Soğuk Algınlığına İyi Gelen Çaylar

Yazımızda soğuk algınlığına bitkisel çözümlerden en önemlilerinden olan bitkisel çaylardan bahsetmek istiyoruz. Soğuk algınlığına iyi gelen çay tarifleri özellikle kış aylarında sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk algınlığına bitkisel çözüm arayanlar için işte soğuk algınlığına iyi gelen çaylar ve tarifleri.

Soğuk Algınlığı İçin Çay

Soğuk algınlığı için çayları tüketmek kış aylarında oldukça önemlidir. Grip ve soğuk algınlığından korunmak için çayların etkisi bilimsel olarakta kanıtlanmıştır. İşte soğuk algınlığı için en etkili çaylar;

Sarımsak Çayı

Şüphesiz ki sarımsak çayı içerdiği antibakteriel özelliği ile akciğerleri ve karaciğeri güçlendirir. Bu etkisiyle bünyemizi güçlendirerek mikroplardan arındırır.

1 diş sarımsağı ince ince dilimleyip 250 ml suda 5 dk boyunca kaynatalım. Kaynadıktan sonra sarımsağı süzüp içerisine 1 tatlı kaşığı kadar hakiki pekmez ve 1 çay kaşığı kadar kırmızı biber atalım. İyice karıştırıp afiyetle içebilirsiniz.

Limonlu Zencefil Çayı

C vitamini limonun içeriğinde bol miktarda bulunur. Bilindiği gibi C vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok etkilidir. Kış aylarında soğuk algınlığından kurtulmak için limon en etkili yöntemlerden birisidir.

1 ceviz büyüklüğünde zencefili dilimleyerek 500 ml suya atabilirsiniz. 5 dk boyunca kaynama işlemi devam ettikten sonra suyu süzüp zencefilden arındırabiliriz. Soğumasını bekledikten sonra içerisine 1 adet limonu dilimleyip veya sıkıp afiyetle içebilirsiniz.

Limonlu Bal Çayı

Limonlu bal çayı kış aylarında soğuk algınlığı için yine etkili yöntemlerden birisidir.

1 tatlı kaşığı kadar balı 250 ml ılık suyla karıştırarak homojen bir dağılımı yakalayıp içersine yarım limon sıkarak zevkle içeceğimiz soğuk algınlığından koruyan kış çayı hazırlayabiliriz.

Nar Kabuğu Çayı

Nar kabuğu çayı detoks etkilidir. Bağırsak ve karaciğeri arındırarak vücudumuzdaki ödemin atılmasına yardımcı olur.

1 litre suya 3-4 parça ikişer santim büyüklüğünde nar kabuklarını 5 dakika boyunca kaynatın. Kaynama işlemi devam ederken içersine 8-10 dal maydanoz atın ve 5 dakika daha kaynamaya devam etsin. Suyu süzdükten sonra içerisine 2 adet çubuk tarçın atın ve demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz .

Taze Elmalı Brokoli Çayı

Bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk kış aylarından soğuk algınlığından korunmamızı sağlayacaktır.

Brokoli ile birlikte soyulmuş elma kabuklarını haşlayıp suyunu süzerek günde 500 ml kadar tüketebilirsiniz.

Soğuk Algınlığına Bitki Çayı

Soğuk havaların gelmesi ile beraber görülen soğuk algınlığı grip, burun akıntısı, nezle ve burun tıkanıklığına neden olur. Soğuk algınlığına iyi gelen bitki çayları şifalı bitki çayları arasında yer alır. İşte soğuk algınlığı için tüketebileceğiniz bitki çayları;

Ekinezya Çayı

Yapılan bilimsel çalışmalarla etkisi kanıtlanmış olan ekinezya çayı bağışıklık sistemini ve sağlığı koruduğu bilinmektedir. Sadece grip olduğumuzda değil gripten korunmak için de tüketebiliriz.

Mürver Çayı

Mürver çayı pek çok kişi tarafından bilinmemesine karşı yurt dışında sıkça tüketilen bitkisel çaylardan biridir. Çok eski çağlardan beri soğuk algınlığı ve grip için tüketilen mürver çayı ateş düşürücü, kanı temizleyici etkisi bulunmaktadır. Sadece olarak içebileceğiniz gibi nane yada bal ile beraber tüketebilirsiniz. Akşam içtiğinizde rahat uyumanıza destek olur.

Nane ve Ihlamur Çayı

Nane ve ıhlamur en çok tüketilen bitki çaylarından biridir. Boğaz ağrısına iyi gelen, balgam söken ve göğsü yumuşatan nane ve ıhlamur çayı soğuk algınlığında ilk tüketeceğiniz bitki çaylarından biridir. Nane göğüs ağrısını geçirir ve balgam söker. Ihlamur ise kuru öksürük ve boğaz ağrısına iyi gelir. Kışın en çok tüketilen bitki çaylarının başında gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir