak ve bebek sahibi olmak için çabalayan bayanlar bu özel günlerine dikkat ederek kısa sürede hamile kalabilirler. Normal şartlarda düzenli ve aktif cinsel hayatı olan çiftlerin en az 1 sene içinde hamilelik durumu olur. Ancak bazı özel durumlarda bu mümkün olmayabilir. Kısırlık şüphesi olan bu durumlarda çiftlerin mutlaka özel olarak bir doktora gitmesi ve tedavi görmesi gerekir.

Kadınlarda yumurtlama dönemi gebelik için en ideal zamandır. Eğer uzun süredir düzenli ve aktif bir cinsel hayatınız varsa buna rağmen gebelik durumu yoksa bir de yumurtlama dönemine göre cinsellik yaşamayı deneyin. Bunun için ilk olarak kadınlarda yumurtlama dönemi nedir, sorusuna cevap vermek istiyoruz.

Kadınlarda yumurtlama dönemi, kadın üreme hücresi yumurtanın oluşma evresidir. Bu evrede kadınlarda bazı özel değişiklikler meydana gelebilir. 1-2 gün süren bu değişimler yumurtanın oluşmasından sonra yok olur. Oluşan yumurta bu süre içinde bir erkek üreme hücresi ile birleştiğinde hamilelik ortaya çıkar. Erkek ile kadın üreme hücresinin birleşmesi ile meydana gelen döllenmenin zaman içinde ilerlemesi ile bebek oluşumu ve gelişimi yaşanır.

Yumurtlama Dönemi Belirtileri

Kadınlarda yumurtlama dönemi gebelik için çok önemlidir. Bu dönemin tahmini de olsa en doğru şekilde belirlenmesi ve bu dönemde cinsel ilişkiye girilmesi gebelik ihtimalini arttırır. Yumurtlama günü ya da tarihinin belirlenmesi için eczanelerde özel testler satılmaktadır.

Evde çok basit şekilde uygulanan bu testler günlük olarak uygulanıp sonuç verir. Bazı durumlarda günde iki kere uygulanan yumurtlama günü testlerinin sürekli uygulanması hem maddi hem de manevi açıdan olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bunun önüne geçmek için yumurtlama günü belirtileri hakkında bilgi sahibi olup bu günlerde testi uygulamak gereklidir.

Kadınlarda yumurtlama dönemi belirtileri aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

 • Karında normalin dışında şişkinlik hissi
 • Ovulasyondan bir kaç önce başlayan cinsel istekte artış
 • Karın bölgesinde sancı ve kramplar
 • Göğüslerde dolgunluk, gerginlik, hassasiyet ve şişlik
 • Vücut ısısında yarım derece kadar ısı artışı. Genelde kadınlar bunu fark etmez ancak etkileri vücut tarafından algılanır.
 • Vajinal akıntının daha fazla olması, daha akışkan ve günlük olarak daha fazla gelmesi.
 • Sadece sağ ya da sadece sol kasık bölgesinde yumurtlamanın olduğu gün hissedilen kasık ağrısı yumurtlama dönemi belirtilerindendir. Yumurtanın olduğu gün daha fazla artan bu ağrı, genelde bir gün sürüp yok olur.
 • Bu dönemde bazı kadınlarda kokulara ve tatlara karşı aşırı hassasiyet söz konusu olabilir.

Yumurtlama Günü Hesaplama

Yukarıdaki bu belirtiler büyük ihtimalle yumurtlamanın yakın tarihte olacağına dair belirtilerdir. Bu belirtilerden yola çıkarak bir kaç gün içinde yumurtlamanın gerçekleşeğini varsayıp cinsel ilişkiye girilebilir. Daha emin bir yol olarak ise yumurtlama günü hesaplama takvimi yöntemi kullanılabilir. Bu yöntem, düzenli adet gören bayanlar için ideal bir yöntemdir.

Düzenli adet gören bayanlarda yumurtlamadan 14 gün sonra diğer adet kanaması görülür. Bu bilgiye göre muhtemel adet döngüsünün ilk gününden itibaren 14 gün sayılarak yumurtlama günü belirlenebilir. Örneğin 32 günde bir regl olan bir bayan muhtemel adet gününden 14 gün önce yumurtlama dönemine girecektir.

Yani 32-14=18 sonucuna göre en son adet tarihinin ilk gününden 18 gün sonra yumurtlama gerçekleşecek sonucu çıkar. Aynı şekilde 28 günde bir adet gören bayanda yumurtlama dönemi adetin 14. gününe denk gelir. Bu hesaplamayı her bayan kendi adet döngüsüne göre belirleyebilir.

Yumurtlama tarihi hesaplama düzenli adet gören bayanlar için uygulanan bir yöntemdir. Düzenli olmayan adet dönemine sahip bayanlar içinse vücut ısısına göre yumurtlama günü hesaplaması yapılabilir. Kadınlarda yumurtlama gününün vücut ısısına göre belirlenmesinde 2-3 aylık düzenli vücut ısısı ölçümü gereklidir.

Evde kendi başlarına bayanların uygulayabileceği bu yöntem için sabahları erken saatte ölçüm yapılması idealdir.

Her sabah erken saatte ölçüm yapıp vücut ısısını not alan bayanlarda genel olarak vücut sıcaklığı aynıdır. Rutin devam eden vücut sıcaklığının biraz düşmesi, yumurtlamanın başlayacağı anlamına gelir. Bu sıcaklık düşüşü sonrasında yaşanan ısı yükselmesi ise yumurtanın oluştuğu anlamına gelir.

Bir kaç ay düzenli olarak bu şekilde not alındığında vücut ısısından tahmini olarak yumurtlama dönemini anlamak mümkün. Bu dönemde 2-3 gün ara ile cinsel ilişki çocuk olma olasılığını yükseltecektir.

Yumurtlama Kaç Gün Sürer?

Yumurtlama süresi özellikle hamilelik elde etmek isteyen kadınlar için oldukça önemlidir ve yumurtlama dönemi kaç gün sürer en sık sorulan sorular arasındadır.

Yumurtlama, kadınlarda adet döngüsünün ortasındaki günlere denk gelir. Yumurtlama dönemini bir örnekle açıklamak gerekirse, 28 günde bir adet gören bir kadın için yumurtlama 14.günde, 35 günde bir adet gören bir kadın için yumurtlama günü yaklaşık 21.gündür. Yumurtlama yaklaşık adet kanaması başlamadan 14 gün önce olur diyebiliriz.

Yumurtlama dönemi kaç gün sürer? Yumurtlama belli bir sürede tamamlanan bir durum değildir. Yumurtlama olur ve sonlanır.

Ancak yumurta hücresi 12-24 saat yaşayabilir. Atılan yumurta hücresi 24 saat yaşayabildiği için yumurtlama olduktan sonra 12-24 saat içinde cinsel ilişkide bulunulması ile gebelik elde edilebilir. Yumurtlama olduktan 2-3 gün sonrasında cinsel ilişkide bulunulursa, yumurta hücresi canlılığını yitireceği için  gebelik olmaz.

Erkeğin üreme hücresi sperm ise kadın vücudunda ortalama 3 gün yaşar. Yumurtlama olmadan 2-3 gün öncesinde cinsel ilişkide bulunulması halinde, sperm vajinada 3 gün canlı kalabileceği için yumurtlama olması ile, sperm yumurta hücresini dölleyebilir.

Örneğin bir kadında yumurtlama ayın 10’unda gerçekleşmiş ise,yumurtlamadan 3-4 gün öncesi ve sonrasında ayın 7’si ve 11’i arasındaki cinsel ilişkilerde hamilelik elde etme şansı yüksektir. Böylelikle hamilelik şansı olan dönem ortalama 5 gün en fazla 7 gündür.

Bu sebeple bebek sahibi olmak isteyen çiftlere adet döneminin ortalarında bir hafta boyunca sıklıkla iki günde bir ilişkiye girmeleri önerilir. Her gün cinsel ilişki sperm sayısının azalmasına neden olabileceği için önerilmez.

Yumurtlama Testi

Düzenli adet gören bayanlarda adet döngüsü tarihleri ve testi uygulamaya başlama günlerini aşağıdaki şekilde verebiliriz.

 • 25 gün adet – 9. gün teste başla
 • 26 gün adet – 10. gün teste başla
 • 27 gün adet -11. gün teste başla
 • 28 gün adet – 12. gün teste başla
 • 29 gün adet – 13. gün teste başla
 • 30 gün adet – 14. gün teste başla
 • 31 gün adet – 15. gün teste başla
 • 32 gün adet -16. gün teste başla

Yukarıdaki tarihler ve günlere dikkat ederek satın aldığınız yumurtlama testini uygulayabilirsiniz. Yumurtlama testlerini her gün aynı saatte yapmanız gerekir. Merak edenler için kısaca yumurtlama testi nasıl yapılır sorusunun cevabını da vermek istiyoruz.

Yumurtlama testleri kişiden alınan farklı örnekler ile uygulanabilir. En basit uygulama idrar örneği ile yapılan uygulamadır. Bu testler için idrardan alınan 3-5 damla örnek özel test çubuğuna damlatılır. Tıpkı gebelik testlerinde olduğu gibi düz bir zemine bırakılan test çubuğunun sonucu vermesi için 5 dakika beklenir. Süre sonunda kontrol çizgisinin yanındaki çizgi koyu renkte ise 24 saat içinde ovülasyon olacak anlamına gelir. Eğer çizgi açık renk ise ya da yoksa yumurtlama daha olmayacak anlamındadır ve ertesi gün testin yenilenmesi gerekir.

Yumurtlama testi ile hamile kalanlar pozitif sonucu aldıkları gün ve ertesi günü cinsel ilişkiye girmektedir. Bu dönemde cinsel ilişki sonrasında hamile kalmak hemen o ay olmayabilir. Yumurtlama döneminde cinsel ilişkiye girerek hamile kalmak 3-4 ayı bulabilir. Eğer bu süre sonunda hala hamile kalınmadıysa konu ile ilgili bir uzman doktora danışılması gerekir.

Yapılan testler ve uygulamalar sonunda her hangi soruna dair bilgilere ulaşılırsa gerekli tedavi yapılarak çiftlerin çocuk sahibi olması sağlanabilir. Yumurtlama testleri genelde günün her saatinda yapılabilir. ancak sabah 10’dan akşam 8’e kadar olan süre testler için daha idealdir. Eğer günde iki kere yapılacaksa sabah ve akşam yapılacak olan testlerin arasında en az 8 saat olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Yumurtlama Dönemi

Yumurtlama Dönemi hamilelik için en uygun zamanın belirlenmesi için ovulasyon da denilen yumurtlama döneminin net olarak belirlenmesi gerekir.Yumurtlama dönemine yakın dönemlerdeki cinsel ilişkilerde gebe kalma olasılığı yüksektir.

Peki yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır, nasıl bir yol izlenir, yumurtlama günü ne zamandır hepsinin bir cevabı elbette var.

Yumurtlama Hesaplama

Eğer adetleriniz düzenliyse, yumurtlama dönemi hesaplama işlemi oldukça kolay ve belirgindir. Yumurtlama günü, regl kanaması başlamadan ortalama 14 gün önce gerçekleşir. Adet periyodunun 28 günde bir olduğu düşünülürse, adet döngüleri düzenli olan bir kadının yumurtlaması, adetin 14. günü gerçekleşir. Yani adet kanamasının başladığı ilk günden itibaren sayıldığında 14. güne denk gelir. Bu günü başlangıç kabul ederek, bu günden 2-3 gün öncesinden başlayıp 1 hafta boyunca cinsel ilişkide bulunmak gebe kalma şansını arttıracaktır. Yani adet başlamadan 17-18 gün önce başlayıp, 1 hafta süresince ilişkiye girmek gerekir. Hekimlerin önerdiği ilişkin sıklığı 2-3 günde birdir. Her gün ilişkiye girmenin sperm kalitesini ve sayısını azalttığı bilinmektedir.

Bazı kadınlarda adet periyodu 30 günde bir görülür. Böyle bir durumda, adet kanamasının başladığı ilk günden itibaren 16. gün yumurtlama olması beklenir. Adet periyotları 3 günde bir olan kadınlarda ise yumurtlama zamanı yaklaşık olarak adet kanaması başladıktan sonra 21. gündür.

Adet düzensizliği olan kadınlarda ise yumurtlama gününü tahmin etmek zordur. Ama adet kanaması başlamadan önceki 14. gün, yumurtlamanın gerçekleştiği gündür.

Bu hesaplamalar, bir sonraki adetin başlamasından geriye doğru sayılacak biçimde yapılır. Adet başlamadan 17-18 gün önce ilişkiye başlamak gerekir.

Hamile Kalma Günleri

Yumurtlama gününe yakın günlerde, kadınlarda serviks (rahim ağzı) ve vajinal salgılarda artış olur ve spermlerin rahim içine doğru rahat bir şekilde ilerleyebilmesi için vücut adeta kendini hazırlar.

Hamile kalma günleri, yumurtlama zamanına yakın günlerdir. Yumurtlama dönemi hesaplama için otomatik hesaplayıcılardan da yararlanabilirsiniz ama gene de kesin ve net bilgi için hekiminize danışmanız en doğru seçim olacaktır.

Yumurtlama gününden 3 gün öncesi ile 3 gün sonrası 2 günde bir ilişkiye girmek gebe kalma olasılığını arttırır. İlişki bittikten sonra kadının 15 dakika kadar sırt üstü vaziyette yatması da, spermlerin yumurtaya ulaşması için tavsiye edilen bir yöntemdir. Ovulasyon belirtileri yani diğer bir deyişle yumurtlama belirtileri de size yol gösterebilir. Yumurtlama dönemine girildiğini belli eden yumurtlama belirtileri vardır ;

 • Servikal (vajinal) akıntıda artış, ovulasyon yani yumurtlamadan birkaç gün önce başlar.
 • Vücut ısısında artış meydana gelir. Bunu genellikle hissedemezsiniz, ancak ölçümle anlaşılabilir. Aşağı yukarı yarım derecelik bir atış olur.
 • Tek taraflı kasık ağrısı da yumurtlama belirtileri arasında gösterilebilir. Bu ağrının sebebi olarak, yumurtlama esnasında folikül içinde bulunan sıvının rahim etrafına sızması gösterilir. Ağrı bir gün sürer ve kaybolur.
 • Göğüslerde hassasiyet ve dolgunluk hissedilebilir
 • Karında şişkinlik hissi oluşabilir.
 • Yumurtlama belirtileri arasında ovulasyon olmadan birkaç gün önce cinsel istekte artma hissedilir.
 • Kimi kadınlarda ise ışığa, kokulara ve bazı tatlara karşı hassasiyet gelişebilmektedir.

Yumurtlama Olmamasının Nedenleri

Ergenliğin ilk dönemleri ile menopoz öncesindeki birkaç yıl yumurtlama olmaması görülebilir. Bu dönemler dışında yumurtlama olmamasını nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Aşırı stres ve gerginlik
 • Ruhsal travma
 • Aşırı spor ve egzersiz
 • Ani kilo kaybı
 • Aşırı kilo alma (obezite)
 • İleri seviyede beslenme bozuklukları
 • Ciddi kronik hastalıklar
 • Polikistik over sendromu
 • Beyinde hipofiz bezi ile ilgili dengesizlik ve bozukluklar
 • Hipofiz bezinden meydana gelen tümörler
 • Hipofiz bezindeki hücrelerde anormal üreme olması
 • Hipofiz kanlanmasını bozan durumlar
 • Süt hormonu olarak bilinen prolaktin hormonu yüksekliği
 • Erken menopoz
 • Guatr ve tiroid bezi bozuklukları
 • Erken menopoz dönemi
 • Emziren anneler
 • Genetik faktörler
 • Kullanılan bazı ilaçlar
 • Bazı yumurtalık tümörleri
 • Bazı böbrek üstü bezi hastalıkları

Kadınlarda Yumurtlama Dönemi Soruları

Kadınlarda yumurtlama dönemi hakkında sıkça sorulan soruları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Ovulasyon (Yumurtlama) Nedir?

Ovulasyon yumurtlama nedir,  ovulasyon ne demek sorularının cevabını bir kez daha hatırlayalım o halde.

Yumurtalıklarda büyüyen yumurta kesesinin çatlayarak serbest kalması ile keseden yumurta çıkması olayına ovulasyon yani kadınlarda yumurtlama denilir. Bu arada rahim de rahim mukozası ile yumurta için kendini hazırlar. Yumurtalıklardan salınan yumurta 12-24 saat arası bir ömür sürer. Bu süreçte uygun bir spermin gelerek kendisini döllemesini bekler. Eğer döllenme gerçekleşmezse, menstrüasyon, yani adet dönemi boyunca kan, akıntıyla birlikte vajina kanalıyla dışarı atılır. Ama eğer döllenme meydana gelirse yumurta 6 ila 12 gün rahim duvarına yerleşir. Bu döngü, sağlık sorunu olmayan her kadında her ay aynı şekilde süregelir.

Yumurtlama Belirtileri

 • Vajnal akıntıda artış olması yumurtlama belirtileri arasında il sıradadır. Vajinadan gelen saydam ve yapışkanımsı akıntı, çamaşırda sürekli ıslaklık hissi olarak algılanır. Bu ıslaklık ovulasyon yani yumurtlamadan birkaç gün önce başlar.
 • Vücut ısısında yaklaşık yarım derecelik bir artış olur.
 • Cinsel arzuda artış ve yoğun seks yapma isteği
 • Kasıklarda ağrı
 • Karında hafif sancı ve kramp benzeri ağrılar
 • Memelerde dolgunluk ve hassasiyet
 • Karında şişkinlik
 • Kimi kadında tat, koku ve ışığa karşı aşırı hassasiyet

Peki bu durum ne kadar sürer yani yumurtlama belirtileri ne kadar sürer sorusunun cevabı da 1 ya da 2 gün olarak verilebilir.

Yumurtlama Testi Nasıl Yapılır?

Yumurtlama testi ne zaman yapılır sorusu ile ilgili kılavuzluk edecek bir tablo aşağıda yer almaktadır.

Adet Döngüsü- Gün SayısıYumurtlama Testine Başlanacak Gün
215.GÜN
226.GÜN
237.GÜN
248.GÜN
259.GÜN
2610.GÜN
2711.GÜN
2812.GÜN
2913.GÜN
3014.GÜN
3115.GÜN
3216.GÜN
3317.GÜN
3418.GÜN
3519.GÜN
3620.GÜN
3721.GÜN
3822.GÜN
3923.GÜN
4024.GÜN

Bazı durumlarda yumurtlama testin yapıldığı adet dönemi için olmayabilir Ancak arka arkaya iki ay yumurtlama tespit edilmediyse bir kadın doğum uzmanı ile görüşülmesi tavsiye edilir.

Yumurtlama Testi Ne Zaman Yapılır?

Doğru ve sağlıklı bir sonuç için yumurtlama testi ne zaman yapılır söyleyelim. Genellikle tahmini yumurtlama gününden 2-3 gün öncesinde testlere başlanır. Şöyle ki 28 günde bir adet gören bir kadın için tahmini yumurtlama adetin başlangıcından sonra 12-14.günler arasında olur. Bu zaman aralığında yumurtlama testlerini kullanılmalıdır.

Yumurtlama Testi Fiyatları

Yumurtlama testlerinin fiyatları marka ve özelliğine göre farklılık göstermektedir. Bazı marka ve fiyatları aşağıda bulabilirsiniz. Satın aldığınız yere fiyatların değişik olması durumu karşılaşılabileceğini hatırlatalım.

 • Predictor Ovulasyon Testi 7’li – 47 TL
 • Babystart Fertil Time – İdrardan Ovulasyon Testi – 29 TL
 • Galenik Ovulasyon Testi – 24 TL
 • Predictor Ovulasyon Testi – 65 TL
 • Clearblue Dijital Ovulasyon Testi 20’li – 195 TL

Geç Yumurtlama Geç Döllenme Nedir?

Normal sağlıklı bir kadında, yumurtlama adet başlamadan yaklaşık 14 gün öncesinde olur. Örneğin;

 • İki adet arası 28 gün olan bir kadında yumurtlama adet başladıktan sonra 14.gün olur
 • İki adet arası 30 gün olan bir kadında yumurtlama adet başladıktan sonra 16.gün olur.
 • İki adet arası 35 gün olan bir kadında ise yumurtlama 21.gün gerçekleşir.

Bir kadında yumurtlama geç olursa, adeti de geç olur. Çünkü adet kanaması yumurtlamaya bağlı olup, adet kanaması yumurtlama olduktan 14 gün sonrasında gerçekleşir.

Yumurtlama Olmadan Hamile Kalınır mı?

Yumurtlama olmadan hamile kalınır mı sorusu için durumu özetlemek gerekirse;

 • Doğal yöntemlerle kadın yumurtlaması olmadan hamile kalınması mümkün değildir, gebelik elde edilemez.
 • Yumurtlama, kadında ayda 1 kez olur ve kadın yumurtlama gününe yakın dönemlerde de cinsel ilişkide bulunularak hamile kalınabilir.

Yumurtlama Olmadan Adet Olunur mu?

Kadınlarda normal adet döngüsü, her ay belli günlerde olan yumurtlamalar sayesinde gerçekleşir. Yumurtlama olmayan kadınlarda ise vajinal kanama durumu söz konusudur.

Yumurtlama olmadan kanama olması polikistik over hastalarında, adet kanamasının görülmeye başladığı ilk dönemlerde ve menopozun erken dönemlerinde görülür.

Stres, aşırı yorgunluk gibi sebeplerin bu durumun yaşanmasını tetikleyebilir.

İğne İle Yumurtlama Tedavisi

KOH yumurtlama iğneleri aşağıdaki etkileri ile hamilelik şansı artar;

 • Yumurtlama döneminde salınan yumurta sayısını artırır. Böylelikle döllenme ihtimalini de arttırır.
 • Aşılama yöntemi ile spermlerin direkt rahim içerisine ulaşması sağlanır.

Çatlatma iğnesi olarak en çok kullanılan Ovitrelle, Pregnyl’dir. İğnelerin  uygulanması için yumurtanın 18-20 mm olması beklenir. Aşılama yapılacaksa yumurtlama iğnesi yapıldıktan 36 saat sonra da aşılama yapılır. Çünkü yumurta çatlatma iğnesi yapıldıktan 36 sonra yumurtlama olur. Aşılama yöntemi kullanılmayacaksa da bu saatlerde normal cinsel ilişkiye girilmesi ve iki günde bir  ilişkiye bir hafta devam etmesi önerilir.

KOH yumurtlama iğnesi hangi hastalara uygulanır?

 • Açıklanamayan infertilite kısırlık hastaları
 • Polikistik over sendromu olan hastalar
 • Klomifen hapları kullanmış ancak tedavide başarılı olunamamış hastalar
 • Hipofiz Bezi Yetmezliği yaşayan hastalar
 • Erken dönemde teşhisi konulmuş endometriyozis çikolata kisti hastaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir