Saç Dökülmesini Önlemek İçin 10 Altın Öneri

Saç dökülmesi insanlık tarihi boyunca var olmuş olan ve var olmaya devam edecek bir sorundur. Erkeklerde daha belirgin olarak saç dökülmesi görülse de kadınlarda da saç dökülmesi sorunu oluşabiliyor.

İstatistiklere göre erkeklerin %95 i saç dökülmesi problemi ile karşılaşırken, kadınların %40 ı saç dökülmesi problemi ile karşılaşıyor. Bu denli büyük bir sorun karşısında saç dökülmesine karşı ne iyi gelir diye bir soru sormak gayet normaldir. Saç dökülmesine karşı yapılacak pek çok şey vardır aslında.

İşte saç dökülmesine karşı uygulanabilecek 10 yöntem ve saç dökülmesine karşı çözüm önerileri;

1- Zeytinyağı

Kan dolaşımını hızlandırmak ve saç köklerini canlandırmak için zeytinyağı ile saç derisine masaj yapılabilir. Saçlar duruladıktan sonra ılık su ile masaj yapmak, saç dökülmesini engellemek ve saçlar daha hızlı uzamasını sağlamak için iyi bir yöntemdir.

2- Hindistancevizi Yağı

Saç dökülmesi tedavisinde, alma parçaları ve kremsi hindistancevizi yağı ile hazırlanan alma yağı saç derisini tedavi etmede kullanılan en yaygın yöntemlerdendir.Uygulama için limon suyunu ve alma yağını karıştırıp ve oluşan karışım yatmadan önce saç derisine masaj yaparcasına uygulanır. Saçlar bir bone yardımı ile örtünür ve sabah hafif bir şampuan ile saçlar yıkanır. Soğuk bir su ile durulama yapmak daha iyi olur.

3- Sardunya

Aktarlardan kokulu sardunya yaprakları temin ederek, sardunya yapraklarını kaynar bir suyun içine atın. Oluşan suyu sonrasında bir kabın içine süzdürün ve saçınızı şampuanlandıktan sonra en az haftada iki kez saç durulaması için uygulayın.

4- Marul ve Ispanak

Demet halinde bir marulun yaprağını püre haline getirdikten sonra taze sıkılmış ıspanak suyunu bir mikser aracılığı ile karıştırın ve oluşan karışımı haftalık saç maskesi olarak saçınıza sürün.

5- Biberiye

Bir tutam biberiye yaprağını kısık bir ateşin üzerinde 20 dakika kadar kaynatın. Daha sonra oluşan biberiye suyunu süzdürün, ve her gün saçlarınızı durulamak amacı ile kullanın. Kalan biberiye suyu ise üç gün kadar bir süre buzdolabında muhafaza edilebilir.

6- Horozibiği Çiçeği

Horozibiği çiçeği yapraklarının suyu, saç tellerini güçlendirmek için kullanılmaktadır. Horozibiği çiçeğinin özsuyunu elde etmek için, bir meyve sıkacağı kullanabilirsiniz. İlaç her gün yeniden hazırlanmalıdır, çünkü sulandıktan hemen sonra saça uygulanmaz ise asıl özelliği ortadan kalkar. Horozibiği çiçeği sıvısı saç derisinde sıcak su ile masaj yapılarak uygulanmalıdır. Sonrasında 1 saat bekleyip saçlar durulanmalıdır.

7- Kına

Saç güçlendirici etkisi olan bir diğer ürün ise kınadır. Hindistan’da yetişen bir bitkidir. Kına, saçların da parlak ve daha güçlü görünmesinde önemlidir ve saç tellerinin kırılması engeller. Kına özü içeren doğal saç bakım ürünleri kullanmak saçlar faydalı olacaktır.

8- Yonca Suyu

Yonca suyu, yıllardan beri kullanılan saç bakım ilaçlarından birisidir. Özellikle saç köklerini beslemede, saç incelmesini engelleme konusunda ve dökülme olan bölgelerdeki yeni saçların gelişmesinde önemlidir.

9- Soğan

Soğan içerdiği kükürt sayesinde saç çıkartma konusunda etkilidir. Saçlarınızı yıkamadan önce birkaç çorba kaşığı soğan suyu ile saç derinize bir saat yavaşça masaj yapın. Soğan maskesi düzenli uygulandığı takdirde, saçı güçlendirir ve yeni, güçlü, sağlıklı saç gelişiminde etkili olur.

10- Hindistancevizi Sütü

Hindistan cevizi sütü de saç dökülmesine karşı kullanılabilir. Hindistan cevizi sütü saçı besler ve güçlendirir. Böylece saçlarda gençleşme görülür. Az miktarda taze veya konserve Hindistan cevizi sütünü gece yatmadan önce saç derinize masaj şeklinde uygulayın ve sabaha kadar saç derisinde bekletin. Bu işlem aynı zamanda saçınızın yumuşak ve parlak görünmesine de yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir