NLP Kişilik Testi ve Renklerin Anlamları

NLP kişilerin belli hedeflerine ulaşmaları için ”nörolojik programlarını ” keşfetmelerini ve en doğru ve optimum biçimde kullanmalarını amaç edinmiş bir psikolojik terapi anlayışıdır. NLP her kişinin davranışlarının belli kalıpları olduğunu ve bu kalıpların doğru güzel tarafları ve eksik taraflarının da olabileceğini ileri sürer. Test sonunda bir rengin baskın olduğu görülebileceği gibi 2-3 rengin eşitliği ile de karşılaşılabilmektedir.

Kişilik Renkleri

Ancak test sonucunda çıkan hangi renk olursa olsun kişinin üstün ya da aşağıda olduğu anlamına gelmemektedir. Dolayısıyla çıkan renk kombinasyonlarına dikkat etmek ve bu renklerin olumlu ve olumsuz yönlerini  araştırarak kişiliğimize olumsuz etkide bulunan renklerin azaltılması, olumlu özellikler katan renklerin ise baskınlaştırılması yönünde çalışmalar yapılmalıdır.

NLP’nin  kişilerin kendilerinin farkına varmalarını amaç edindiğini göz önünde bulunarak çıkan sonuçları bu yönde ele almak mantıklı olacaktır. Kendi rengimizi belirledikten sonra yapılacak ilk şeyler çevremizdeki yakın ilişkiler kurduğumuz insanların rengini belirlemek olacaktır. Bu bizim çevremizdeki insanların davranışlarına karşı olumlu bir kabullenme yaratmamızı sağlar. Testi yapmadan önce renklere ve kişiliklere göz gezdirerek hangisi olabileceğinizi tahminlemeniz testin sonuçları açısından daha faydalı olabilir. Test sonucuyla tahminleriniz her zaman uyum göstermeyebilir. Eğer testi tarafsız bir şekilde yaptığınıza inanıyorsanız bu farklılığın iki sebebi bulunmaktadır:

NLP Renleri ve Anlamları

1-Eğer beklentinizin dışında bir renk çıktıysanız çevreniz tarafından size biçilmiş bir rolü kabullenmiş ve ona göre yaşıyorsunuz demektir. Yani siz siz olmaktan çıkmışsınız demektir. Bu durum tüm geçmişinizi mutsuz yada kendinizi kandırarak geçirdiğinizi gözler önüne sermektedir. Bu durumdan kurtulmak için sizin gerçek renginize uydun bir şekilde davranış sergilemeli ve kendinizin farkına varmalısınız.

2-Kendinizi gerçekten tarafsızca değerlendiremiyorsunuz demektir.Bu durumda da teste olan inancınızı arttırarak yolunuza devam edin. Test size kendinizi bulmanıza yardım edecektir.

Çıkabilecek 4 renk bulunmaktadır testte.

NLP Kişilik Testi Renkler

SARI (Popüler-optimist ):Canlı ,enerjik ,kıpır kıpır kişilikleriyle ilk bakışta dikkat çekerler.Eğlenceli ,komik ,muzip bir yapıları bulunur. Hayat dolu yapıları ilgi odağı olmalarını sağlar. Konuşkandırlar ve bir sarı konuşmaya başladığında onu susturmak hiç de kolay olmayacaktır. Konuşmayı çok sevmeleri sık sık çevrelerindeki insanların sözünü kesmelerine neden olacaktır. Bu tip kişiler oldukça dağınıktırlar. Aradıklarını  kolayca bulabilirler ancak çevrelerindeki diğer kişiler tam bir kargaşa ortamıyla karşı karşıyadır.

Sarı karakterli kişilerin diğer özellikleri şunlardır ; konuşkan, muzip, dağınık, neşeli, oyuncu, sosyal, inandırıcı, hayat veren, hayat dolu, yönlendirici, spontone, iyimser, hoş, esin kaynağı, sıcakkanlı, kolay kaynaşan, konuşkan, enerjik, şirin, popüler, çocuk ruhludur, ikna edicidirler, meraklıdırlar, sorunlara ilginç çözüm bulurlar.

Bu özelliklerin yanında olumsuz tarafları da şunlardır ; disiplinsiz, unutkan, laf kesen, ne yapacağı belirsiz, gelişigüzel davranan, hoşlanılsın diye her şeye göz yuman, kolay sinirlenen, saf, şovmen olarak alkış kahkaha ve çevresinin kabulüyle beslenen, hava atan, gürültücü, kafası dağınık, hareketsiz kalmayan, değişken, ilgisini çabuk kaybeden, başladığı işi bitiremeyen, sıkıcı ortamın havasını değiştirir, insanlara kolay inanır.

MAVİ (Mükemmeliyetçi Mavi karaktere sahip kişiler mükemmeliyetçi, tertipli ,düzenli ,programlı kimselerdir. İş hayatında üstün bilgi donanımları ile dikkati çekerler.Tam bir iş koliklerdir. En iyiyi yapmak hedefleridir.Başladıkları işi bitiren kararlı kişilerdir. Bir konudaki bildikleri bilgilerini sürekli anlatırlar. Karşılarındakiler anlamıyormuşçasına anlatırlar.

Mavi karakterli insanların diğer özellikleri şunlardır: Standartları yüksek, yetenekli düzenli, planlı, programlı, ayrıntıcı, titiz, mantıklı, analitik, ısrarcı (başladığı işi bitiren), özverili, düşünceli, saygılı, duyarlı, planlayıcı, programlı, düzenli, sadık, kültürlü, idealist, derin, müziksever, sadık, organizatör, ince düşünceli, mükemmeliyetçi, terbiyeli, nazik, hassas, kibar. Olumsuz  tarafları ise ; sıkılgan, affetmeyen, kinci, telaşlı, güvensiz, sevilmeyen, kaygılı, müşkülpesent, kötümser, yabancılaşmış, olumsuz tutumlu, karamsar, yalnızlığa sığınan, hassas, bunalımlı, içe dönük, geveleyen, kuşkucu, şüpheci, intikamcı.

KIRMIZI (Güçlü )Kırmızılar tam birer lider ,yönetici kimliğindeki kişilerdir.Yönlendirici ,tutkulu azimli ve inançlıdırlar. İş hayatında genellikle yöneticiler bu tip kişiliğe sahiptirler.

Diğer dikkat çeken özellikleri ; güçlü, kararlı, tutkulu, yarışmacı, herkese karışır, kaybetmeye dayanamaz,  maceraperest, ikna edici, rekabetçi, becerikli, kendine güveli, olumlu, kendinden emin, açık sözlü, etkili, cesur, güvenli, bağımsız, harekete geçiren lider, üretken, gözü pek, sonuç odaklı, ani karar veren.

Kırmızıların bazı  olumsuz özellikleri ise ; anlayışsız, kendi bildiğinden şaşmayan, sabırsız, şefkatsiz, dik kafalı, kibirli, iddiacı, küstah, otoriter, hoşgörüsüz, karamsar, inatçı, emredici, öfkeli, aceleci, kurnaz, yardım istemeyi sevmez, hep kendini haklı görür, eleştirilmeyi sevmez, isteklerinde asla vazgeçmezler.

YEŞİL ( Barışçıl) :Bu kişiler barış yanlısı ,hiç bir şeye karışmayan ,çekingen, uyumlu, kontrol sahibi ,sabırlı, ara bulucu kimselerdir.

Belli başlı özellikleri ;hayır demesini bilmez, ketumdur, duygularını açmaz, uyumlu, uysal, kontrollü,  her durumu kabullenen,  utangaç, nazik, dostça davranan, politik, tutarlı, zararsız, ince esprili, arabulucu, hoşgörülü, iyi dinleyici, kanaatkar, tatlı, yumuşak, dengeli, çok rahattır, soğukkanlıdır, sorumluluk ve risk almaz.

Olumsuz özellikleri ; ifadesiz, çoşkusuz, suskun, korkak, kararsız, yaşamdan kopuk, tereddütlü, renksiz, amaçsız, kayıtsız, endişeli, ürkek, şüpheci, umursamaz, insan kullanan, uyuşuk, tembel, ağır kanlı, gönülsüz, ödün veren, enerji harcamayı sevmeyen.

NLP Kişilik Testi Çöz

1. Aşağıdaki beyitlerden hangisi sizi daha iyi anlatır?

a. Güçlü, kararlı, girişken ve doğuştan liderim. Düşer kalkar, yoluma devam ederim.

b. Hayata anlamlı renkler katar, eğlenceyi severim. Ömür boyu herkesin mutlu ve neşeli olmasını dilerim.

c. Her anımı huzurlu ve sakin geçirmek isterim. Kavga gürültü sevmem, işlerimde en kolay yolu seçerim.

d. Her şeyin mükemmel, düzgün, kusursuz olmasını isterim. İlişkilerimde saygılı ve mesafeli olmayı severim.

2. Genellikle hangi tempoda ve nasıl konuşursunuz?

a. Hızlı ve sonuca yönelik

b. Çok hızlı, heyecanlı ve eğlenceli

c. Daha yavaş ve sakin

d. Normal ve söyleyeceklerimi aklımda tartarak

3. Bir işe motive olmanızı sağlayan en önemli unsur hangisidir?

a. Sonuçları düşünmek

b. Onaylanmak, takdir edilmek

c. Gruptaki arkadaşlarımın desteği

d. Etkinlik, düzen ve disiplin

4. Çalışma tarzınız hangisine uygundur?

a. Yoğun ve hızlıyımdır. Aynı anda birkaç iş bir arada yapabilirim.

b. Özgür bir ortamda çalışırım. İnsan ilişkileri odaklıyımdır.

c. Ön planda olmayan ama gruba her türlü desteği veren bir yapım vardır.

d. Ayrıntıları önemserim ve tek bir konuya odaklanarak çalışırım.

5. Çalışma temponuzu nasıl değerlendiriyorsunuz?

a. Hızlı bir tempoda çalışır, çabuk karar almayı severim.

b. İşlerin rutin ve sıkıcı olmadığı ortamlarda yüksek motivasyonla çalışırım.

c. Nadiren aceleciyimdir. Geç de olsa üstlendiğim işi bitiririm.

d. Ayrıntılı düşünerek karar veririm. İş bitirici bir tempoyla çalışırım.

6. Hangisi sizi daha çok rahatsız eder?

a. Zaman israfı ve işlerin gecikmesi

b. Tekrar gerektiren işler ve monotonluk

c. Çatışma ortamı ve anlaşmazlıklar

d. Yanılmak ve yapılan hatanın tekrarlanması

7. Bulunduğunuz gruplarda hangi konumda daha başarılı olursunuz?

a. Olaylara yön veren ve otoriteyi kullanan

b. İnsanları motive eden ve neşelendiren

c. Uzlaştırıcı ve grup içindeki uyumu sağlayan

d. Bilgi sağlayıcı, araştırıcı ve olayları takip eden

8. Hangisi sizi daha çok strese sokar?

a. Olaylar üzerindeki güç ve kontrolümün azaldığını hissetmek

b. Sıkıcı, rutin işler yapılan bir ortamda bulunmak

c. Beni aşacağını düşündüğüm sorumluluklar üstlenmek

d. Düzensiz ortamlar ve eksik yapılan işler

9. Bir öğrenci olsanız ve öğretmeniniz sınav kağıdınızı ikinci defa incelediğinde puanınızı arttırdığını söylese nasıl bir tepki verirsiniz?

a. Bunu zaten hak ettiğimi düşünürüm.

b. Çok sevinirim ve sevincimi belli ederim.

c. Hocama teşekkür eder ve saygı duyarım.

d. Hocamın nerede hata yaptığını merak eder, kağıdımı görmek isterim.

10. Saatler sürecek bir iş toplantısına katılmanız gerektiğinde aşağıdakilerden hangisini benimsersiniz?

a. Konunun ana hatlarının konuşulması için, sonucun belli olmasından hemen sonra çıkmayı tercih ederim.

b. Toplantı eğlenceli bir şekilde devam ettiğinde sonuna kadar kalmayı, sıkıcı olmaya başladığında erken çıkmayı tercih ederim.

c. Toplantının huzur içinde geçmesi ve güzel kararlar çıkması için üstüme düşeni yaparım.

d. Toplantıya vaktinden önce gelir, tüm detayları not eder ve bir değerlendirme yapmak için geç çıkarım.

11. Kendinizde gördüğünüz en zayıf yönünüz hangisidir?

a. İnsanlar işleri istediğim gibi yapmadığında ve seri olmadıklarında sinirlenmek.

b. Düzensiz, dağınık ve programsız olmak.

c. Kimseye hayır diyememek ve başkalarının işine koşarken kendi işimi aksatmak.

d. Her şeyin kusursuz ve mükemmel olmasını istemek. İnsanlar buna uymadığında sinirlenmek.

12. Kendinizde gördüğünüz en güçlü yönünüz hangisidir?

a. Kısa sürede karar alan ve harekete geçen yapım.

b. Girdiğim ortamlara neşe ve heyecan katan tarafım

c. Her türlü ortama uyum sağlamam ve çatışmaları önleme gayretim

d. Her şeyi planlı, programlı ve düzenli yapma huyum.

13. Aşağıdaki ifadelerden hangisi sizi daha iyi tanımlar?

a. Güçlü, kararlı, otoriter ve yönlendirici.

b. Popüler, neşeli, sevimli ve muzip

c. Barışçıl, sevecen, uyumlu ve sakin

d. Tertipli, düzenli, disiplinli ve planlı

14. Çalışma masanızda nelere dikkat edersiniz?

a. Öncelik verdiğim şeyleri yapacak şekilde düzenlenmiş sadece bir masayı tercih ederim

b. İnsanlara karmakarışık gelen ama benim aradığım her şeyi bulduğum bir masada çalışırım.

c. Önce masamın üzerine gerekli olan her türlü araç gereci koyarım. Sık sık kalkarak enerjimi harcamak istemem.

d. İyi bir iş çıkarmam için masam son derece derli, toplu ve düzenli olmalıdır.

15. Ertesi gün çözülmesi gereken bir problem varsa o akşamki ruh haliniz nasıl olur?

a. Çok büyük tedirginlik duymam, çünkü ertesi gün o işi olması gerektiği gibi yapacağımdan eminimdir.

b. Çok tedirginlik duymam, çünkü nasıl olsa işler bir şekilde hallolacaktır.

c. Sorumluluğun üstümde olmasından dolayı tedirginlik duyarım.

d. Tedirginlik duyarım ve gecenin büyük bir bölümünde problemin nasıl çözüleceğiyle ilgili planlar yaparım.

Bu testin sorularını cevapladıktan sonra , cevaplarınızı kontrol edin.Verdiğiniz cevaplarda; ”a” şıkkı çoğunluktaysa KIRMIZI , ”b” şıkkı çoğunluktaysa SARI, ”c” şıkkı çoğunluktaysa  YEŞİL , ”d” şıkkı çoğunluktaysa MAVİ rengi temsil ediyorsunuz demektir.Ancak test sonucuna göre tek bir renk baskın çıkabileceği gibi iki renk baskın  ya da hepsi eşit de çıkabilir.Çıkan renk kombinasyonları hayatınızda içinde bulunduğunuz dönemin gerektirdikleri ile de paralel  olacaktır.Bu nedenle çıkan sonuçları hayatınızın ilerleyen bölümlerinde olması gereken ve olan arasında kıyaslamalar yaparak daha mutlu ve farkında bir yaşam elde edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*