Protein Kaçağı Nedir, Nasıl Önlenir? Protein Kaçağında Beslenme, Belirtileri ve Tedavisi

Protein kaçağı nedir, protein kaçağı, idrarda yüksek oranda protein bulunması demektir. Proteinüri ve böbrekte protein kaçağı olarak da tanımlanan bu durum, böbreklerden idrar yoluyla fazla miktarda protein atılması ile ortaya çıkar. Böbrekte protein kaçağı idrar testi ile tespit edilir. 24 saat içinde idrarda 1 il 14 mg arası protein miktarı çıkması normal kabul edilmektedir ancak bunun üzerinde çıkan değerlerin hekim tarafından kontrol edilmesi gerekir.

Protein kaçağı çoğunlukla diyabet, böbreklerde işlev bozukluğu ve yüksek tansiyon gibi sebepler yüzünden meydana gelir. Böbrekler protein kanalını tıkarlar ve kan yoluyla proteinin doku ve organlara ulaşmasını sağlarlar. Ama idrarda protein kaçağı olduğunda kandaki protein idrara karışır.

Vücutta ödem ve idrarın köpüklü olması, protein kaçağı belirtilerindendir. Protein kaçağı ihmal edildiğinde hayati tehlikeye sebep olabilir. Bu sebeple belirtiler göz ardı edilmemeli ve hemen bir tahlil yaptırılarak tedavi sürecine gidilmelidir.

Protein Kaçağı Belirtileri

Protein kaçağının bazı belirtileri vardır. Bu belirtileri dikkatle izlemek ve kontrol altında tutmak gerekir. Protein kaçağı olanlar için en bariz belirti köpüklü idrardır. Bunun dışındaki belirtileri vücut ağırlığında değişiklik, karında, yüzde, el ve ayaklarda şişlik, idrar çıkışında değişiklik olarak sıralanabilir.

Ama bunların haricinde nefes alışverişinde zorluk, idrara çıkmada zorluk, hatta hiç idrara çıkamama, kısa vadeli zihinsel bulanıklık, göğüste basınç ve ağrı hissediliyorsa hiç vakit kaybetmeden bir uzman hekime başvurulması gerekmektedir.

Protein Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?

İdrarda protein kaçağı çoğunlukla sinsi ilerleyen bir rahatsızlıktır. Belirtiler çok bariz değildir. İdrarda protein kaçağı tek başına bir problem olmaktan öte, başka bir sağlık probleminin sonucudur.

Protein kaçağı bazı bulgularla tespit edilir. Bu bulguları sıralayacak olursak;

 • İdrarın normalden farklı renkte olması
 • İdrarın normalden bulanık olması
 • İdrar kokusunun normal zamanlardakine göre değişik olması
 • İdrar çıkışı sırasında normal olmayan bir köpürme durumu
 • Vücudun çeşitli bölgelerinde ödem
 • Karında şişlik
 • Baş dönmesi
 • Gözlerde kararma
 • Zihinde ve bilinçte bulanıklık
 • Aşırı yorgunluk ve halsizlik
 • İdrar yaparken zorlanma ve ağrı
 • Nefes darlığı
 • Yüksek kan basıncı

Bu bulguları kendisinde gözlemleyen kişiler ve eğer bulgular da uzun süreden beri devam ediyorsa mutlaka bir uzman hekime başvurarak gerekli tetkikleri yaptırmalı ve tedaviye başlamalıdırlar.

Protein Kaçağı Nasıl Önlenir?

Protein kaçağı sadece böbreklerde gelişen sorunlardan kaynaklanmaz, vücuttaki herhangi bir aksaklığa bağlı olarak da gelişebilir. Bu sebeple protein kaçağı nasıl önlenir sorusuna yanıt bulurken sorunun ana kaynağını bulmak gerekir.

Protein kaçağı diyabete, tansiyona, gebeliğe, ağır egzersizlere ve bazen de böbrek fonksiyonlarına bağlı olarak gelişebilir. Bunları önleme şekilleri de haliyle farklıdır.

Protein kaçağı tansiyona bağlı olarak gelişiyorsa tansiyonu düşürecek önlemler alınmalıdır. Tansiyon düşürüldüğünde protein kaçağı da azalır hatta ortadan kalkar. Bunda yaş ve genel sağlık durumunun da etkisi vardır. Tansiyona bağlı protein kaçakları hemen tespit edilmeli ve tedavisinde gecikilmemelidir.

Eğer protein kaçağı şeker hastalığına bağlı olarak gelişiyorsa yahut buna meyilliyse kan dolaşımı problemine sebep olabilmektedir. Şeker, böbrekleri doğrudan etkiler. Böbrekler kılcal damarlar vasıtasıyla kanı süzer. Diyabet, bu damarların işlevlerini kaybetmesine ve bu da idrarda protein kaçaklarına sebep olmaktadır. Böyle bir durumda şeker kontrol altına alınarak protein kaçağı önlenir. Bu durum tedavi altına alınmadığında böbrekte işlev kayıplarına neden olur ve acilen tedavi edilmelidir.

İdrarda protein kaçağı böbrek yetmezliğine bağlı olarak gelişiyorsa acilen tedavi edilmelidir. Böyle bir durumda problem protein kaçağı değil böbreğin genel durumudur.

Gebelikte Protein Kaçağı

Protein kaçağı gebelikte de görülebilen bir durumdur. Protein kaçağı gebelikte ortaya çıktıysa hemen müdahale edilmelidir. Gebelikte tüm vücut dengeleri değişir ama bu kontrol altında tutulmalıdır. Gebelik sürecinde vücuttaki pek çok denge değişir. Bazı durumlarda gebelikte idrarda protein yükselmeleri de görülür ve bu durum ciddi olabilir. Gebelik zehirlenmesi de gündeme gelebileceğinden ciddi olarak ilgilenilmesi gereken bir konudur. Ama bu sorunlar gebelik durumu sona erdiğinde ortadan kalkmaktadır.

Ağır egzersizler de böbreklere yük bindireceğinden geçici protein yükselmesi ve kaçakları doğabilir.  Protein kaçakları basit sebeplere bağlı olarak gelişse de mutlaka hekime başvurarak takibi yapılmalıdır.

Protein Kaçağı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Böbreklerde protein kaçağının karaciğer sorunları, kalp yetmezliği, anemi, gebelik, şok, prostat, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, böbrek taşları, böbrek enfeksiyonları gibi sebeplere bağlı olarak ortaya çıktığı bilinmektedir.

Protein kaçağından şüphelenen kişiler idrarlarının rengi, kokusu ve miktarına dikkat etmelidir. Böbrekte protein kaçağı tespiti için mutlaka üre ve keratin değerlerine bakılmalı, kan basıncına, nefes ve iştaha dikkat edilmelidir. Protein kaçağı tedavi süreci oldukça önemlidir. Böbrekteki protein kaçakları erken dönemde bariz belirtiler vermez. Bu sebeple en ufak bir bulguda hemen bir üroloğa başvurulmalıdır. Yapılacak kan ve idrar tahlillerinin sonucuna göre uygulanması gereken tedavi de hekim tarafından belirlenecektir.

Böbrekte protein kaçağında erken tanı ve doğru tedavi ile en ciddi rahatsızlıklardan birisi olan böbrek yetmezliği önlenebilir. Protein kaçağı gibi rahatsızlıklarda tecrübeli bir uzman hekim tercih edilmesi de tedavide önemli rol oynar. Protein kaçağı tedavi edilmediğinde, iş böbrek kayıplarına kadar varabilir.

Protein Kaçağı Bitkisel Tedavi

Protein kaçağı tedavi yöntemleri, eğer sorun henüz hafif seyrediyorsa bitkisel seyirde de yapılabilir. Sözgelimi protein kaçağı kürü uygulanabilir. Protein kaçağı olanlar için işte doğal ve kolay hazırlanan bir kür.

Sadece sabahları yapılacak protein kaçağı kürü ile organik destek sağlamak mümkün olabilir.

Malzemeler:

 • 1 litre klorsuz su
 • 8-9 adet maydanoz

Yapılışı:

 • Maydanozu seçerken küçük yapraklı ve kısa saplı olanlar tercih edilmelidir. Maydanozun sapları yapraklarına göre daha fazla su ihtiva eder. Sarı yapraklı maydanozları küre dahil etmeyin.
 • Kaynayan 2 bardak suya 8-9 dal maydanozu saplarıyla birlikte atın ve ocağı kısık konuma getirin. Kaynama kabının kapağını kapatın ve bu şekilde 5 dakika kaynatın. 5 dakika sonunda ocağın altını kapatın ve suyun ılınmasını bekleyin. Ilınınca süzün. Hazırladığınız bu kürü sabah kahvaltısından 1 saat evvel 1 su bardağı ölçüsünde için.
 • Akşam kürü için de 1 su bardağı su ile yaban kekiğini kullanabilirsiniz.
 • Kürü her gün taze olarak hazırlayın. Bir gün önceden artmış kürü içmeyin ve kürün için başla herhangi bir madde ilave etmeyin.

Protein Kaçağında Beslenme

Protein kaçağında beslenme önemli konulardandır. Protein kaçağı olanlar ne yemeli, protein kaçağını önleyen besinler nelerdir, protein kaçağı olanlar ne yememeli sorusuna aşağıda deyinmek istiyoruz.

İdrarda Protein Kaçağı Diyeti

Protein diyet tavsiye edildiyse uzman hekimler diyet kapsamında aşağıdaki detayları uygulamanızı önerecektir.

Böbrek Diyeti

İdrarda protein kaçağı beslenme detayı oldukça önemlidir. Bu kapsamda böbrekler dikkate alınarak diyet yapılması gerekir. Bu diyete sodyum, potasyum, magnezyum ve protein açısından düşük gıdalar da dâhildir. Alınacak ve tüketilecek yiyeceklerin etiketlerini okumak, kalorilerine dikkat etmek, yağ ve protein açısından yararlarına bakmak gerekir.

Sınırlı Düzeyde Karbonhidrat

Basit (meyve ve şeker gibi) kompleks (makarna ve tahıllar gibi) karbonhidratlar, kan şekeri düzeylerinin üstünde en fazla etkiye sahiptir. Şeker hastalığı sebebiyle böbrek sorunları bulunuyorsa karbonhidrat kesinlikle sınırlanmalıdır. Vücuda alınan aşırı karbonhidratlar yağa dönüşüm sağlar. Genel olarak, diyet yaklaşık % 50 oranında karbonhidrat içermelidir. Şekerden kaçınmak gerekir ve şeker yerine doğal tatlandırıcılar tercih edilmelidir. Şekerin bırakılması kilo verme konusunda da destek sağlayacaktır.

Protein

Protein açısından yüksek olan gıdalar her türlü eti içerir. Protein kaçağı ile alakalı sorunları olan kişilerin diyetinde % 15 ile 20 oranında protein bulunması gerekir. Böbreklere uzun süreli zarar vermemek, diyabete yakalanmamak  ya da böbrek problemleri yaşamamak için protein alımının sınırlandırılması gerekir.

Sebze ve Lif Alımı

Gün içinde 55 gram’a kadar lif alımı uzmanlar tarafından önerilmektedir. Lif ve taze sebzeler düzenli bağırsak alışkanlıklarını korumaya yardımcı olur. Bu desteği ile bazı kanserlerin oluşmasının da önüne geçer. Protein kaçağı sorunu olan kişilerin potasyum ve magnezyum açısından yüksek gıdalardan kaçınması gerekir.

Potasyum açısından yüksek gıdalar en taze meyve ve sebzeleri içermektedir. Bazı özel örnekler şunları içerir:

 • Portakal ve portakal suyu
 • Yapraklı yeşil sebzeler
 • Patates
 • Birçok “iyi ve kötü” yağ türü bulunur. Hatırlanması gereken en kolay şey doymuş yağ ve yağ alımını sınırlamasının gerektiğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir