Sivilce İz Bırakır Mı?

Sivilce konusuna girince derinliklerde oluşması ve benzeri durumları da bilmek gerekir. Sivilce özellikle yüz kısmında belirir. Diğer kısımlarda oluşsa bile bundan rahatsız oluşan kesim çok nadirdir. Çünkü insanın en önemli kısımlarından sürekli görünen kısmı yüzüdür. İşte burada Cilt.net olarak sivilce yani akne vulgarisi anlatacağız.

Akne (sivilce) kapalı gözeneklere yerleşmiş ve yaşamını orada sürdüren noktacıklara denir. Bu durumda muhtemel görünecek belirtiler; kabarcıklar, kırmızı kabarcıklar, iltihaplı kabarcıklardır.

Sivilce En Çok Hangi Cilt Tipinde Görülür?

Sivilce cilt tipinize göre yağlı ciltlerde çok daha fazla görünür. Özellikle yaş aralıkları 15 ila 20 yaş arasında olsa bile kırk yaşına kadar sivilce çıkabilir. Stres ve benzeri durumları göz önüne alırsak kırk yaşına kadar görüldüğü gözlenmiştir. Bu yaş aralığında özellikle kadınlarda daha fazla görülmektedir.

Sivilceler İz Bırakır Mı?

Sivilceler sıkıldıkları zaman ya da tedavi edilmedikleri zaman iz bırakırlar. Aknelerin insan yaşamında sağlık açısından görüntü bozukluğu dışında herhangi bir tehdit eden yanı yoktur. Ancak insanın psikolojik yönden zafiyetleri olduğu için sivilce yaşam boyunca herkesi rahatsız edecek bir durumdur. Tedavisi önemli olup, yapılmadığı halde ciddi izler bırakabilirler.

Sivilce İzleri Nasıl Oluşur?

Yağ bezleriyle alakalı bir durum olduğu için özellikle ergenlik döneminde artan yağ bezlerinin büyümesi sonucu oluşur. Bu nedenden dolayı en çok yağ bezelerinin arttığı bölgede akne oluşmaktadır. Bunlar en çok; yüz, göğüs, sırt bölgeleridir.

Sivilceyi Su ve Sabunla Temizlesek Kurtulabilirmiyiz?

Uzmanlar, bu konu hakkında akneyi temizlemek için suyun ya da sabunun tek başına işe yaramayacağını bildiriyor. Bunun sebebi aknenin kir yüzünden bulaşmamış olmasıdır. Yani yüzünüz kirlendi diye akne oluşmadığı için su ve sabunun faydası yoktur. Ayrıca uzmanlar, aşırı yüz yıkamanın akne oluşumunu arttırdığını söylemektedir.

Diyet Sivilceyi Engeller mi?

Uzmanlar, bilinçsiz bir şekilde yapılacak diyetin akneyi engellemeyeceğini söylüyor. Buna göre sadece diyet yapmakla akne tedavisi yapılmayacaktır. Fakat kestiğiniz yiyeceklerin sivilceyi durdurabileceğini aktarıyor. Yani dengeli beslenmek ve yediğiniz üründen sonra sivilcenizin çıktığını fark ettiyseniz o yiyecekten uzak durmanız gerekiyor.

Güneş Sivilceyi Arttırır mı?

Güneş sivilceyi arttırır. Güneşte fazla kalmak ayrıca kansere yol açabildiği gibi cildinize zarar verecektir. Bunun önüne geçmek için güneş kremlerini kullanmalısınız.

Kozmetik Ürünler Sivilce Yapar mı?

Kullandığınız kozmetik ürünlerinin yağsız ve su bazlı olduğuna dikkat ederseniz sivilce yapmaz. Aksi takdirde sivilce oluşumuna neden olabilir. Not olarak; Uzmanlar, alacağınız kozmetik ürünlerin içersinde siyah nokta yapmaz uyarısının olduğuna emin olmanızı öneriyor. Non acn egenic de yazabilir.

Ayrıca saçlarınıza kullanacağınız spreylerin yüzünüze gelmediğinden emin olmalısınız.

Sivilce Tedavisi Nasıl Olur?

Sizlere kısaca Dermatologa göre tedavi sürecini anlatacağım. Herkesin cilt tipi ve tedavi yöntemi ayrı olacağı için bu anlatacaklarımız sadece işleyiş tarzıdır.

Sivilce tedavisi için öncelikle çıkan ve çıkıyor olan sivilcelerin kendiliğinden geçip geçmediğini kontrol etmelisiniz. Bir ay gibi sürede iyileşmeyen sivilceler için tedavi süreci başlamalıdır. Bunun için Dermatologa gitmelisiniz.  Uzman, ilk olarak sizin için bazı testler uygulayacak ve cildiniz için ne gerekiyorsa onu size önerecektir. Örneğin;  genel olarak a vitaminli ve benzol içerikli losyonlar tavsiye etmektedirler.

Sivilce Tedavi Çeşitleri

A: Dalgalı ( Rolling ) Skar Sivilce Tedavileri

1: Lazer Tedavileri: Kendi arasında da 3’ e ayrılan lazer tedavi yöntemleri şunlardır;

 • a:Cildi soyarak uygulanan lazer yöntemi
 • b: Cildi soymadan uygulanan lazer yöntemi
 • c: Fraksiyonel lazer yöntemi

2: Subsizyon sivlce tedavisi

3: Dolgu ile yapılan sivilce tedavisi

B: Atrofik Skar ( Deriden Biraz Çökük İzlerin ) Sivilce Tedavileri

1: Kimyasal peeling

2: Topikal tretinoin

3: Lazer Tedavileri:

 • a:Cildi soyarak uygulanan lazer yöntemi
 • b: Cildi soymadan uygulanan lazer yöntemi
 • c: Fraksiyonel lazer yöntemi

3: Derin ve Çok Fazla Çöküklük Olan Sivilce Tedavileri

1: Dermabrazyon: Hiçbir kimyasal madde içermeden uygulanan tedavi yöntemine denir.

2: Punch: Punch aleti ile deride oluşan çukurların temizlenip yerine dolgu işlemi yapılmasıdır.

3: Spot Tca Yöntemi: Kimyasal peeling

4: Lazer Tedavileri:

 • a:Cildi soyarak uygulanan lazer yöntemi
 • b: Cildi soymadan uygulanan lazer yöntemi
 • c: Fraksiyonel lazer yöntemi

D: Derinde Oluşan Sivilce Tedavileri

1: Lazer Tedavileri:

 • a:Cildi soyarak uygulanan lazer yöntemi
 • b: Cildi soymadan uygulanan lazer yöntemi
 • c: Fraksiyonel lazer yöntemi

2: Dermabrazyon: Hiçbir kimyasal madde içermeden uygulanan tedavi yöntemine denir.

3: Derin kimyasal peeling tedavisi

4: Punch Yöntemi: Punch aleti ile deride oluşan çukurların temizlenip yerine dolgu işlemi yapılmasıdır.

Tedavi Süreci Ve Etkileri

 • Sivilce tedavisinde Amaç cilt gözeneklerini açmak ve tedavi sürecini hızlandırmaktır.
 • Ancak şunu söylemeliyiz ki sivilce tedavi sürecinde cildiniz hasar görebilir.
 • Özellikle cilt soyulması ve kuruması görülebilir.
 • Uzmanlar, size zaten bunları da söyleyecektir. Sivilceden kurtulmak için cildinize zarar vermeyecek birçok doğal yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Sivilce İzlerine Hızlı Çözümler

Yüzde oluşan sivilce lekeleri baş edilmesi zor lekelerdir. Fakat doğada her şeyin çaresi bulunduğu gibi sivilce izlerinin de tedavisi bulunuyor. Cilt.net olarak sivilce izleri için hızlı çözüm tariflerini sizler için veriyoruz.

Sivilce İzlerine Hızlı Çözüm 

 • Yumurta akı ( 1 tane çiğ )
 • Pastane mayası ( 2 yemek kaşığı )
 • Limon suyu ( 1 çay kaşığı )
 • Çiçek balı ( 1 çay kaşığı )

Hazırlanışı: Yukarıda verdiğimiz malzemeleri verilen ölçülerde cam bir kaseye ekleyin ve tahta kaşık yardımı ile iyice karıştırın. Önceden temizlediğiniz cildinize karışımı yedirin ve 20 dakika süresince ciltte bekletin. Süre sonunda cildinizi ılık su ile temizleyin. Haftada 1 kere uygulanmalı.

Sivilce İzleri İçin Domates Maskesi Tarifi

 • Domates ( 1 tane )
 • Un ( yeterince )

Hazırlanışı: 1 tane domatesi rendeleyip unu yavaş yavaş karıştırarak içine ilave edin. Karışımı cildinize yedirip 15 dakika süresince bekletin. Ardından cildinize masaj yaparak su ile maskeyi temizleyin. Uygulamadan önce alerji testi yapmanızda fayda vardır. Bu maske özellikle yağlı ciltler için uygundur. Her hafta düzenli olarka uygulayabilirsiniz.

Sivilce İzleri İçin Maden Suyu Maskesi Tarifi

 • Limon ( yarım 9
 • Maden suyu ( 1 bardak )

Hazırlanışı: 1 bardak maden suyunun içine limon suyunu ekleyip sabah ve akşamları günde iki kez cildinizi bu karışımla temizleyin. Ardından nemlendiricinizi uygulayın. Bu karışım gün aşırı uygulanır.

Sivilce İzleri İçin Hızla Etki Eden Maske

 • Yulaf ezmesi ( 1 yemek kaşığı )
 • Yoğurt ( 1 yemek kaşığı )
 • Limon suyu ( 3 – 4 damla )

Hazırlanışı: Verilen malzemeleri karışırın ve temizlenmiş cildinize yedirerek 15 dakika bekletin. Ardından cildinizi sade ılık su ile temizleyin. Haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Not: Sivilcelerinizi kesinlikle sıkmayın ve iyileşmesini sabırla bekleyin. Bu iz açısından oldukça önemlidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*