Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce izleri nasıl geçer sorusu sosyal medya ve internet ortamında çok fazla aranan ve sorgulanan cilt problemidir. Bazı insanlar ise bu sorunu yaşayanlara tecrübeleri oranında yardımcı olmak adına tavsiyelerde bulunmaktadır.

Öncelikle sivilceye kesin çözüm arayanlar için düzenli su tüketimi çok önemlidir. Vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasında su önemli rol oynamaktadır. Sivilce nasıl geçer başlığı altında suyun öneminden sıklıkla bahsedilmektedir. Hakimler sivilce tedavisi konusunda su tüketiminin sivilce üzerindeki olumlu etkilerini sürekli vurgulamaktadır.

Sivilce izinden kurtulmak isteyenler sivilce izleri nasıl geçer, sivilce izlerine kesin çözüm var mı, sivilce izlerine ne iyi gelir gibi sorularla sosyal ortamda çare ve tavsiyeler aramaktadır.

Öncelikle bilinmesi gereken sivilce izi tedavisi doktor kontrolünde yapılması gereken bir cilt problemidir. Hekiminizin bilgisi dışında sivilce için ilaç ve krem kullanılmaması gerekir. Sivilce için krem ya da ilaç kullanırken yan etkileri oluştuğunda mutlaka hekiminizi bilgilendiriniz.

Sivilce İzi Nedir?

Sivilce nedir sorusuna verilen cevap deri altında bulunan yağ tabakasında biriken yağ hücreleri olarak tabir edilir. Normal şartlarda deri uzerinde bulunan gözeneklerden bu yağ ve ölü hücreler dışarı atilır. Bazı durumlarda kıl köklerinde bulunan gözenekler tıkanir ve yağ hücreleri burada birikerek sivilce oluşmasına neden olur. Sivilceler sikildığında ya da sivilcelerin iyileşme sürecinden sonra gozle görülür sivilce izleri kalabilmektedir.

Sivilce İzleri Neden Olur?

Öncelikle sivilcelerin oluşmasını engellemek sorunun baştan çözülmesi için daha etkili bir yol olacaktır. Ancak ne kadar dikkatli olursanız olun yine de sivilce çıkma ihtimali bulunmaktadır. Sivilce  ve sivilce izlerinin oluşmasını önlemek ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için öncelikle cildin bakımının yapılması gerekmektedir. Bu amaçla cilt temizliği için doğal temizleyiciler ve bol su kullanılmalı, temizleyici tonikler kullanarak da cilt temizliğine katkıda bulunulmalıdır.

Ayrıca, mümkün olduğunca az makyaj yapılmalı ve her akşam uyumadan önce cilt makyajdan arındırılmalıdır. Ciltte oluşan sivilce ve akneleri sıkmamak iz kalması riskini azaltacaktır. Bunun yerine sivilcelerden kurtulma yolları araştırılarak doğal veya diğer çözümler denenmelidir.

Mutlaka tüketilen gıdalara dikkat edilmesi de sivilce oluşmasını önlemek için dikkat edilebilecek bir diğer konudur. Sivilce tedavisi doğru bir şekilde yapılırsa sonrasında kalacak izlerin derinliği ve yoğunluğu da o kadar az olacaktır.

Daha detaylı bilgi için Sivilce İzleri Neden ve Nasıl Oluşur başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Sivilce izlerinin oluşumunu önlemek için tavsiyeler başlıklı yazımız da faydalı olacaktır.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce izleri nasıl geçer ne iyi gelir? Bu tür suallerin cevabını yazımızda farklı başlıklar altında vermeye çalıştık. Kısaca sivilce izleri nasıl geçer bu yöntemlerden bahsedeceğim. En fazla kullanılan yöntem sivilce izleri için ilaç olarak insanların ilk başvurdukları yöntemdir. Dikkat edilmesi gereken nokta sivilce izleri için ilaç kullanımı  doktor gözetiminde yapılmalıdır. Diğer yöntem sivilce izi kremi kullanılarak bu sorunun bertaraf edilmesidir. Sivilce izleri için krem yine doktorunuzun size reçete ettiği şekilde kullanılmasına özen göstermelisiniz.

Sivilce izleri için ilaç ve krem kullanmak istemeyenler için sivilce izleri nasıl geçer doğal yöntemleri de yazımızda paylaşıyoruz. Ayrıca sivilce maskeleri başlıklı yazımızda doğal sivilce maskeleri hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. Sivilce izleri için maske.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer Doğal Yöntemler?

Sivilce izleri için evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemleri sizlere aktarmak istiyoruz.

Sivilce İzleri için Yoğurt

Yoğurtta bulunan laktik asidin beyazlatıcı etkisi vardır. Yoğurt aynı zamanda sivilcelerin neden olduğu tahrişi gidererek kızarıklıkların azaltılmasına yardımcı olur.

Sadece bir miktar yoğurdu (sade olması gerekiyor) yüzünüze yayarak sürün ve 15 dakika bekletin. Daha yoğun etkili bir maske için 4-5 damla taze sıkılmış limon suyu ve 1 tatlı kaşığı kadar toz haline getirilmiş yulaf ezmesi ekleyebilirsiniz. Bu maskeyi lekeler azalana, sivilceler iyileşene kadar her gün yapabilirsiniz.

Sivilceler için yoğurt maskesi başlıklı yazımız daha detaylı bilgi almanıza yardımcı olacaktır.

Sivilce İzler İçin Elma Sirkesi

Sivilceler için elma sirkesi doğrudan yüze sürülerek uygulanabilir ve kişi birkaç hafta içerisinde elma sirkesinin faydaları konusunda önemli bir gelişme kaydedebilir. Ancak sivilceler için elma sirkesi içerisinde kırmızıturp konması yöntemi de son dönem de olukça popüler hale gelmiştir.

Sivilce izleri için elma sirkesi kullanımının etkisi arttıran kırmızıturp, karşımın çok daha kuvvetli bir yapıya sahip olmasına neden olur.

Sivilce için elma sirkesi karışımı hazırlamak için;

 • 1 litre elma sirkesi içerisinde rendelenerek suyu iyice süzdürülmüş 3-4 adet orta boy kırmızıturp atılır.
 • Hazırlanan bu sivilceler için elma sirkesi karışımı, güneş görmeyecek bir yerde 4-5 gün muhafaza edilir.
 • Güneş ışınları sivilceler için elma sirkesi karışımına temas ettiğinde kimyasal reaksiyon oluşmasına neden olarak, karışımın etkisinin azalmasına neden olacağından mutlaka karışımın güneş ışınlarından korunması gerekir.
 • Elde edilen sivilceler için elma sirkesi karışımını her gün 2 defa yüze sürülür ve en az 30 dakika kadar cilt yıkanmadan bekletilir.
 • Böylece elma sirkesinin faydaları 2 hafta içerisinde kendini göstermeye başlar.
 • 2 hafta sonunda kişinin cildinde dışarıdan fark edilecek derece bir gelişme oluşmaktadır.
 • 1 aylık kullanım ardından elma sirkesinin faydaları oldukça belirgin bir şekilde görülebilmektedir.

Sivilce İçin Çikolata Maskesi

Sivilce geçirmek için farklı bir uygulama da Çikolata maskesidir. Bitter çikolatada bulunan antioksidan cilt lekeleri ve sivilceler için birebirdir. Bitter çikolatayı eriterek yüzünüze sürün, kuruduktan sonra çıkarın farkı göreceksiniz.

Sivilce geçirme maskeleri:

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı kuru maya
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • limon suyu

kullanılan malzemelerdir.

Hazırlanışı

Maya, şeker, alabildiği kadar limon suyunu karıştırın. Cildinize sürüp 20 dakika bekletin ve yıkayın. Dördüncü günün sonunda cildinizdeki sivilcelerden kurtularak pürüzsüz bir cilde sahip olacaksınız.

Sivilce tedavisi kısa zamanda sonuç vermeyebilir. Uygulanan yöntemler 8 hafta gibi bir zamanda da sonuç vermezse doktora başvurmalısınız. Sivilce kremleri ya da antibiyotik tedavisi gerekebilir.

Sivilce İzlerine Ne İyi Gelir?

Sivilce izlerine ne iyi gelir? Bu sorundan kurtulmak için evde hazırlayacağımız doğal ve bitkisel yöntemler işimize yaracaktır. Özellikle hafif sivilce izi için krem ve losyonlar kullanılmaktadır. Ayrıca sivilce izi için maske ve peeling türü uygulamalar bu sorunun giderilmesinde etkili olmaktadır.

Sivilce izlerine bitkisel çözüm arayanlar için bir kaç önerimiz olacak.

Bu sorunun cevabında evde kendi kendimize uygulayabileceğimiz yöntemler yer almalıdır. Öncelikle hafif izler için reçeteli veya reçetesiz  satılan kremler kullanılabilmektedir. Cildinize uygu olarak alacağınız reçetesiz kremlerin üzerindeki bilgilerden faydalanarak kullanabilirsiniz. Veya doktorunuzun yazdığı kremi alarak da kullanabilirsiniz. Daha hafif izler için ise her evde bulunabilecek ürünler ile yapılacak maskeler temiz bir cilde sahip olmanız için size yardımcı olacaktır.

Sivilce İzlerine Ne İyi Gelir Bitkisel?

Sivilce izleri için bitkisel yollarla kurtulmak için portakal, limon, salatalık ve çilek işinize yarayabilir. Sivilce maskeleri nasıl kullanılır işte uygulamalar.

Sivilce İzleri İçin Portakal

C vitamini elastin ve kolajen üretimini artırarak sivilce sonrası leke ve yaralar oluşmasını önler. Cildinize C vitamini desteği sağlamak ve içerdiği doğal asitle cilt renginizi açmak için portakal maskesini kullanabilirsiniz.

Çeyrek çay bardağı kadar portakal suyunu (taze sıkılmış) yoğurtla karıştırıp yüzünüze sürmeniz ve 15 dakika bekletmeniz yeterli. Maskenin beyazlatıcı etkisinin daha güçlü olmasını isterseniz aynı miktarda portakal suyunu 1 tatlı kaşığı kadar zerdeçalla karıştırdıktan sonra yüzünüze sürün ve 20 dakika bekletin. Maskeyi temizlemek için ılık su kullanabilirsiniz. Bu maske haftada 2 kez uygulanabilir.

Sivilce İzleri İçin Limon

Portakal gibi C vitamini bakımından zengin olan limon yine portakal gibi asitli yapısıyla lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Ancak limonun beyazlatıcı etkisi portakaldan daha fazladır.

Limon bir parça pamukla direkt lekelerin üzerine sürebilirsiniz. Tamamen kurumasını bekledikten sonra suyla durulayın. Eğer cildinizin kuruduğunu hissederseniz nemlendirici kullanabilirsiniz.

Hassas ve kuru ciltlerde limon kullanırken dikkatli olun çünkü kızarıklığa yol açabilir. Bunu önlemek için limon suyunu yarı yarıya suyla incelterek kullanabilirsiniz.

Sivilce İzleri İçin Salatalık

Salatalık cilt bakımında sıklıkla kullanılır. Bazı kremler salatalık özü kullanılarak üretilir. Sivilce için salatalık şöyle kullanılır.

Salatalığı ister dilimleyerek ister rendeledikten sonra izlerin bulunduğu bölgeye veya tüm yüzünüze sürerek kullanabilirsiniz. 20-30 dakika beklettikten sonra soğuk suyla temizleyebilirsiniz. Cilde herhangi bir yan etkisi olmadığı için bu uygulamayı her gün yapabilirsiniz.

Sivilce İzleri İçin Çilek

Çilek diğer asitli meyveler gibi (portakal, limon, greyfurt…) doğal bir ağartıcıdır. 1 adet çileği çatalla ezdikten sonra püresini ve suyunu lekelerin üzerine sürüp 20 dakika bekletin. Temizlemek için soğuk su kullanın.

Antioksidanlar bakımından zengin olan çilek lekeleri hafifletirken aynı zamanda cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı güçlendirir ve sivilce oluşumunu azaltır.

Çilek maskesi özellikle cildi aşırı yağlı olanlara öneririm.

Sivilce İzlerine Kesin Çözüm

Sivilce izlerine kesin çözüm ilaç tedavisiyle mümkün olmaktadır. Sivilce izlerine kesin çözüm için ilaç kullanımı doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. En çok kullanılan sivilce ilaçları ise şu şekilde.

Sivilce İlaçları

 • Roaccutane sivilce ilacı
 • Monodox sivilce ilacı
 • Zoratenin sivilce ilacı
 • Aknetrent sivilce ilacı

Sivilce Nasıl Geçer Krem

Sivilce izleri nasıl geçer krem arayanlar için etkili sivilce kremleri neler paylaşmak istiyorum. Yüzdeki sivilce izleri nasıl geçer, sivilceye izlerine kesin çözüm nedir, sivilce kremleri işe yarıyor mu yazılarımızın içeriğinde detaylı olarak anlatılmıştır.

Sivilce tedavisinde kullanılan kremler yüzdeki yağ kanallarını açar ve tıkanmasını önler. Böylece tekrar sivilce oluşmasını da engeller. Antibiyotikler ise bakterileri yok eder. Acil sivilce geçirme yöntemleri, yeni çıkan sivilceye diş macunu sürerek kurutma yöntemler arasındadır. Sivilceleri geçirmek için her türlü yöntem uygulanabilir, fakat sivilce kesinlikle sıkılmamalıdır. Sivilceler sıkıldığı zaman iz kalma ihtimali çok daha yüksektir.

Sivilce kremleri

 • Benzamicyn sivilce kremi
 • Nadacne sivilce kremi
 • Nadixa sivilce kremi
 • Acnelyse sivilce kremi
 • Differin Jel
 • Clindoxyl sivilce kremi
 • Çay Ağacı Kremi
 • Sivex Losyon
 • Madecassol Krem (Sivilce izlerinde etkilidir)

Sivilce İzleri Kimyasal Peeling

Sivilce izlerini yok etmek için kimyasal peeling yöntemi tercih edilebilir. Sivilce izleri için kimyasal peeling yaptırmayı düşünüyorsanız mutlaka güvenilir yerleri tercih etmelisiniz. Cilt soyma işlemi olan sivilce izleri kimyasal peeling başlıklı yazımızı okuyarak kimyasal peeling nasıl yapılıyor, çeşitleri nelerdir daha detaylı bilgi edinebilir siniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir