Ombre Saç Nedir Nasıl Yapılır?

Ombre, kelime anlamı itibariyle de saç uçlarının boyanması anlamına gelir ve yurtdışında da sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Peki, ülkemizde de uygulanıyor mu? Aslında ülkemizde uzun yıllardır uygulanıyor fakat adına ombre denmiyordu. Kısacası kuaförlerin yıllardır yaptığı balyaj boyama tekniğinin yeni ombredir.

Ombre Nedir?


Ombre Nedir?

Kısacası ombre nedir? Sorusunun cevabını bu şekilde vermek mümkündür. Öyle ki, saç uçlarının boyanması kadınların son yıllarda sıklıkla uygulattığı bir yöntemdir. Her biri farklı tonlarda tercihler yaparak ombrenin saçlarına kattığı ışıltıdan mutlu oluyorlar.

Saç Uçlarını Boyama


Ombre Nedir?

Saç uçlarını boyama tekniği olarak açılayabileceğimiz ombreyi kadınlar neden bu kadar sık tercih ediyorlar?

 • Çünkü bu son derece modern ve modern olduğu kadar da doğal bir yöntemdir.
 • Yani saçta oldukça doğal görünür.
 • Tabi bu birazda hangi renkleri tercih ettiğinize bağlıdır.
 • Yani saçınızın rengiyle uyumlu tonlarda ombre yaptırırsanız, oraya çıkacak olan sonuç sizi de fazlasıyla memnun edecektir.
 • Başarılı bir ombre uygulaması için bir diğer faktör ise, kuaförünüzdür.

Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyiz. Fakat unutmamak gerekir ki, ombre ince işçilik ve tecrübe gerektiren bir uygulamadır. Asla gelişigüzel yapılmamalıdır.

Ombreli Saçlar


Ombre Nedir?
 • Ombreli saçlar kadınlara hayal ettikleri havayı katarken aynı zamanda kullanım zorluğu çekmelerine de engel oluyor.
 • Yani bir kere yapıldıktan sonra kısa vadede ilgi beklemeyen bir uygulama olduğundan zaman sorunu yaşayan kadınların da bu anlamda kurtarıcısı oluyor. 
 • Ombre saç kadınlara bazı avantajlar da sunuyor.

Örneğin en büyük avantajı doğru tonlarda yapılması halinde saçlarda güzel bir ışıltı olarak yer alıyor olmasıdır. Zira kadınlar güzel görünmek kadar doğal görünmeyi de eskisinden daha fazla önemsiyorlar.

 • Söz konusu saçları ise, kadınlar mümkün olan her yolu denerler ve emin oldukları uygulamaları saçlarına yaptırmaktan çekinmezler. 
 • Ombre balyaj da işte böyle bir uygulamadır.
 • Yani saçı güzel ve parlak gösterir.
 • Bazı kadınlar ombreyi siyah saçın üzerine gri tonlarda tercih ederken bazı kadınlar ise kahve ya da karamel renklerin üzerine bebek sarısı, küllü kurmak ya da doğal sarılar şeklinde uygulatabiliyorlar.
 • Bu tamamen sizin bakış açınız, zevkiniz ve tabi ki ten renginizle uyumlu olması ile ilgilidir.
 • Ombre balyaj da işte böyle bir uygulamadır.

Hal böyleyken kadınların ombreyi tercih etmesi için çokça sebebi bulunuyor. Dünyaca ünlü yıldızlar başta olmak üzere her renk saç ombre uygulamasına uygundur. İsterseniz siyah saçınıza gri, pembe ya da mavi ombre yaptırın isterseniz de çikolata kahve saçınıza beyaz tonlarında ombre yaptırın. Tercih size kalmış.

Elbette mavi, turuncu ya da pembe gibi renkler biraz iddialı ve radikal seçimlerdir. Her kadının da tarzı olmak zorunda değildir. Sonuçta nasıl ki kıyafet seçimlerinde yaptığınız kombinler tarzınızı yansıtıyorsa, aynı durum saç rengi ve modelinde yaptığınız tercihler için de geçerlidir. Onlar da sizi yansıtır ve tarzınızla ilgili dışarıya ipuçları verir.


Ombre Saç Nasıl Yapılır?

Ombrenin bu kadar yaygınlaşmasının ardından artık ombre saç nedir? Diye soranların sayısı da neredeyse yok denecek kadar azdır. Artık kadınların o kadar vazgeçilmezi ve saçtaki önceliği haline geldi ki, ombre kelimesine yabancı olanlar dahi internetten üzerinden kısa bir araştırma yaptıklarında birçok bilgiye ulaşabiliyorlar.

Özellikle de internette birçok renk ve farklı tonlar üzerinden görseller bulunuyor ki, ne renk ombre yaptırsam? Ya da hangi renk üzerine hangi tonları uygulamak daha mantıklıdır? Gibi sorularınızın cevabını bu görsellerde bulabilirsiniz. Çünkü farklı tonlar hem de farklı ten renkleri seçenekleri bir aradadır.


Ombre Saç Nasıl Yapılır?

Unutmayın ki saç renginizin ten renginizle uyumlu olması görüntünüz açısından çok önemli etkendir. Bazen zıt olması iyi olurken bazen uyumlu renklerle ortaya harika sonuçlar çıkabilir.

Ombre Saç Nasıl Yapılır?

Bütün bu popülaritesine rağmen ombre saç modelleri nasıl yapılır biliyor musunuz? Aslında bunun en sağlıklı şekli bu işi bilen tecrübeli bir kuaföre yaptırmaktır. Çünkü güvendiğiniz bir insana saçlarınızı emanet etmeniz halinde çıkacak sonuçtan da büyük olasılıkla mutlu olacaksınızdır. Hal böyleyken de tercihinizi kuaförünüzden yana kullanmanızda fayda vardır.

Onların bu işi nasıl yaptığına gelince ombre saç nasıl yapılır video ya da fotoğraflarına bakınca zaten anlamanız çok zor olmayacaktır Öyle ki, daha önce saçınıza balyaj uygulaması yaptırdıysanız zaten videoyu izlerken de ondan bir farkı olmadığınız göreceksiniz.

Saçlarınızın uç kısımlarının tutamlar hakinde alınıp krepe yapılıp ardından sık aralıklarla boyanmasına ombre denir ve bu şekilde yapılır.

Ardından boyanan her saç tutamı alüminyum folyo ile kapatıldıktan sonra kuaförünüzün belirlediği süre kadar bekletilir. Aslında bu süreyi tam olarak kuaförünüz değil saçınızın açılma hızı belirler. Yani siz çok açık renklerde bir ombre istiyorsanız ve saçınızın rengi de geç açılıyorsa daha uzun süre beklemeniz gerekebilir.

Ombre Saç Boyama Tekniği

 • Ombre saç boyama tekniği hakkında da yukarıda belirttiğimiz gibi saç uçlarının arzu edilen aralıklarla alınıp krepe yapıldıktan sonra uç kısımlarının boyanıp folyo ile kapatılmasıdır.
 • Fakat tam da bu noktada tecrübe isteyen ayrıntı o saç aralıklarının düzenli olarak alınmasıdır.
 • Yani birinin sık birinin seyrek alınması saç açıldıktan ortaya saçma sapan ve hoş olmayan görüntüler çıkaracaktır ve muhtemelen sizin hayal ettiğiniz ombre şekli de bu olmayacaktır.

Evde Ombre Nasıl Yapılır?

Ombrenin kadınlar arasında hızla yayılmasının ardından saça ombre nasıl yapılır? Sorusu da akıllara geliyor. Aslında çokta zor bir soru değildir. Yani özellikle de saçına daha önce balyaj yaptırmış ya da balyaj yapılırken görmüş bir kadın için cevap son derece basittir. Çünkü ombre denilen ve saçlarda yeni bir akım olduğu sanılan bu uygulama aslında yıllardır kuaförlerimizin yaptığı krepe balyaj boyamanın ta kendisidir. Hal böyleyken de bunun ayrımına varan kadınlar bu uygulamayı evde kendileri yapmaya karar verdiler.


Ombre Saç Nasıl Yapılır?

Evde ombre yapanlar maalesef her zaman hayal ettikleri sonuca ulaşamazlar. Çünkü bu iş her ne kadar kuaförlerde sıklıkla uygulansa da bu onun kolay bir işlem olduğu anlamına gelmez. İnce işçilik ve doğru zamanlama gerektirir. Yani saçın bir kısmını paketleyip diğer kısmına geçtiğinizde ilk yaptığınız kısımların renginin çoktan açılmış olduğunu görebilir hatta evde kendiniz yapıyorsanız bunu fark etmeyebilirsiniz bile.

Sonuçta saçınızı yıkayıp kuruttuktan sonra saçınızda farklı tonların oluştuğunu göreceksiniz. Yine de kendime güveniyorum deyip ısrarla evde yapmak isterseniz o zaman birkaç malzemeye ihtiyacınız olacaktır.


Ombre Saç Nasıl Yapılır?
 • Öncelikle ombre renginizi istediğiniz şekilde tutturmalı ve boyanızı ona göre hazırlamalısınız.
 • Ardından kuaför ya da kozmetik malzemelerinin satıldığı bir yerden ombre için kullanılan bonelerden satın alabilirsiniz.
 • Bu bone sayesinde saç tutamlarınızı daha kolay ve düzgün şekilde ayırarak boyayabilirsiniz.
 • Çünkü bu bonelerin üzerinde bu tür uygulamalar için hazırlanmış delikler vardır.

Ombre Saç Nasıl Yapılır?

Kısacası ombre yapımı ne sandığınız kadar kolaydır ne de tahmin ettiğiniz kadar zor. Bu durum kimin yaptığına bağlı olarak değişir. Eğer tecrübeli bir kuaför yapıyorsa ve siz ona ne istediğinizi doğru şekilde anlatmışsanız gönül rahatlığıyla ortaya çıkacak sonucu bekleyebilirsiniz.


Ombre Saç Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir