Prematüre Bebek

Prematüre bebek, anne karnındaki gelişimini sağlıklı şekilde tamamlamış bir bebek normal koşullarda 38 ila 42. haftalar arasında dünyaya gelir. İşte 34. gebelik haftasının altında dünyaya gelen bebeklere prematüre bebek denir.

Prematüre bebek nedir sorusunun kısa ve öz yanıtı budur. Bizim ülkemizde %10 gibi azımsanmayacak bir oranda bebek prematüre olarak doğmaktadır.

Bebek 34 haftanın altında ve 2 kilogramdan daha az bir ağırlıkta dünyaya geldiyse prematüre olarak adlandırılır. Prematüre bir bebek mutlaka yoğun bakıma alınarak kuvöz denilen özel araçların içinde müşahede altında tutulur. Bebek bu haftalarda son derece dikkatli izlenir.

Solunumunun normal seyrinde olup olmadığının anlaşılması için bebek monitöre bağlanır ve kalp atışları izlenir. Bebeğin ne kadar oksijene ihtiyaç duyduğu da belirlenir.

Prematüre bebek bakımı evde nasıl gerçekleştirilir, hangi hususlara dikkat etmek gerekir aşamasında ise ilk dikkat edilmesi gereken husus bebeğin beslenmesidir. Prematüre bir bebek anne sütü emmekte zorlanacağı için bebeğin beslenmesi ayrı bir itina ister.

Prematüre bebek bakımı sürecinde bebek dış dünyadan gelen virüslere maruz bırakılmamalıdır. Bu virüs enfeksiyonları bebeklerde solunumu olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Nezle, grip gibi rahatsızlığı olan kişilerin bebeğin yanına sokulmamasına dikkate edilmelidir.

Prematüre doğan bir bebeğin evde beslenme süreci de oldukça önemlidir. En iyi besin kaynağı her bebekte olduğu gibi anne sütüdür. Prematüre bebek annesini emebilecek durumdaysa emzirilmelidir. Emecek durumda değilse de bebeğe sağılmış anne sütü verilmelidir. Bebek eğer 2 kilogram ağırlığın altındaysa anne sütünün içine destek gıda katılabilir. Bebek 3 ila 3.5 kilograma ulaşana kadar bu destek gıdaları anne sütünün içine ilave ederek vermek bebeğin hem kas hem de kemik gelişimini destekler.

Prematüre bebekler boy ve kilo açısından normal kiloda doğan bebeklere göre daha küçük ve cılız olacağı için kıyafetlerinin de ona göre özel seçilmesi gerekir.

Özel prematüre bebek kıyafetleri satan mağazalardan alınacak kıyafetler, bebek normal kilosuna erişene kadar bebeği idare edecektir. İnternet üzerinden de satışı olan prematüre bebek kıyafetlerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Yine aynı şekilde prematüre bebek bezi de özel olarak araştırılıp bulunmalıdır. Ünlü bebek bezi markalarının prematüre bebek bezleri de süper marketlerin ilgili reyonlarından temin edilebilir.

Prematüre Bebek Nedir?

Prematüre bebek ne demek, prematüre terimini hep duyarız ama tam anlamıyla ne demek olduğunu ne kadar biliriz? Prematüre nedir,  prematüre tam anlamıyla hangi durumu anlatır, prematüre ne demek bir bakalım.

Normal bir gebelik 9 ay 15 gün, ya da diğer bir deyişle 40 hafta sürer. Bunu 28 ila 42 hafta olarak esnetmek de mümkündür. Eğer bir hamilelik 37 haftadan önce sonlanırsa doğan bebek prematüredir. Prematüre bebek ne demek sorusunun yanıtı en kısa ve net haliyle böyledir.  Türkiye’de neredeyse %10 oranında prematüre bebek doğumu vakası vardır ki bu hiç de azımsanmayacak bir rakamdır.

Prematüre bebekler arasında da farklılıklar vardır. Bazıları sınırda prematüredir ve kısa bir müddet hastanede kaldıktan sonra taburcu edilirler. Bazıları da ileri derecede prematüredir ve hastanede daha uzun süre kalmak zorundadırlar.

  • 24 ila 31hafta arası ileri derece pramatüre
  • 32 ila 35 hafta arası orta derece prematüre
  • 36 ila 37 hafta ise sınırda prematüre olarak sınıflandırılır.

Prematüre doğan bebeklerde vücut dokularında yağ miktarı azdır ve bu sebeple vücut ısılarını korumaları da zordur. Bu durum hipotermi olarak adlandırılır. Hipotermi olan bebeklerin kuvözde kalması, gerekli vücut ısısının sağlanması ve enfeksiyon riskinin düşürülmesi açısından gereklidir.

  • Bebek eğer 2500 gramdan az bir ağırlıkta doğduysa düşük doğum ağırlığından,
  • 1500 gramdan az bir ağırlıkta doğduysa çok düşük doğum ağırlığından
  • 1000 gramdan az bir ağırlıkta doğduysa ileri derecede düşük doğum ağırlığından söz edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir