Liposuction Nedir?

Liposuction, bir çeşit incelme yöntemidir. Vücudun belirli bölgelerine yerleşen ve bu bölgelerde eritilmesi mümkün olmayan yağlar için uygulanan liposuction, ülkemizde de yaygın şekilde uygulanır. Uygulanış teknikleri ve etkilerine göre farklı çeşitleri bulunan liposuction nedir nasıl yapılır sorularından yola çıkarak merak edilen konuları bu başlık altında sizlerle paylaşacağız.

Vücuttaki inatçı yağların parçalanması ve vücuttan alınması yöntemi olan liposuction, estetik cerrahi uygulamaları arasında en fazla tercih edilenlerin başında geliyor. Vücutta en fazla karın, uyluk, kalça ve yüz bölgelerine uygulanan yağ aldırma yönteminde uygulanacak olan teknik, bölgeye göre seçilebilir. Konu hakkında uzman kişiler tarafından yapılması gereken bu özel uygulamalar ile daha şekilli bir vücuda sahip olmak mümkün.

Liposuction yöntemlerine geçmeden önce kısaca bu özel uygulamaları kimler yaptırabilir sorusunun cevabını vermek istiyoruz. Yağ aldırma yöntemleri uygulanacak olan kişinin ilk başta emziren bir anne ya da hamile bir bayan olmaması gerekir. Her iki durumda da kesinlikle bu işlemler uygulanmalıdır.

Bunun yanında sürekli ilaç kullanmak zorunda olan, kronik hastalığı, önemli sağlık problemi olan hastalar uygulamamalıdır. Bu konuda uygulama öncesinde genel bir kontrolden geçmek ve doktorun onay vermesi yeterli olacaktır. Liposuction, bir kilo verme yöntemi değildir. Bu nedenle çok fazla kilosu olan hastalarda uygulanmaz. Bölgesel yağlanma şikayetleri bulunan hastalara bölgesel incelme için uygulanabilir.

Şeker hastalığı, ciddi kalp ya da akciğer sorunu, dolaşım problemi olan bireylerde, bu yöntemler uygulanmamalıdır. Yine yağ aldırılması düşünülen bölgeye yakın yerlerde çok eski olmayan bir ameliyat yarası varsa yağ aldırma işlemleri uygulanmaz.

Bu yöntem için her hangi bir yaş sınırlaması yoktur, ancak ilerleyen yaşlarda uygulandığında cildin elastikiyetini kaybetmesinden dolayı daha başka cilt sorunlarına da neden olabilir ve ek işlem uygulanması gerekebilir.
Liposuction hakkında genel bilgilerin ardından şimdi de özel teknikleri hakkında kısa bilgileri paylaşmak istiyoruz.

Vaser Liposuction

Vaser liposuction nedir: Klasik yağ aldırma yönteminden daha avantajlıdır. Yöntemin uygulanma aşamasında ultrasaund ile cilt altındaki yağ hücreler özel bir ses dalgaları ile parçalanıp sıvılaştırılır. Bu sıvılaşan hücreler daha sonraki aşamada ince kanüller ile çekilip vücuttan alınır. Normal liposuctiona göre daha kısa sürede uygulanan ve daha az ağrıya neden olan bu yağ aldırma yöntemi sıklıkla uygulanıyor.

Lazer Liposuction

Lazer liposuction nedir: Özel lazer cihazları ile uygulanan yağ aldırma yönteminin adıdır lazer liposuction. Vücuttaki belli başlı bölgelerde yer alan yağların alınması ve vücudun şekillendirilmesi için uygulanan bu yöntem, hasta uyutulmadan uygulanır. Cerrahi ortamda gerçekleştirilmesi gereken bu özel yağ aldırma yöntemlerinin mutlaka uzman bir hekim tarafından yapılması gerekir.

Ultrasonic Liposuction

Ultrasonic liposuction nedir: Son yıllarda adı duyulmaya başlanan bu yağ aldırma yönteminde özel ultrason aletleri kullanılır. Özellikle sert yağların eritilmesi ve alınmasında kullanılan bu yöntem, bazı olumsuzluklara neden olur. Bu olumsuzluklar nedeni ile çok fazla yaygınlaşması engellenmiştir. Ancak yine de uygulayan merkezler bulunmaktadır.

Liposuction hakkında ilk bilinmesi gereken, yöntemin kesinlikle bir zayıflama uygulaması olmamasıdır. Obez olarak adlandırılabilen aşırı kilolu kişiler ya da vücudunun her yerinde yağlanma yaşanan kişilerde bu yöntemler işe yaramaz. Genel olarak zayıf olan ancak belli bölgelerinde yağlanma meydana gelen kişiler bu yöntemleri uygulayıp başarı elde edebilir. Eğer siz de sadece bölgesel yağlanma sorunu yaşıyorsanız, bu yöntemleri uygulayabilirsiniz. Liposuction vücuttan alınan yağlar, başka bir bölgeye dolgu maddesi olarak kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir