Yazma Örnekleri

Yazma kenarı işlemek geçmiş dönemlerde özellikle Anadolu kadınının başlıca ustalık alanlarından biriydi. Bin bir meşakkatle hazırlanan yazma oyaları genç kızların çeyizini süsler, kıymetli bir hediye olarak eşe dosta verilirdi. Annelerin kızlarına öğretmesi ile 20. yüzyılın başlarına kadar ulaşan ve değerini koruyan bu el sanatı sanayileşme, modernizme geçiş, fabrikasyon ürünlerin yaygınlaşması gibi nedenlerle eski değerini bir süreliğine yitirdi. Özellikle bin bir zahmet ve emekle ortaya çıkarılan nadide örnekler veren iğne oyası, sadece Anadolu’nun belli bölgelerinde devam ettirilerek kaybolma tehlikesi ile karşı karşıya geldi.

Günümüzde ise şaşırtıcı bir gelişme olarak işlemeli yazma örneklerinin yeniden değer kazandığı görülüyor. Üstelik bu kez sadece Anadolu kadınının elinde değil. Metropol kadını da çalışma hayatından arta kalan zamanlarını iğne oyası kurslarında, ya da internette yeni yeni yazma kenarı iğne oyası örnekleri arayarak, videolar izleyerek geçiriyor. Genç kızlar annelerinden ya da bir önceki nesil olan ninelerinden tığ ve iğne ile yazma kenarı işlemeyi öğreniyor.

Yazma Örnekleri Tığ İşi

Yazma örnekleri tığ işi iğne oyasına göre biraz daha kolay. Balık, papatya, lale, sutaşı, kelebek ve x ise en çok kullanılan modeller. Tığ işinin bir güzelliği de çok kısa sürede kazanılan el alışkanlığı ile bir süre sonra modelleri sadece resme bakarak çıkarmak mümkün. Üstelik daha az yorucu.

İğne oyası ise çok daha fazla sabır ve emek isteyen meşakkatli bir uğraş. Uzun süreli çalışmalarda gözü yoruyor, ellerde eklem ağrılarına neden oluyor. Ancak ortaya çıkan örnekler sanat eseri niteliğinde. Tığ işi gibi iğne oyası da sadece yazmalarda değil havlu kenarlarında, vitrin süsü olarak, tesbihlerde, yatak kenarlarında ve hatta tablolarda dahi kullanılıyor. Eşsiz güzellikteki iğne oyası yazma örnekleri ile bugün el sanatları müzelerinde dahi karşılaşmak mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir